Ստոլտենբերգը դաշնակիցներին տարաձայնությունները հաղթահարելու կոչ է արել
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը դաշնակիցներին կոչ է արել «պատասխանատվություն ստանձնել» և տարբեր հարցերով տարաձայնությունները հաղթահարել` ապահովելու համար հավաքական անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ միասնությունը:
Գերմանիայի հետազոտական կենտրոններից մեկում ելույթ ունենալիս Ստոլտենբերգը նշել է, որ շատերն են հիմա խոսում դաշնակիցների միջև տարաձայնությունների մասին առևտրի, էներգետիկայի, կլիմայի, Իրանի, ինչպես նաև Սիրիայի հյուսիս-արևելքում իրավիճակի հարցերով: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի կարծիքով՝ «նորմալ է 29 ժողովրդավարությունների» միջև դիրքորոշումների տարբերությունը:
«Մենք անցյալում էլ ենք լուրջ տարաձայնություններ ունեցել: Բայց միշտ, վերջին հաշվով, հաջողվել է միավորվել մեր առանցքային խնդրի շուրջ՝ պաշտպանել միմյանց»,- ասել է նա:
«Այս պատճառով յուրաքանչյուր դաշնակցի ազգային շահերի շրջանակում է միասնական մնալը, մենք բոլորս պետք է պատասխանատվություն ստանձնենք մեր տարաձայնությունները հաղթահարելու այսօր, ինչպես եղել է նախկինում»,- հայտարարել է Ստոլտենբերգը:

Генсек НАТО призвал союзников преодолеть разногласия
Генсек НАТО Йенс Столтенберг призвал союзников по альянсу "взять на себя ответственность" и преодолеть разногласия по разным вопросам, чтобы обеспечить единство, необходимое для обеспечения коллективной безопасности, передает РИА Новости.
Выступая в исследовательском центре в Германии, Столтенберг отметил, что многие сейчас говорят о разногласиях между союзниками по вопросам торговли, энергетики, климатa, Ирану, а также по ситуации на северо-востоке Сирии. По мнению генсека НАТО, расхождения в позициях между "29 демократиями нормальны".
"У нас и в прошлом были серьезные разногласия … Но в конечном счете всегда удавалось объединиться вокруг ключевой нашей задачи - защищать друг друга", - сказал он. Трансляция велась пресс-службой НАТО.
Он отметил, что "консенсус не всегда прост", однако "наше единство необходимо для нашей коллективной безопасности".
"Поэтому в национальных интересах каждого союзника оставаться едиными, мы все должны взять на себя ответственность преодолеть наши разногласия сегодня, как и раньше", - заявил он.