Արա Դարզին կոչ է արել Մեծ Բրիտանիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Բրիտանահայ ականավոր վիրաբույժ, Առողջապահական համաշխարհային նորարարությունների ինստիտուտի նախագահ, Մեծ Բրիտանիայի  առողջապահության նախկին նախարար Արա Դարզին իր մտահոգությունն է հայտնել այն առնչությամբ, որ Մեծ Բրիտանիան չի հետևել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի օրինակին: «The Guardian»-ում հրապարակված հոդվածում Արա Դարզին նշել է, որ ողջունում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը և մտահոգված է նման գործընթացի բացակայությամբ Բրիտանիայի կառավարության կողմից: Այս մասին հայտնում է Արմենպրեսը:
«Որպես Բրիտանիայի խորհրդարանում առաջին հայ, անչափ ուրախ եմ, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկությամբ ճանաչեց մեկ դար առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը: Բայց ես հիասթափված եմ, որ բրիտանական կառավարությունը հրաժարվում է ճանաչել մոտ 1,5 միլիոն հայերի սպանդը: Հայոց ցեղասպանության առնչությամբ ընդհանուր լռությունը ժամանակին մեջբերել էր Հիտլերը, երբ ծրագրում էր Եվրոպայի հրեական բնակչության բնաջնջումը: Իմ և իմ հայրենակիցների համար ուժգին ցավի աղբյուր է այն, որ մեր կառավարությունը համառորեն ժխտում է ցեղասպանությունը՝ ելնելով Թուրքիային՝ ՆԱՏՕ-ի գործընկերոջը, նեղացնելու մտավախությունից»,- նշել է Արա Դարզին:
Նա հիշեցրել է, որ աշխարհի առնվազն 20 երկիր պաշտոնապես կոտորածը ճանաչել է որպես ցեղասպանություն, այդ թվում Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ռուսաստանը, Եվրոպական խորհրդարանը: Այժմ էլ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն է միացել նրանց:
«Իմ մեծ պապը և նրա որդիները մահապատժի են ենթարկվել Օսմանյան կառավարական ուժերի կողմից 1915 թվականին: Նրա աղջիկը՝ իմ տատիկը, որն այդ ժամանակ դեռահաս էր, կարողացել է փրկվել: Նա իր մոր հետ շաբաթներ շարունակ Էրզրումից, որտեղ ապրել է նրա ընտանիքը, քայլել է դեպի Մոսուլ: Ես ծնվել եմ Բաղդադում, որտեղ ապրել ենք որպես փախստականներ»,-գրել է Արա Դարզին: Նա անազնիվ է համարում այն, որ Բրիտանիայի կառավարությունը շարունակում է մերժել Հայոց ցեղասպանությունը: Արա Դարզին ընդգծել է, որ ցեղասպանությունը համընդհանուր հարց է՝ հիշեցնելով, որ մարդկությունը տեսել է Ռուանդայում, Դարֆուրում տեղի ունեցածը, այն, ինչ կատարվեց քրիստոնյա համայնքի հետ «Իսլամական պետության» ձեռքով Սիրիայում, Իրաքում:
«ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված բանաձևում ասվում է, որ կառավարությունը չպետք է իրեն ասոցացնի «հայերի կամ այլ ցեղասպանությունների ժխտման հետ»: Մեր խորհրդարանը պետք է անի նույնը»,-գրել է Արա Դարզին:

Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London, Professor Ara Darzi expressed his concerns over the fact that the United Kingdom didn’t follow the example of the US House of Representatives on recognizing the Armenian Genocide, Armenpress reports citing The Guardian.
In the article Ara Darzi welcomes the adoption of the Armenian Genocide recognition resolution by the US House and is dismayed by the lack of a similar acknowledgment by the British government.
“As the first Armenian in the British parliament, I am overjoyed at the vote by the US House of Representatives on Tuesday last week to recognize the Armenian Genocide of a century ago. But I remain dismayed by the British government’s refusal to acknowledge the slaughter of an estimated 1.5 million Armenians. The collective silence over the Armenian Genocide was cited by Hitler as he plotted the extermination of Europe’s Jewish population. It is a source of intense pain and regret to me and my compatriots that our own government persists in denying the genocide out of fear of offending Turkey, a Nato ally”, Ara Darzi said, adding that at least 20 countries around the world have formally recognized the massacre as genocide – among them France, Germany, Italy, Russia and the European parliament. “Now the House of Representatives has joined them”.
“My great grandfather and his sons were executed by Ottoman government forces in 1915. His daughter, my grandmother, then a teenager, only escaped by pretending to be dead. She walked barefoot with her mother from Erzerum, where the family lived, arriving weeks later in Mosul, northern Iraq. I was born in Baghdad, where we lived as refugees”, the Professor said.
Ara Darzi considers unconscionable for the British government to continue to deny the Armenian Genocide. He says the Genocide is a global issue, reminding that the humanity has seen it in Rwanda, Darfur and in what happened to Christian communities at the hands of Isis in Syria and northern Iraq.
“The House resolution says the US government should no longer associate itself “with denial of the Armenian Genocide or any other genocide”. Our own parliament should do the same”, Professor Ara Darzi said.