Վարչապետ Փաշինյանը Փարիզում հանդիպում է ունեցել Օդրի Ազուլեի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեի հետ: Վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջև համագործակցությունը և վերահաստատել մեր երկրի աջակցությունը կազմակերպության կողմից աշխարհի տարբեր ծայրերում իրականացվող մարդասիրական առաքելություններին: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ կայուն համագործակցության շարունակական ամրապնդումը և կազմակերպության հետևողական ուշադրությունը տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնառու է կրթության խթանմանը` որպես հզոր գործիք երիտասարդ սերունդներին խաղաղության, երկխոսության, մարդու իրավունքների, հանդուրժողականության և ոչ խտրականության ոգով դաստիարակելու գործում:
Վարչապետը հավելել է, որ կառավարությունը լիակատար աջակցություն է հայտնում Երևանի պետական համալսարանի` Կրթության և ցեղասպանության կանխարգելման ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոն ստեղծելու առաջարկությանը եւ նշել, որ կրթությունը ցեղասպանության կանխարգելման հզոր գործիք է:
Օդրի Ազուլեն շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ գլխավոր կոնֆերանսին մասնակցելու համար և բարձր գնահատել Հայաստանի ջանքերը` մշակութային հարուստ ժառանգության պահպանման գործում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը նշել է, որ իր գլխավորած կառույցը շահագրգիռ է զարգացնելու և ընդլայնելու Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը` վերը նշված ուղղություններով:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Հայաստանի միջև գործակցության, կազմակերպության գործունեության նպատակների և ուղղությունների վերաբերյալ, անդրադարձել, մասնավորապես, գիտության, կրթության և մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակութի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։

Prime Minister Meets with UNESCO Director-General in Paris
Nikol Pashinyan highlighted the ongoing cooperation between the Armenian government and UNESCO and reaffirmed our country’s support for humanitarian missions carried out by this organization in different parts of the world. Noting that Armenia is eager to expand the scope of interaction with UNESCO, the Premier hailed the Organization’s sustained focus on the preservation of cultural heritage in our region.
The Prime Minister emphasized that the Republic of Armenia is committed to promoting education as a powerful tool for training young generations in the spirit of peace, dialogue, human rights, tolerance and non-discrimination.
Nikol Pashinyan further said that his government fully supports the Yerevan State University’s proposal to establish a UNESCO Chair on Education and Genocide Prevention. He stressed that education is a powerful tool for preventing the crime of genocide.
Audrey Azoulay thanked Nikol Pashinyan for attending the 40th session of the UNESCO General Conference and praised Armenia’s efforts to preserve its rich cultural heritage. The UNESCO Director-General noted that her organization is interested in developing and expanding cooperation with Armenia in the aforementioned areas.
Views were exchanged on cooperation between UNESCO and Armenia, as well as on the Organization’s goals and objectives. The interlocutors specifically talked about the prospects of interaction in science, education and cultural heritage preservation.