Վարչապետը մասնակցում է Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովին. նա համաժողովի գրադարանին է նվիրել հայկական գիրք
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցում է Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովին, որին ներկա են նաև մի շարք պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ: Համաժողովի բացմանը ելույթով հանդես են եկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության փոխնախագահ Վանգ Քիշանը, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության նախագահ Ֆելիքս Թշիսեկեդին, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզի խաղաղության համաժողովի շրջանակում համաժողովի գրադարանին է հանձնել խորհրդանշական նվեր` Հայկ Դեմոյանի «Le Sport» գիրքը, որը պատմում է Օսմանյան կայսրությունում հայկական սպորտի և մարզական ակումբների մասին:
Անդրադառնալով գրքին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հրաշալի պատմական լուսանկարների միջոցով այն պատմում է 1915 թվականի ցեղասպանությունից առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի ունեցած մարզական ակումբների և մարզական նվաճումների մասին:
Գրքում կարելի է տեսնել հայ մարզիկների լուսանկարներ` տղամարդիկ և կանայք, ովքեր զբաղվում էին սպորտով, գովազդներ, որոնք կանանց խրախուսում էին վարժանքներ անել և սպորտով զբաղվել:
Եվ դա տեղի է ունեցել ավելի քան 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում. մի հասարակության մեջ, որը ավելի քան պահպանողական էր կանանց սոցիալական և ֆիզիկական գործունեության հարցում: Ի հեճուկս այդ ամենի, հայերը հիմնել են մարզական ակումբներ, որոնք նպաստում էին քրիստոնյաների և գերիշխող մահմեդական համայնքների միջև խաղաղությանն ու խաղաղ գոյակցությանը:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարն այցելել է համաժողովի շրջանակում բացված IDEA հիմնադրամի տաղավար, որտեղ ծանոթացել է ներկայացված ցուցանմուշներին` հիմնադրամի գործունեությանը, այդ թվում` «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակաբաշխության մասին պատմող նյութերին: Տաղավարում ներկա էր նաև «Ավրորա»-ի մրցանակակիր, բժիշկ Թոմ Քաթինան:

Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in France on a working visit, is taking part in the Second Paris Peace Forum, attended by several heads of state and government.
President of France Emmanuel Macron, Vice President of China Wang Qishan, President of the Democratic Republic of the Congo Félix Tshisekedi and President of the European Commission Ursula von der Leyen delivered opening remarks at the Forum.
The Prime Minister of Armenia handed a symbolic gift to the Paris Peace Forum Library, a book by Hayk Demoyan, entitled “Le Sport,” which tells the story of Armenian sport in the Ottoman Empire.
Introducing the book, the Premier said it is about Armenian sporting clubs and achievements in the Ottoman Empire before the 1915 Genocide. The book features wonderful photos of Armenian athletes - men and women - who used to play sport, as well as advertisements which encouraged women to make exercises and indulge sport. And it happened more than 100 years ago in the Ottoman Empire – society absolutely intolerant to the women’s social and physical activity. Sporting clubs were established among Armenians against all odds and were contributing to the peace and peaceful coexistence between the Christian and the ruling Muslim Communities.
Later on the Prime Minister visited the pavilion of the IDeA Foundation on the sidelines of the Forum where he got acquainted with the exhibits, the Foundation’s activities, including materials about the Aurora Humanitarian Prize. Aurora Prize Laureate, Dr. Tom Catena was in attendance.