STEAM-երի* և ներառական կրթության համար արտադրանք մշակող և արտադրող ուկրաինական խոշորարգույն Еngler ընկերությունը հաղթել է Հայաստանի դպրոցները կրթական սարքավորումներով ապահովելու մրցույթում, որն անցկացվել է Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող «Education Improvement» միջազգային նախագծի շրջանակներում: Մրցույթին մասնակցում էին նաև ընկերություններ Հայաստանից, Իտալիայից , Չինաստանից և Ղազախստանից:
Մրցույթի պայմանների համաձայն՝ Հայաստանի 87 դպրոցներ սարքավորումներ կստանան ֆիզիկայի ուսումնասիրության համար, 84-ը՝ քիմիայի, ևս 48-ը՝ աշխարհագրության ուսուցման համար:
«Նման մասշտաբի մրցույթում հաղթելն ընկերության համար մեծ հնարավորություն է միջազգային շուկայում ներկայացնելու իր փորձը, որն ավելի վաղ հաստատվել է Բելառուսում և Վրաստանում: Մրցույթի իրավական բոլոր գործընթացներն ավարտելուց հետո նախագիծը կիրականացվի 2020 թվականի փետրվար-մարտ ամիսների ընթացքում: Այդ ընթացքում մենք բոլոր դպրոցներին կտրամադրենք անհրաժեշտ սարքավորումները, ինչպես նաև ուսուցիչներին կսովորեցնենք աշխատել դրանց հետ», – նշել է Еngler ընկերության տնօրեն Միխայիլ Կալիտկինը:
Տեղեկություն Еngler ընկերության համար
«Գիտա-արտադրական «Еngler» ընկերություն» ՍՊԸ-ն STEАM-երի և ներառական կրթության համար արտադրանք մշակող և արտադրող ընկերություն է, որը ներկայացված է Interschool™ ապրանքանիշով: Ընկերությունը զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր կրթական համալիր լուծումների իրականացման ոլորտում:
Իր գործունեության 10 տարիների ընթացքում ընկերությունը ժամանակակից կրթական սարքավորումներով ապահովել է ավելի քան 3000 դասասենյակ Ուկրաինայում և աշխարհում, վերապատրասել է ավելի քան 6000 ուսուցիչների՝ կիրառելու կրթական և տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն ուսումնական գործընթացում, մշակել է մեթոդաբանական ձեռնարկներ թվային լաբորատորիաներ օգտագործելու համար:
Ողջ InterSchool™ արտադրանքը պատրաստվում և իրականացվում է «Մթնոլորտային դասարան կոնցեպտի ներքո»՝ համալիր լուծում, որը պարունակում է աշակերտին ուսումնական գործընթացում ներգրավվելու կրթական ողջ գործիքակազմը:
*STEAM (Science, Technology, Engineering, the Arts and Mathematics) – գիտություն, տեխնոլոգիա, ինժեներիա, մաթեմատիկա: Մոտեցում կրթական գործընթացին, որի համաձայն՝ գիտելիք ստանալու հիմք է հանդիսանում գիտական երևույթների պարզ և հասանելի վիզուալացումը, թույլ է տալիս հեշտությամբ հասկանալ և ստանալ գիտելիք՝ հիմնված պրակտիկայի և գործընթացի խորքային ըմբռնման վրա:

Компания Еngler поставит оборудование для изучения точных наук более 200 школьным кабинетам Армении
Компания Еngler, крупнейший украинский производитель и разработчик продуктов для STEAM* и инклюзивного образования, выиграла тендер на обеспечение школ Армении образовательным оборудованием. Тендер проходил в рамках международного проекта "Education Improvement", финансируемого Всемирным Банком (Thе World Bank). Среди других участников тендера были также компании из Армении, Италии, Китая и Казахстана.
В соответствии с условиями конкурса 87 школ Армении получат оборудование для изучения физики, 84 – для уроков химии, еще в 48 школ поступят комплекты для изучения географии.
"Победа в проекте подобного масштаба является для компании большой возможностью предоставить на международном рынке свою экспертизу, подтвержденную ранее в Беларуси и Грузии. После завершения всех юридических процедур тендера проект будет реализован на протяжении февраля-марта 2020 года. За это время мы предоставим всем школам необходимое оборудование, а также обучим учителей работать с ним", – отметил Михаил Калиткин, директор компании Еngler.
Информация о компании Еngler
ООО "Научно-производственное предприятие "Энглер" – украинский разработчик и производитель продуктов для STEАM и инклюзивного образования, представленный торговой маркой Interschool™. Компания занимает лидирующие позиции в сфере реализации комплексных образовательных решений.
За 10 лет своей деятельности компания обеспечила современным образовательным оборудованием более 3000 школьных кабинетов в Украине и мире, обучила более 6000 учителей использованию образовательных и информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в учебном процессе, создала методические пособия по использованию цифровых лабораторий.
Вся продукция InterSchool™ изготовляется и реализовывается в рамках концепции "Атмосферный класс" − комплексного решения, содержащего в себе полный набор образовательного инструментария для вовлечения ученика в учебный процесс.
*STEAM (Science, Technology, Engineering, the Arts and Mathematics) – наука, технологии, инженерия, математика. Подход к образовательному процессу, согласно которому основой приобретения знаний является простая и доступная визуализация научных явлений, позволяет легко охватить и получить знания на основе практики и глубокого понимания процессов.