Հայաստանն առաջարկել է փրկարարարական ուժեր ուղարկել Իրանի երկրաշարժի գոտի
Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում գրանցված ուժեղ երկրաշարժից հետո ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ-ում Իրանի փոխդեսպան Ալի Մոհամմադ Մոթաղիի հետ և խնդրել է իր ցավակցության ու մխիթարանքի խոսքերը փոխանցել բարեկամ Իրանի ժողովրդին, զոհերի հարազատներին, իսկ վիրավորներին մաղթել է շուտափույթ ապաքինում:
Ալի Մոհամմադ Մոթաղիի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Ֆելիքս Ցոլակյանն առաջարկել է փրկարարական ուժեր գործուղել աղետի գոտի, ինչպես նաև ցուցաբերել այլ անհրաժեշտ օժանդակություն:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 8-ին, տեղական ժամանակով ժամը 02:47-ին Իրանի Արդեբիլ քաղաքից 45 կմ հարավ տեղի է ունեցել 5.9 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ, որի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ:
Երկրաշարժը զգացվել է նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան, Մեղրի և Գորիս քաղաքներում՝ 4, Վայոց ձորի Եղեգնաձոր և Վայք քաղաքներում՝ 3-4, Արարատի Արարատ քաղաքում և Երևանում՝ 3 բալ ուժգնությամբ:

Армения предложила помощь пострадавшему от землетрясения Ирану
После сильного землетрясения в Исламской Республике Иран министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян провел телефонную беседу с заместителем посла Ирана в Армении Али Мухаммадом Мотахи и попросил передать свои соболезнования и слова утешения народу дружественного Ирана, родственникам погибших, а пострадавшим пожелал скорейшего выздоровления.
Во время телефонного разговора с Али Мухаммадом Мотахи Феликс Цолакян предложил отправить спасательные силы в зону бедствия, а также оказать другую необходимую помощь.
Напомним, что 8-го ноября в 02:47 по местному времени в 45 км к югу от города Ардебиль Республики Иран произошло землетрясение с магнитудой 5,9, в результате чего есть погибшие и пострадавшие.
Землетрясение ощущалось в городах Капан, Мегри, Горис Сюникской области - 4 балла, Ехегнадзор и Вайк Вайоцдзорской области - 3-4 балла, Арарат Араратской области и Ереван - 3 балла.