ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել նորանշանակ դատավորների երդման արարողությունը
Հանրապետության նախագահի նստավայրում, նախագահ Արմեն Սարգսյանի ներկայությամբ, այսօր տեղի է ունեցել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նորանշանակ դատավորներ Դանիել Մխեյանի և Արմինե Մելիքսեթյանի, Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորներ Մարիաննա Ստեփանյանի և Գառնիկ Ստեփանյանի երդման արարողությունը։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է նորանշանակ դատավորներին և հաջողություններ մաղթել պատասխանատու աշխատանքում: «Դուք շատ բարձր պարտականություն եք ստանձնում: Պատասխանատվությունն այսօր շատ ավելի բարձր է, քանի որ մեր հանրության մեջ դատական համակարգի նկատմամբ վերաբերմունքը միանշանակ չէ: Երբ խոսում ենք պետական կառույցի, պետության, ազգային պետության ամրության և նրա կայունության մասին, ապա դրա հիմնասյուներից մեկը դատական համակարգն է: Այն երկրները, որտեղ դատական համակարգը, որպես ամբողջություն, կայուն է, վստահելի է, անկախ է, այդ երկրներն իսկապես կայուն են»,-ընդգծել է նախագահը՝ ավելացնելով, որ ամուր և առողջ դատական համակարգի շնորհիվ շատ երկրներ կարողացել են իրենց դժվարություններին ու խնդիրներին սահուն կերպով լուծում գտնել:
«Ձեր և մեր բոլորիս խնդիրն է, որ մեր երկիրը դառնա իսկապես ոչ միայն ժողովրդավար, ոչ միայն ժամանակակից, այլև, նախ և առաջ, կայուն երկիր: Եվ այդ կայունության զգացողությունը քաղաքացին ստանում է դատարանի հետ շփվելիս: Որքան դատարանն անկանխատեսելի է, որքան թափանցիկ չէ, որքան ժամանակի իմաստով իրեն տրված գործառույթը չի ապահովում, այնքան անկայունություն ու անվստահություն է առաջացնում,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:- Խնդիրները բազմաթիվ են, կան կառուցվածքային խնդիրներ: Կան նույնիսկ խնդիրներ, որոնք գուցե սահմանադրական են կամ օրենքների հետ են կապված: Բայց երբ խոսում են դատարանի մասին, այն վերացական մարմին չէ: Դատարանն առաջին հերթին այն դատավորն է, որի հետ տվյալ քաղաքացին կամ կազմակերպությունը շփվում են: Դու՛ք եք արդարադատության դեմքը, և, հետևաբար, տարբերվում եք ձեր առջև դրված պահանջներով, այն է՝ ապահովել անկախ, արդար և օրենքի տառին համապատասխան արդարադատություն: Յուրաքանչյուրիդ հաջողություն եմ մաղթում, բոլորդ երիտասարդ եք, ձեզ երկար տարիների անբասիր գործունեություն եմ մաղթում՝ ի փառս մեր հայրենիքի և երկրի»:

В резиденции президента Армении состоялась церемония приведения к присяге новоназначенных судей
В резиденции президента Республики Армения состоялась церемония приведения к присяге новоназначенных судей суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана Даниела Мхеяна и Армине Меликсетян, судей суда общей юрисдикции первой инстанции Араратской и Вайоцдзорской областей Марианны Степанян и Гарника Степаняна. Об этом "Арменпресс" сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Президент Армен Саркисян поздравил новоназначенных судей и пожелал им успехов в их ответственной работе. Вы принимаете на себя очень высокую ответственность. Ответственность сегодня намного выше, поскольку в нашем обществе неоднозначное отношение к судебной системе. Когда мы говорим о прочности государственной структуры, государства, национального государства и его стабильности, то одной из основ этого является именно судебная система. Страны, в которых судебная система в целом стабильна, надежна, независима, эти страны действительно стабильны”, - подчеркнул президент, добавив, что благодаря прочной и здоровой судебной системе многие страны смогли найти плавное решение своих трудностей и проблем.
“Ваша и наша общая задача состоит в том, чтобы наша страна стала действительно не только демократической, не только современной, но и, прежде всего, стабильной страной. И это чувство стабильности гражданин получает при общении с судом. Чем больше суд непредсказуем, чем менее прозрачен, чем в смысле времени он не обеспечивает данную ему функцию, тем больше нестабильности и недоверия вызывает он”, - отметил президент Саркисян. – “Проблем много, есть структурные проблемы. Есть даже проблемы, которые, возможно, конституционны или связаны с законами. Но когда говорят о суде, это не абстрактный орган. Суд, в первую очередь, тот судья, с которым данный гражданин или организация общаются. Вы лицо правосудия, следовательно, Вы отличаетесь поставленными перед Вами требованиями того, чтобы обеспечить независимое, справедливое и соответствующее букве закона правосудие. Желаю всем Вам успехов, Вы молоды, желаю Вам многолетней безупречной деятельности во славу нашей Родины и страны”.