Մեծ Բրիտանիայում ընտրարշավը պաշտոնապես սկսվել է
Նոյեմբերի 6-ին Մեծ Բրիտանիայում պաշտոնապես սկսվել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընտրարշավը։ Դրա համար պաշտոնապես ցրվել է բրիտանական խորհրդարանի ներկա կազմը, փոխանցում է DW-ն։
Արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 12-ին, իսկ առաջին նիստը նախատեսված է դեկտեմբերի 16-ին։ Երկրի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը մտադիր է այս ընտրությունների շնորհիվ դուրս գալ փակուղային իրավիճակից, որը կապված է brexit-ի հետ, բայց դիտորդները համոզված չեն, որ դա նրան կհաջողվի։ Թեև նրա գլխավորած պահպանողականները սոցիոլոգիական հարցումներում առաջատար դիրքերում են, չի բացառվում, որ խոշոր կուսակցություններից ոչ մեկը բացարձակ մեծամասնություն չի ունենա։
Մեծ Բրիտանիայում լուրեր են պտտվում մինչ այդ չհրապարակված հաշվետվության մասին, որը հոկտեմբերի 17-ից իբր գտնվում է Բորիս Ջոնսոնի տրամադրության տակ։ Դրանում դիտարկվում է Ռուսաստանի ենթադրյալ միջամտությունը brexit-ի վերաբերյալ ագիտացիոն արշավին 2016 թվականին, ներառյալ Պահպանողական կուսակցություն թափանցելու փորձերը, ինչպես նաև 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին։
Բացի այդ, հոդվածը հիմնված է բրիտանական հատուկ ծառայությունների տեղեկատվության վրա։ Խորհրդարանի պաշտոնական ցրումից առաջ ընդդիմությունը Ջոնսոնին կոչ է արել հրապարակել հաշվետվությունն ընտրություններից առաջ։ Կառավարության ներկայացուցիչն ասել է, որ զեկույցում հետաքրքիր տեղեկություն կա, և հարկավոր է ուսումնասիրել հրապարակման հնարավորությունները։

Prime Minister Boris Johnson compared his main U.K. rival to Soviet dictator Joseph Stalin on Wednesday as he prepared to launch the Conservative Party's campaign for the Dec. 12 election, CBC reports.
While unofficial campaigning has been gearing up for weeks, the five-week campaign formally began when Parliament was dissolved Wednesday. Johnson went to Buckingham Palace to notify Queen Elizabeth before kicking off the Conservative campaign with a speech later in central England.
Election season got off to an ill-tempered start, as Johnson accused the main opposition Labour Party of planning to "raise taxes so wantonly" that it would destroy Britain's prosperity.
Writing in the Daily Telegraph, Johnson accused the left-of centre party of attacking the rich "with a relish and vindictiveness not seen since Stalin persecuted the kulaks," the wealthier peasants who were targeted by the Soviet regime in the 1930s.