Վրաստանն ու Հայաստանն անցնում են օդային տարածության ազատ թռիչքների ռեժիմին
Նոյեմբերի 8-ից Վրաստանն ու Հայաստանը կանցնեն օդային տարածության ազատ թռիչքների ռեժիմին: Այս մասին հայտնել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությանն առընթեր «Սակաէրոնավիգացիա» ընկերության մամուլի ծառայությունը, հաղորդում է News.am-ը` հղում կատարելով «Նովոստի Գրուզիա»-ին:
Ծրագիրը ենթադրում է Վրաստանի և Հայաստանի տարածքներում օդանավերի կողմից ազատ երթուղիների օգտագործման հնարավորություն՝ միայն մուտքի և ելքի կետերի նշմամբ: Ընտրված երթուղիները կնշվեն որպես Հարավային Կովկասի օդային տարածքի ազատ երթուղիներ (Free Route Airspace in South Caucasus Area, FRASC): Դա նշանակում է, որ առկա ավիացիոն երթուղիների փոխարեն դրանք կկարողանան թռչել ուղիղ հետագծով:
Ինչպես նշել է «Սակաէրոնավիգացիա»-ի գլխավոր տնօրեն Գոչա Մեզվրիշվիլին, այժմ Free Route Airspace համակարգը ծածկում է Եվրոպայի օդային ամբողջ տարածքի երեք քառորդ մասը:
«Ուրախ եմ, որ Անդրկովկասում առաջինն ենք, որ ներմուծեցինք երթուղիների ազատ ընտրության համակարգը, և արդեն այսօր մենք սկսում ենք այդ հայեցակարգի երկրորդ փուլը: Մենք հնարավորություն ենք տալիս ավիաընկերություններին, որոնք մեկ երթուղով կարող են հատել Վրաստանը և Հայաստանը, ընտրել տեղափոխության ամենակարճ ճանապարհը, խնայել ժամանակն ու վառելիքը և, հետևաբար, ավելի արդյունավետ ծախսել գումար: Սա բավականին բարդ առաքելություն է, և ես ուրախ եմ, որ մեր թիմը հաջողությամբ է հաղթահարել այդ գլոբալ մարտահրավերը»,- ասել է նա:
«Սակաէրոնավիգացիա»-ն ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի օդանավային ծառայություններ մատուցող կազմակերպության՝ ARMATS-ի հետ: Երկու պետությունների իշխանությունները սկսել են այդ ուղղությամբ աշխատանքները դեռևս 2017-ին:
Վրաստանը միացել է ազատ օդային երթուղիների ներդրման մասին օդային անվտանգության եվրոպական կազմակերպության նախաձեռնությանը 2017-ին: Համաձայն կազմակերպության գործողությունների ծրագրի՝ ազատ օդային երթուղիները կներդրվեն ամբողջ Եվրոպայում արդեն 2022-ին:

Грузия и Армения переходят на режим воздушного пространства свободных полетов
Грузия и Армения с 8 ноября переходят на режим воздушного пространства свободных полетов. Об этом сообщили в пресс-службе компании "Сакаэронавигация" ("Грузаэронавигация") при министерстве экономики и устойчивого развития Грузии, передает News.am, ссылаясь на Новости-Грузия.
Проект подразумевает возможность использования воздушными судами свободных маршрутов на территории Грузии и Армении, только с указанием точек входа и выхода. Выбранные трассы будут маркироваться как свободные маршруты воздушного пространства Южного Кавказа (Free Route Airspace in South Caucasus Area, FRASC). Это означает, что вместо устоявшихся извилистых авиационных маршрутов они смогут летать по более прямой траектории.
Как отметил генеральный директор "Сакаэронавигации" Гоча Мезвришвили, в настоящее время система Free Route Airspace покрывает три четверти всего воздушного пространства Европы.
"Я рад, что в регионе Закавказья мы первыми внедрили систему свободного выбора маршрутов, и уже сегодня мы начинаем второй этап этой концепции. Мы даем возможность авиакомпаниям, которые в условиях одного маршрута будут пересекать Грузию и Армению, выбрать кратчайший путь передвижения, сэкономить время и топливо и, соответственно, более эффективно расходовать деньги. Это довольно сложная миссия, и я рад, что наша команда успешно справилась с этим глобальным вызовом", - приводит пресс-служба Минэкономики Грузии слова Мезвришвили.
"Сакаэронавигация" реализует проект совместно с организацией-провайдером воздушного обслуживания Армении – ARMATS. Власти двух государств начали работу над внедрением режима воздушного пространства свободных полетов еще в 2017 году.
Грузия присоединилась к инициативе Европейской организации воздушной безопасности о внедрении свободных воздушных маршрутов в 2017 году. Согласно плану действий организации, свободные воздушные маршруты будут внедрены по всей Европе к 2022 году.