«Ռազմարդյունաբերության ոլորտի զարգացումը շատ կարևոր է մեզ համար». կայացել է ՀՀ ռազմարդյունաբերական հանձնաժողովի նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության ռազմարդյունաբերական հանձնաժողովի նիստ:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ռազմարդյունաբերական համալիրի կառուցվածքային փոփոխություններին՝ նշելով. «Տեղյակ եք, որ ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ կապված էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել՝ մասնավորապես, փոխվել է Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի ենթակայությունը և Պաշտպանության նախարարության համակարգից տեղափոխվել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն: Ես ուզում եմ, առիթից օգտվելով, Պաշտպանության նախարարությանը շնորհակալություն հայտնել մինչ այժմ այդ ոլորտում կատարած աշխատանքների և ունեցած ներդրման համար: Ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը և նաև Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի ղեկավարին և հույս հայտնել, որ այս կառուցվածքային փոփոխությունը կնպաստի, որ մեզ համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս ոլորտում էական փոփոխություններ և տեղաշարժեր արձանագրենք՝ հենվելով արդեն իսկ այս պահին եղած արդյունքների, կատարված աշխատանքների վրա, որովհետև այս ոլորտի զարգացումը շատ կարևոր է, և դրա կարևորությունը, իհարկե, բացատրելու անհրաժեշտություն չկա»:
Նիստում զեկույցով է հանդես եկել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը: Քննարկվել են ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման, գիտության, տեխնոլոգիաների և ռազմարդյունաբերության միջև գործուն կապի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր: Հավանության է արժանացել Հատուկ գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների 2020թ. պետական պատվերի անվանացանկը:

"The Development of the Military-Industrial Complex is of Paramount Importance" – Military-Industrial Committee Рolds Meeting
The Military-Industrial Committee of the Republic of Armenia met today in the Office of Government, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan.
Before proceeding to the agenda, the Prime Minister issued a number of instructions. Prime Minister Pashinyan touched on the ongoing structural transformations in the military-industrial complex. The Premier stated, in part: “You know that there have been significant changes in the military-industrial complex: the jurisdiction of the Military-Industrial Committee has changed: it has been transferred from the Ministry of Defense to the Ministry of High-Tech Industry. Taking the opportunity, I wish to thank the Ministry of Defense for the work done during this time and for valuable contribution. I wish every success to the Ministry of High-Tech Industry and to the Head of the Military-Industrial Committee. I hope that these structural changes will help us make significant improvements in this strategically important area, based on the results already achieved and the work done to date, since the development of this area is of paramount importance.”
Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan reported back the work done by his agency. Issues related to the development of the military-industrial complex and the formation of practical ties between science, technology and the military industry were discussed. The meeting approved the list of state orders for special research and development work for 2020.