ՀՀ ԱԳՆ-ն դատապարտել է Սիրիայում հայերի մահվան պատճառ դարձած ահաբեկչական գործողությունը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Սիրիայի Դեր Զորի նահանգում կատարված ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ, որի հետևանքով սպանվել են Կամիշլիի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հովսեփ քահանա Պետոյանն ու նրա հայրը` Հանա Պետոյանը:
«Խստորեն դատապարտում ենք Սիրիայի Դեր Զորի նահանգում կատարված ահաբեկչական գործողությունը, որի արդյունքում դաժանաբար սպանվել են Կամիշլիի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հովսեփ քահանա Պետոյանն ու նրա հայրը, վիրավորվել է եկեղեցու սարկավագը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ: Հոգևորականի կյանքն ընդհատվեց այն պահին, երբ նա ծառայություն էր մատուցում պատերազմից հյուծված Դեր Զորի համայնքին։ Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ հոգևորականի և նրա հոր սպանության պատասխանատվությունը ստանձնել է ԻԼԻՊ ահաբեկչական կազմակերպությունը:
«Վերջին ամսվա ընթացքում Սիրիայի հյուսիս-արևելքում իրականացվող ռազմական ներխուժումը և դրա արդյունքում ակտիվացած ահաբեկչական գործունեությունը հատկապես խոցելի են դարձնում քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում ազգային և կրոնական փոքրամասնություններին։ Ինքնության հողի վրա շարունակվող հետապնդումներն ու սպանությունները վճռականորեն պետք է դատապարտվեն միջազգային հանրության կողմից։
Մեր խորին ցավակցություններն ու զորակցությունն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին, Սիրիայի Հայ կաթողիկե համայնքին և ողջ սիրիահայությանը՝ մաղթելով ուժ, տոկունություն և ոգու ամրություն:
Հայաստանը շարունակելու է մարդասիրական աջակցությամբ իր ներդրումը բերել Սիրիայում մարդասիրական իրավիճակի կայունացման գործին»,-նշում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։

Yerevan condemns “in strongest terms” killing of two Armenians in Syria ISIL attack
The Armenian Ministry of Foreign Affairs has condemned “in the strongest terms” the November 11 ISIS terror attack in Syria’s Deir ez-Zor which claimed the lives of Father Hovsep Petoyan, the Pastor of the Armenian Catholic Community of Qamishli, and Abraham Petoyan, the pastor’s father.
It said that the priest “lost his life while serving the war-torn community of Deir ez-Zor”.
“The military invasion in the North-East of Syria last month and the subsequent resurgence of terrorist groups and their activities make the civilian population, including ethnic and religious minorities, particularly vulnerable.  The ongoing identity-based persecutions and killings should be decisively condemned by the international community.
We express our deepest condolences and sympathy to the relatives of the victims, the Armenian Catholic community and to all Syrian Armenians and wish them fortitude, endurance and strength of spirit in overcoming this tragic incident.
Armenia will continue its humanitarian support to contribute to the stabilization of the humanitarian situation in Syria", the foreign ministry said.