Սպասվում է Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափով առաջին գագաթնաժողովը. տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հանդիպում է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի հետ:
Վարչապետը, ողջունելով Հունաստանի նախագահին ՀՀ կառավարությունում, վստահություն է հայտնել, որ նրա այցը մեր երկիր կնպաստի հայ-հունական եղբայրական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: «Պարոն նախագահ, ես հաճույքով եմ հիշում մեր հանդիպումը Չինաստանում՝ Պեկինում, Ասիական քաղաքակրթությունների ֆորումում, որտեղ մենք հագեցած զրույց ունեցանք մեր երկրների հարաբերությունների և ընդհանրապես մեր երկկողմ օրակարգի հարցերի մասին: Մեր երկրների միջպետական և միջժողովրդական հարաբերությունները շատ բարձր մակարդակի վրա են գտնվում, և հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք այս նպաստավոր ֆոնի վրա առավել արդյունավետ տնտեսական համագործակցություն հաստատել, նաև այլ ոլորտներում մեր համագործակցության մակարդակը բարձրացնել և արդյունքներն ավելացնել:
Ես հաճույքով եմ հիշում նաև սեպտեմբերին տեղի ունեցած իմ հանդիպումը Հունաստանի նորընտիր վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ: Նրա հետ նույնպես առիթ ունեցանք քննարկելու մեր հարաբերությունները և պայմանավորվելու մեր առաջիկա անելիքների մասին: Եվ հունվարին մենք սպասում ենք եռակողմ՝ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս ձևաչափով մեր առաջին գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա Երևանում: Դա շատ կարևոր իրադարձություն է, որն էլ ավելի նպաստավոր կդարձնի մեր հարաբերությունները:
Հատուկ ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանում Հունաստանի նկատմամբ կա առանձնահատուկ վերաբերմունք, և մեր ժողովուրդը մեծ գնահատանքով է հիշում այն փաստը, որ դեռևս 1996 թվականին Հունաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ուզում եմ արձանագրենք, որ 2015 թվականին Հայաստանի խորհրդարանը նույնպես պաշտոնապես ճանաչել է հույների, ասորիների ցեղասպանությունը: Կարծում եմ՝ այս փաստը հիմք է ստեղծում, որ մենք գլոբալ անվտանգության հարցերում նույնպես համագործակցության ուղիներ փնտրենք, որովհետև մեզ համար ցեղասպանությունների ճանաչումը ոչ միայն պատմության ճանաչման խնդիր է, այլև գլոբալ անվտանգության և ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված կարևոր ջանք:
Եվս մեկ անգամ թույլ տվեք ողջունել Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում և արտահայտել իմ գոհունակությունը Ձեր այցի առիթով: Համոզված եմ՝ սա նոր, ավելի լավ դինամիկա կհաղորդի մեր երկրների հարաբերություններին»,
- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Պեկինում մեր հանդիպման ժամանակ ես Ձեզ խոստացա, որ մեկ տարվա ընթացքում կայցելեմ Հայաստանի Հանրապետություն և շատ ուրախ եմ, որ կարողացա կատարել իմ այդ խոստումը: Երկրորդը, որ ուզում եմ նշել՝ ուրախ եմ, որ Հայաստանը մասնակցում է հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումին, քանի որ այդ ձևաչափը շատ կարևոր է: Հույս ունեմ, որ այդ ձևաչափի շրջանակում Հայաստանն իր դերակատարությունը և նպաստը կբերի քաղաքակրթությունների ամրապնդման շրջանակում համագործակցությանը:
Մենք հատկապես ողջունում ենք Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողմից գործադրված ջանքերը, որոնք ուղղված են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը: Դա շատ կարևոր քայլ է, և մենք մեր կողմից մեր աջակցությունն ենք ցուցաբերում այդ հարցին: Մյուս կողմից, շատ ուրախ եմ, որ այդ պայքարի շրջանակում Հայաստանն իր հերթին ճանաչել է հույների և ասորիների ցեղասպանությունը: Միևնույն ժամանակ, ողջունում ենք և ուրախանում, որ վերջերս Ամերիկայի Միացյալ Նախանգների Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, դա շատ կարևոր է: Մենք դա չենք անում վրեժխնդրության համար, մենք դա անում ենք, որպեսզի այլևս երբևէ չկրկնվեն նմանատիպ հանցագործություններ և ոճրագործություններ:
Շատ ուրախ եմ և ողջունում եմ այն եռակողմ համագործակցությունը, որը կա Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի միջև: Հանդիպումներ պետք է տեղի ունենան Արտաքին գործերի նախարարների, ինչպես նաև երկրների ղեկավարների մակարդակով: Վստահ եմ, որ եռակողմ ձևաչափով համագործակցությունը ոչ միայն օգուտներ կարող է բերել և արդյունավետ կարող է լինել յուրաքանչյուր երկրի համար, այլև ընդհանրապես Հայաստանի՝ Եվրոպական միության հետ համագործակցության համար»:
Այնուհետև զրուցակիցներն անդրադարձել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով համագործակցությանը վերաբերող հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հունաստանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վավերացումը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ և կարևորել Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափով համագործակցությունը՝ մարտահրավերներին միասնական դիմագրավելու և ընդհանուր շահերը պաշտպանելու առումով:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանին ղարաբաղյան հակամարտության հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերելու համար և բարձր գնահատել երկկողմ համագործակցությունը ռազմական ոլորտում, մասնավորապես, հայ սպաների համար Հունաստանում ուսումնառության ծրագրերի կազմակերպման առումով:
«Պարոն նախագահ, մեր երկրների հարաբերությունների զարգացման հեռանկարի առումով բոլոր հիմքերն ունենք»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
«Համոզված եմ՝ մեր եռակողմ համագործակցության ձևաչափը կարող է մեծ արդյունքներ ապահովել: Հայ ժողովրդին մաղթում եմ հաջողություններ և բարգավաճում»,

Prime Minister Nikol Pashinyan received President of Greece Procopios Pavlopolos who has arrived in Armenia on official visit.
Welcoming the Greek President, the Prime Minister expressed confidence that the visit would help develop and expand the friendly relations between Armenia and Greece.
“Mr. President, I have kept fond recollections of our meeting in Beijing, China, held at the Forum of Asian Civilizations, where we could enjoy a detailed talk about our countries’ relations and our bilateral agenda, in general. The relations between our states and peoples are at a very high level, and I hope we will be able to establish more effective interactions against this favorable background, as well as to upgrade our cooperation in other spheres and get tangible results.
I also remember with pleasure my September meeting with the new prime minister of Greece, during which we agreed on our upcoming actions. Now we are looking forth to the first-ever Armenia-Greece-Cyprus trilateral summit due in Yerevan in January, 2020. This is a landmark event that will help us enhance the status of our relations.
I would like to state that Armenia has a special attitude towards Greece. Our people highly value the fact that back in 1996 Greece officially recognized the Armenian Genocide. I want to remind that in 2015, the Armenian Parliament officially recognized the genocides of Greeks and Assyrians. I believe it to provide a favorable groundwork for cooperation over global security matters because the recognition of genocides is not only a matter of historical recognition for us, but also an important effort aimed at the global security and prevention of genocides. Let me once again welcome you to Armenia and express my satisfaction over your visit. I am confident this will add a fresh momentum to our bilateral relations,” the Head of the Armenian Government said.
Thankful for the warm welcome, the Greek President said:
“During our meeting in Beijing I promised you to visit Armenia within a year and I am very happy that I kept my promise. Secondly, I would like to state my pleasure about Armenia’s participation in the forum of ancient civilizations because this format is very important. I hope Armenia will play a key role of its own and will foster the cooperation underway in the frame of civilizations’ dialogue.
We especially welcome the efforts made by Armenia and its people towards the international recognition of the Armenian Genocide. It is a crucial undertaking, and we have bolstered this process for our part.
On the other hand, I am pleased that as part of this campaign Armenia has recognized the genocides of Greeks and Assyrians. At the same time, we also welcome and are happy over the recent passage of a resolution on the Armenian Genocide by the U.S. House of Representatives. This is not a matter of revenge for us: we are doing it in a bid to prevent the recurrence of the crime of genocide.
I am pleased with and welcome the trilateral cooperation between Armenia, Greece and Cyprus. Meetings should be held both at ministerial and top leadership levels. I am confident that the trilateral format of cooperation can not only benefit our countries, but it can also catalyze Armenia’s cooperation with the European Union.”
Thereafter, the Armenian Premier and the Greek President referred to the ongoing cooperation in bilateral and multilateral formats, exchanged views on issues relevant to EU-Armenia partnership. Nikol Pashinyan made a point of the soonest possible ratification by Greece of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
The parties took the opportunity to talk about regional issues. Prime Minister Pashinyan thanked Greece for its balanced position on the Nagorno-Karabakh conflict and highly valued the bilateral cooperation in the military sector, including the training programs for Armenian officers in Greece.
“Mr. President, we are now better poised to develop the relations of our countries,” the Premier said.
“I am confident that the format of trilateral cooperation can bring us great results. I wish every success and prosperity to the Armenian nation,” the President of Greece pointed out.