Գյումրիում քննարկվել է ընդհանուր էներգետիկ շուկայի ստեղծման հարցը. ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխնախագահ
Գյումրիում քննարկվել է ընդհանուր էներգետիկ շուկայի ստեղծման հարցը: Նոյեմբերի 6-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջև Համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխնախագահ Յուրի Վորոբյովը, փոխանցում է news.am-ը:
Ըստ նրա՝ սա իսկապես անչափ կարևոր հարց է: «Ինչ վերաբերում է ճանապարհային քարտեզին, ապա ԵԱՏՄ-ի համար միասնական էներգետիկ շուկան այս աշխատանքի ամենակարևոր ուղղություններից մեկն է: Այս ամբողջ աշխատանքը պետք է ավարտվի մինչև 2025 թվականը»,- ընդգծեց Վորոբյովը:
Նշենք, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջև Համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի է ունենալու մյուս տարվա հուլիսին Կրասնոյարսկում:

В Гюмри обсуждался вопрос создания общего энергетического рынка
В Гюмри обсуждался вопрос создания общего энергетического рынка. Об этом после завершения 32-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армении и Федеральным Собранием Российской Федерации заявил в беседе с журналистами 6 ноября заместитель председателя Совета Федерации Юрий Воробьев, передает news.am.
Это, по его словам, действительно очень важный вопрос. «Что касается дорожной карты, то для ЕАЭС единый энергетический рынок является одним из важнейших направлений этой работы. До 2025 года вся эта работа должна быть завершена», - подчеркнул Воробьев.
Отметим, что следующее заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армении и Федеральным Собранием Российской Федерации пройдет в Красноярске в июле следующего года.