Վարչապետը ներկա է գտնվել Միջուկային բժշկության եվրոպական կենտրոնի բացման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում ներկա է գտնվել նոր՝ Միջուկային բժշկության եվրոպական կենտրոնի բացման արարողությանը:
Կենտրոնի գլխավոր ուղղություններից է վահանաձև գեղձի հիվանդությունների, մասնավորապես՝ չարորակ ուռուցքների ախտորոշումը և բուժումը: Բուժումն իրականացվելու է ռադիոակտիվ յոդի միջոցով՝ հատուկ կապարապատված հիվանդասենյակներում, եվրոպական չափորոշիչներին համապատասխան: Նոր կենտրոնն ունի մեկուսացված 4 հիվանդասենյակ: Կենտրոնում միաժամանակ կարող է բուժվել 6 հիվանդ:
Վարչապետը կենտրոնի ղեկավարների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին և տեխնիկական հագեցվածությանը:
Կենտրոնն աշխատելու է ժամանակակից սարքավորումներով, այդ թվում՝ գերմանական SIEMENS ընկերության արտադրության Գամմա խցիկով (SPECT), որը աշխարհում միջուկային բժշկության մեջ կիրառվող նորագույն ախտորոշիչ սարք է: Այն հնարավորություն է տալիս հայտնաբերել ոչ միայն վահանաձև գեղձի, այլև մյուս օրգանների ուռուցքային հիվանդությունները, ինչպես նաև սրտանոթային և ոսկորային խնդիրները: Հետազոտություններն իրականացվելու են ռադիոակտիվ իզոտոպներով:
Հաշվի առնելով բժշկության այս բնագավառի առանձնահատկությունները՝ բժիշկների կողքին աշխատելու են նաև հատուկ վերապատրասված միջուկային ֆիզիկներ:

PM Attends Inauguration of European Center of Nuclear Medicine in Yerevan
Prime Minister Nikol Pashinyan today attended the inauguration of the European Center of Nuclear Medicine, a state-of-the-art medical facility operational at Erebuni medical center in Yerevan
The Center will focus on the diagnosis and treatment of thyroid gland diseases, including malignant tumors. The treatment will be carried out with radioactive iodine in specially equipped wards in accordance with European standards.
The new center has 4 isolated wards. 6 patients can be simultaneously treated in the center.
Accompanied by the Center’s senior executives, the Premier toured the premises getting acquainted with the conditions and the equipment installed.
The center will run modern equipment, including a gamma camera (SPECT), manufactured by German Siemens company, which is the latest diagnostic device used in nuclear medicine worldwide. It allows detecting not only thyroid gland tumors, but also other cancers, as well as cardiovascular and bone problems. The examinations will be implemented with the use of radioactive isotopes. Specialized nuclear physicists will work together with doctors.