Հոգեկան և մտավոր խնդիրներ ունեցող անձանց հետ աշխատող մասնագետների նվազագույն աշխատավարձը կավելանա 30 տոկոսով
Բացառապես մտավոր և հոգեկան խնդիրներ, այդ թվում՝ աուտիզմ ունեցող անձանց խնամքի և սոցիալական վերականգնողական ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններում մասնագիտացված աշխատանք կամ խնամք իրականացնողների համար սոցիալ-աշխատանքային միասնական երաշխիքներ ապահովելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում: Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է ապահովել նման խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի և սոցիալական վերականգնողական ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններում մասնագիտացված աշխատանք կամ խնամք իրականացնողներին աշխատավարձի հավելում վճարելու իրավական հիմքը: Արդյունքում՝ այդ կազմակերպություններում մասնագիտացված աշխատանք կամ խնամք իրականացնողների` սոցիալական աշխատողի, սոցիալական մանկավարժի, դաստիարակի, մեթոդիստ համակարգողի, էրգոթերապիստի, խմբավարի (ըստ ուղղությունների), հատուկ մանկավարժի (այդ թվում՝ լոգոպեդ, տիֆլոմանկավարժ, սուրդոմանկավարժ), հոգեբանի (այդ թվում՝ հատուկ հոգեբան, վարքային թերապիստ), սպասուհու, դայակի, հոգեբույժի, բուժքույրի, ադապտիվ ֆիզկուլտուրայի և աշխատանքային թերապիայի մասնագետների նվազագույն աշխատավարձը 2020 թ. հունվարի 1-ից կավելանա 30 տոկոսով:

Зарплата лиц, оказывающих услуги по уходу за людьми с умственными проблемами, повысится
С 1 января 2020 года на 30% повысится минимальная заработная плата лиц, осуществляющих профессиональную работу и обслуживание в организациях, оказывающих услуги по уходу за лицами с умственными и психическими проблемами (в том числе аутизмом), об этом сообщили в управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства труда и социальных вопросов РА.
Речь идет о социальных сотрудниках, социальных педагогах, воспитателях, методистах, эрготерапевтах, групповодах (по направлениям), специализированных педагогах (в том числе логопеде, тифлопедагоге, сурдопедагоге), психологах (в том числе специальном психологе, поведенческом терапевте), горничных, нянях, психиатрах, медсестрах, специалистах по адаптивной физкультуре и трудовой терапии.
При разработке проекта, разработанного Министерством труда и социальных вопросов РА, учитывался недостаток услуг и специалистов для лиц с умственными и психическими проблемами, а также особенности, связанные с проводимыми работами.
Была также отмечена важность того, что непривлекательность зарплат может подвергнуть риску наличие услуг, следовательно, и предоставлению необходимых условий для обеспечения права лиц с ограниченными возможностями на проживание в общине.