Մեծ Բրիտանիայում ընտրարշավը պաշտոնապես սկսվել է
Նոյեմբերի 6-ին Մեծ Բրիտանիայում պաշտոնապես սկսվել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընտրարշավը։ Դրա համար պաշտոնապես ցրվել է բրիտանական խորհրդարանի ներկա կազմը, փոխանցում է DW-ն։
Արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 12-ին, իսկ առաջին նիստը նախատեսված է դեկտեմբերի 16-ին։ Երկրի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը մտադիր է այս ընտրությունների շնորհիվ դուրս գալ փակուղային իրավիճակից, որը կապված է brexit-ի հետ, բայց դիտորդները համոզված չեն, որ դա նրան կհաջողվի։ Թեև նրա գլխավորած պահպանողականները սոցիոլոգիական հարցումներում առաջատար դիրքերում են, չի բացառվում, որ խոշոր կուսակցություններից ոչ մեկը բացարձակ մեծամասնություն չի ունենա։
Մեծ Բրիտանիայում լուրեր են պտտվում մինչ այդ չհրապարակված հաշվետվության մասին, որը հոկտեմբերի 17-ից իբր գտնվում է Բորիս Ջոնսոնի տրամադրության տակ։ Դրանում դիտարկվում է Ռուսաստանի ենթադրյալ միջամտությունը brexit-ի վերաբերյալ ագիտացիոն արշավին 2016 թվականին, ներառյալ Պահպանողական կուսակցություն թափանցելու փորձերը, ինչպես նաև 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին։
Բացի այդ, հոդվածը հիմնված է բրիտանական հատուկ ծառայությունների տեղեկատվության վրա։ Խորհրդարանի պաշտոնական ցրումից առաջ ընդդիմությունը Ջոնսոնին կոչ է արել հրապարակել հաշվետվությունն ընտրություններից առաջ։ Կառավարության ներկայացուցիչն ասել է, որ զեկույցում հետաքրքիր տեղեկություն կա, և հարկավոր է ուսումնասիրել հրապարակման հնարավորությունները։

В Великобритании официально началась предвыборная кампания
В Великобритании в среду, 6 ноября, официально началась предвыборная кампания. Для этого официально был распущен нынешний состав британского парламента. Внеочередные выборы пройдут 12 декабря, а первое заседание намечено на 16 декабря, передает DW.
Премьер-министр страны Борис Джонсон намерен благодаря этим выборам выйти из патовой ситуации, связанной с "Брекзитом", однако наблюдатели не уверены, что это ему удастся. Хотя возглавляемые им консерваторы лидируют в социологических опросах, не исключено, что ни у одной из крупных партий не будет абсолютного большинства.
Помимо этого, в Великобритании обсуждают ранее неопубликованный отчет, который с 17 октября якобы находится в распоряжении Бориса Джонсона. В нем рассматривается предполагаемое вмешательство России в агитационную кампанию о "Брекзите" в 2016 году, включая попытки проникновения в Консервативную партию, и в парламентские выборы 2017 года.
Помимо прочего, статья основана на информации британских разведслужб. Перед официальным роспуском парламента оппозиция призвала Джонсона опубликовать отчет перед выборами. Представитель правительства заявил, что в докладе содержится деликатная информация, и необходимо изучить возможности публикации.