Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Նիդերլանդների նորանշանակ դեսպանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության նորանշանակ դեսպան Մարիա Կրիստինա վան Կոլդամը (նստավայրը` Թբիլիսի):
Շնորհավորելով դեսպանին՝ նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ նա առավելագույնը կանի հայ-նիդերլանդական բարձր մակարդակի հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ընդլայնելու ուղղությամբ: Նախագահն իր լավագույն բարեմաղթանքներն է փոխանցել Նորին Մեծություն Նիդերլանդների թագավորին ու Նիդերլանդների ժողովրդին:
Դեսպան Մարիա Կրիստինա վան Կոլդամը նշել է, որ Նիդերլանդները շահագրգռված է Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացմամբ, և, որպես դեսպան, ինքն ամեն ինչ կանի՝ առաջիկայում ևս ամրապնդելու այդ հարաբերությունները: Նա ասել է, որ Հայաստանում եղել է 15 տարի առաջ, իսկ այժմ կփորձի հնարավորինս շատ լինել այստեղ:
Նշելով, որ Հայաստանը դեռ անցյալ դարի 90-ականներից դեսպանություն է ունեցել Նիդերլանդներում՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ եղել է Հայաստանի առաջին դեսպանը և պատիվ է ունեցել հավատարմագրերը հանձնել Նորին Գերազանցությանը: «Նրա հետ մեր բոլոր հանդիպումներից հիանալի հիշողություններ են մնացել»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը:
Հանրապետության նախագահն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն հարաբերությունները զարգացնելու բավականին մեծ հնարավորություն: «Մենք շատ ընդհանրություններ ունենք և շատ բան կարող ենք սովորել միմյանցից,-նշել է նա: -Հայաստանը սերտորեն համագործակցում է ինչպես ԵԱՏՄ-ի, այնպես էլ Եվրամիության հետ՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում: Դա մեր երկրի առավելությունն է: Ինչ-որ առումով մենք հանդես ենք գալիս նաև որպես համագործակցության խաչմերուկ, և այստեղ փոխգործակցության հնարավորությունները մեծ են»:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել նորագույն տեխնոլոգիաների, ֆինանսական, բանկային սեկտորներում, կարևորվել են մշակութային փոխանակումները: Նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ Նիդերլանդները նաև իր խորհրդարանական ժողովրդավարության հարուստ փորձով կարող է օգտակար լինել Հայաստանին:

Армен Саркисян принял верительные грамоты новоназначенного посла Королевства Нидерландов
Президент Республики Армен Саркисян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Марии Кристины ван Колдам (резиденция в Тбилиси).
Поздравив посла, Президент Саркисян выразил уверенность, что он сделает всё возможное для еще большего углубления и расширения армяно-нидерландских отношений высокого уровня. Президент передал свои лучшие пожелания Его Величеству Королю Нидерландов и народу Нидерландов.
Посол Мария Кристина ван Колдам отметила, что Нидерланды заинтересованы в развитии взаимодействия с Арменией и, как посол, она сделает всё, чтобы и впредь укреплять эти отношения. Она сказала, что приезжала в Армению 15 лет назад, а сейчас постарается бывать здесь как можно чаще.
Отметив, что Армения ещё с 90-х годов прошлого век имела посольство в Нидерландах, Президент Саркисян сказал, что был первым послом Армении и имел честь вручить свои верительные грамоты Его Величеству. «У меня остались восхитительные воспоминания от всех встреч с ним», - отметил Армен Саркисян.
Президент Республики сказал, что две страны обладают довольно большими возможностями для развития отношений. «У нас много общего и мы многому можем друг у друга научиться, - отметил он. - Армения тесно сотрудничает как с ЕАЭС, так и с Евросоюзом в рамках соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве. Это преимущество нашей страны. В каком-то смысле мы выступаем также как перекрёсток сотрудничества, и здесь возможности взаимодействия велики».
Собеседники выразили общее мнение, что две страны могут успешно сотрудничать в области новейших технологий, финансового и банковского секторов. Они подчеркнули также важность культурного взаимодействия. Президент Саркисян выразил уверенность, что Армении может быт полезен также богатый опыт Нидерландов в плане парламентской демократии.