Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրին թե՛ որպես դաշնակից երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյայի և թե՛ որպես վաղեմի բարեկամի՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է , որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում: Նախագահն ընդգծել է, որ Սերգեյ Լավրովը ևս ԱԳ նախարարի պաշտոնում մեծ ներդրում է ունեցել հայ-ռուսական բարեկամության ամրապնդման գործում: Նախագահ Սարգսյանը հիշել է Լավրովի հետ իրենց առաջին հանդիպումը մոտ 25 տարի առաջ՝ Նյու Յորքում, երբ վերջինս զբաղեցրել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչի պաշտոնը՝ շնորհակալություն հայտնելով նրան ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագետներին ցուցաբերած աջակցության համար:
Հանրապետության նախագահը ՌԴ արտգործնախարարի միջոցով իր ջերմ ողջույնը և կրկին Հայաստանում տեսնելու պատրաստակամությունն է փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
ՌԴ արտգործնախարարը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, իր հերթին նախագահ Սարգսյանին է փոխանցել նախագահ Վլադիմիր Պուտինի լավագույն բարեմաղթանքները: «Դա վկայում է դաշնակցային հարաբերություններն ու ռազմավարական գործընկերությունը բոլոր ոլորտներում խորացնելու մեր հաստատուն նպատակաուղղվածության մասին»,-ասել է Լավրովը:
Խոսելով համագործակցության հեռանկարների մասին՝ նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է նախագահական նախաձեռնությունների շրջանակում հաջորդ տարվա ընթացքում Հայաստանում նախատեսվող մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը», STARMUS 6-րդ միջազգային փառատոնը և կարևորել գործակցությունն այդ համատեքստում:
Հանրապետության նախագահը, մասնավորապես, անդրադարձել է ATOM նախագահական նախաձեռնությանը, որն ուղղված է Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանը: Ծրագիրը, ի թիվս այլ բաղադրիչների, նպատակ ունի տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին բերել Հայաստան՝ մեր երկիրը դարձնելով արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտում առաջատար կենտրոններից մեկը: «Ակնկալում ենք այս ծրագրի շրջանակում ակտիվ համագործակցություն նաև ռուսական ընկերությունների ու կրթական հաստատությունների հետ»,-ասել է Հայաստանի նախագահը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը ողջունելի է համարել բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են երկկողմ շփումների ընդլայնմանն ու հարաբերությունների ամրապնդմանը:

Президент Армен Саркисян принял министра ИД РФ Сергея Лаврова
Президент Республики Армен Саркисян сегодня принял находящегося в Армении с официальным визитом Министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова и возглавляемую им делегацию.
Приветствуя гостя и в качестве высокопоставленного должностного лица союзнической страны, и в качестве давнего друга, Президент Саркисян отметил, что отношения между Арменией и Россией переживают динамичное развитие. Президент подчеркнул, что Сергей Лавров также в должности Министра ИД внёс большой вклад в дело укрепления армяно-российской дружбы. Президент Саркисян вспомнил их первую встречу с Лавровым 25 лет назад в Нью Йорке, когда Лавров занимал должность постоянного представителя РФ в ООН, выразив благодарность за содействие оказанное им в ООН дипломатам Республики Армения.
Президент Республики посредством Министра иностранных дел РФ передал Президенту РФ Владимиру Путину свои тёплые приветствия и готовность вновь видеть его в Армении.
Министр ИД РФ, выразив благодарность за тёплый приём, в свою очередь передал Президенту Саркисяну наилучшие пожелания Президента Владимира Путина. «Это свидетельствует о нашей решительной настроенности на углубление союзнических отношений и стратегического партнёрства во всех сферах»,- сказал Лавров.
Говоря о перспективах сотрудничества, Президент Саркисян представил ряд мероприятий, которые намечено провести в Армении в будущем году в рамках Президентских инициатив, в том числе – «Армянский саммит умов», VI Международный фестиваль STARMUS и подчеркнул важность взаимодействия в этом контексте.
Президент Республики, в частности, коснулся Президентской инициативы ATOM, которая нацелена на развитие в Армении новейших технологий и науки. Программа, в числе других компонентов имеет целью привести в Армению крупные международные компании сферы информационных технологий, превратив нашу страну в один из передовых центров в области искусственного интеллекта и математического моделирования. «Ожидаем в рамках этих проектов активно сотрудничать также с российскими компаниями и учебными заведениями»,- сказал Президент Армении.
Министр ИД РФ приветствовал все те инициативы, которые направлены на расширение двусторонних контактов и укрепление отношений.