Ինչ անել բռնապոպուլիզմի դեմ. սկիզբը. Միքայել Մինասյան
Պոպուլիզմն ու բռնապետությունը լավ ապրելու ուղղությամբ չեն տանում ու չեն էլ կարող տանել․  այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Արդեն խոսել ենք մեր օրերի Հայաստանի` «Երկիր-«Հայկական ժամանակի» մասին, երբ հորինված` 24-ժամյա իրականությունների հերթափոխն ամեն անգամ փշրվում է իրական կյանքի մարտահրավերներին բախվելիս: Երկիրը չի կարող երկար ապրել որպես թերթ, որը երեկոյան փակում են ու ուղարկում տպարան, իսկ հաջորդ առավոտյան սկսում մաքուր էջից: Եվ երեկվա, այսօրվա ու վաղվա հոդվածների համար չունեն պատասխանատվություն` ո՛չ հեղինակները, ո՛չ ընթերցողները: Որովհետև թերթն ընդամենը լուրերի համախումբ է, որը հաջորդ իսկ պահին դառնում է անցյալ և հազվադեպ միայն ապագա:
Մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետությունում ապրում են մարդիկ, ովքեր ունեն իրական հոգսեր, իրական խնդիրներ, իրական երազանքներ ու իրական կարիքներ: Մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետությունը բարդ տարածաշրջանային աշխարհագրություն ունեցող երկիր է, որի ժողովրդագրական, անվտանգային, մակրոտնտեսական և այլ մարտահրավերները շատ իրական են: Դրանք պահանջում և պահանջելու են իրական հոգատար լուծումներ:
Պոպուլիզմն ու բռնապետությունը լավ ապրելու ուղղությամբ չեն տանում ու չեն էլ կարող տանել: Բռնապոպուլիզմը չի երաշխավորում երկրի անվտանգությունն ու քաղաքացու բարեկեցությունը: Ճիշտ հակառակը:
Եթե դեռ երեկ փրփրած ապացուցում էին, որ այսուհետ արդեն ամեն ինչ շա՛տ ու շա՛տ լավ է լինելու, ապա այսօր արդեն փրփրած ապացուցում են, որ ամեն ինչ ավելի վատ չէ, քան 2 տարի առաջ էր: Միառժամանակ հետո նույն եռանդով ապացուցելու են, որ ամեն ինչ այդքան էլ վատ չէ: Զանգվածային հիպնոսը դանդաղ դառնում է իշխանության գործունեության միակ ուղղությունը: Երկրաչափական պրոգրեսիայով աճող ձախողումները ծածկելը շուտով կխլի իշխանության ողջ ժամանակը` անընդմեջ համոզելու բոլորին, որ սխալ են ընկալել իրականությունը և այն լրիվ ուրիշ է: Այդ փուլն արդեն իսկ սկսվել է:
Այս ամենը պետք է ավարտվի: «Հեռացնել շարքային պացիենտին»` սա է Երկիր- «Հայկական ժամանակի» վերջակետի բանալին: Որքան արագ, այնքան ավելի շատ բան կմնա չավերված ու այնքան ավելի արագ կլինի վերականգնումը: Արդյո՞ք մենք դա գիտակցում ենք: Սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տալիս, որ ամեն հաջորդ ամիս գիտակցողների մեծ բանակին ավելանում է բնակչության ևս 2 տոկոսը կամ ավելի քան 50 հազար մարդ, կամ մոտ մեկ քաղաք: Մենք իսկապե՛ս շատ ենք: Մեր ժողովուրդը օժտված է բացառիկ տաղանդով անգամ մահաբեր թմրությունից դուրս գալու արագության մեջ: Ու անհավանական արագությամբ գալիս է նոր թրենդ, նոր շարժում, որ կոչվում է «Վե՛րջ Երկիր-«Հայկական ժամանակին»:
Իսկ եթե մենք` բոլորս, և դու, մասնավորապես, խորությամբ ընկալել ես սպասվող աղետի շոշափելի լինելը, եթե քեզ համարում ես տեր՝ երկրին ու ապագային, եթե քեզ տեսնում ես նոր թրենդի մեջ ու պատրաստ ես միանալ «Վե՛րջ Երկիր-«Հայկական ժամանակին» շարժմանը, ուրեմն անելիք ունես: Քո հեղափոխությունը սկսված է:
Հետևաբար, ի՞նչ պետք է անես դու.
1.Խոսի՛ր:
Գիտեմ` դու ասելիք ունես: Նույնիսկ ճիչ: Դու հոգնել ես ապրել ամենօրյա նյարդային միջավայրում: Քեզ արդեն խանգարում է տեղեկատվության բոլոր աղբյուրներից հորդացող հարայհրոցը, գոռոց-ճղճղոցը, ամեն օր հրամցվող նոր «թշնամիների» պարտադրանքը, «ամեն ինչ լավ է»-ի` կեղծ տեսարանների առատությունը: Իրականում պարզ է, որ ցանկացած առողջ հոգեբանությամբ մարդ ցանկանում է հանգիստ առօրյա, ցանկանում է ապրել իր խնդիրներով, երեխաների ուսման հոգսով, ունենալ նպատակներ, ծրագրել իր անելիքը՝ առաջիկա ամսվա, տարվա կամ ապագայի համար։ Այսօր դա անհնար է անել, երբ շուրջբոլորը մոլագար գոռգռոց է, անառողջ ու չդադարող աղմուկ։
Իրականում ամեն ինչ քո ձեռքերում է. անջատիր քեզ մտածել խանգարող աղմուկն ու ի՛նքդ խոսիր: Խոսիր բարձրաձայն, այլ ոչ թե ինքդ քո հետ: Այսօրվա խոսացողներից որևէ մեկը քեզնից խելացի չէ, և, որ ավելի կարևոր է, քեզնից իրական չէ: Խոսի՛ր, մաս դարձի՛ր նոր թրենդին, նոր շարժմանը: Խոսի՛ր աշխատավայրում, խոսի՛ր բակում, հյուր գնալիս ու բարեկամական շփումներում:
2.Մի՛ վախեցիր:
Կարող է թվալ, թե այսօր ռեժիմին հակառակվողներին կալանավորում են կամ խայտառակում, քեզ կամ հարազատներիդ: Սո՛ւտ է: Իհարկե շատ կուզեին, բայց չեն կարող: Անշուշտ, հանցավոր թիմակիցների արարքները ծածկելը տեսնում ենք ամեն օր: Անշուշտ, այլախոհների դեմ կալանքը որպես քաղաքական գործիք օգտագործելն էլ տեսնում ենք անընդհատ: Դա ավելի շատ արվում է քո ընկալումների համար, որ քեզ թվա, թե յուրաքանչյուր հակառակ միտք ասողին, բարձրաձայնողին կձերբակալեն: Հիմարություն է: Մի՛ վախեցիր, որ չխաղաս կիսագրագետ քաղաքականություն իրագործողների խաղը: Կա ավելի մեծ վախ՝ դա վաղը վախենալու այլևս ոչինչ չունենալն է, դա տեսանելի աղետն է, որի համեմատ ներկա հորինովի և թվացյալ վախն ուղղակի խաբկանք է:
3.Պահանջի՛ր:
Իրենք կան, քանի որ կաս դու: Դու ես իրենց աշխատանք տվել: Նրանք դա շփոթել են գահի հետ: Քո հույսը դեպի պայծառ ապագա վերածել ես քվեի, իսկ նրանք քո քվեն ընկալել են ոչ թե որպես պարտավորություն, այլ միջոց: Դու չէիր քվեարկում հանուն կեցավայրի միլիոնավոր դոլարի նորոգման, մասնավոր ինքնաթիռի ու գերթանկարժեք ավտոմեքենայի համար, այլ ակնկալում էիր հոգսի թեթևացում ու արդյունավետ աշխատանք, արդարություն և օրենքի գերակայություն: Նրանք խոստացան, բայց արդյունքի փոխարեն սկսեցին ծածկադմփոց անել խայտառակությունները և որդեգրեցին կեղծ արդյունք-հեքիաթներ մատուցելու մարտավարությունը: Քեզ խոստացել են, ուրեմն պահանջի՛ր. թող արագաչափերը հանվեն, գազն ու էլեկտրաէներգիան էժանանան, վերելակները փոխարինվեն-մեծացվեն, չէ՞ որ խոստացել են։ Պահանջի՛ր խոստումների կատարում: Պահանջի՛ր բոլոր քո ունեցած հնարավորություններով, խոսի՛ր, գրի՛ր ու արձագանքի՛ր:
4.Մերժի՛ր վիրտուալ իրականությունը
Սոցիալական ցանցերում վաղուց արդեն գործում են իշխանական պրոֆեսիոնալ շատ մեծ բանակներ: Նրանք նպատակ ունեն հրահանգավորված վիժեցնել ցանկացած խնդրի քննարկում, հայհոյել այլախոհներին, անընդհատ կերտել նոր թշնամիներ և ստեղծել կեղծ իրականություն, իբր ամբողջ ժողովուրդը իշխանության հետ է, իսկ ցանկացած բացասական երևույթի համար մեղավոր են հնարավոր բոլոր ուրիշները, բայց ոչ իշխանությունը: Հետևաբար հաղթի՛ր այս կեղծ, վիրտուալ իրականությանը: Մի՛ կարդա, պարզապես մի՛ կարդա: Սոցիալական ցանցերում քեզ հետ շփվելու հնարավորություն տուր միայն իրական մարդկանց, մերժիր ցանկացած կեղծը: Մի՛ կարդա «քոմենթներ», դրանք արտադրվում են հրահանգով, ավտոմատացված համակարգերով. դրանց հետևում չկան իրական մարդիկ, կան բանաձևեր՝ հայհոյել, խայտառակել կամ լռեցնել։ Դրանց արտադրության վրա ծախսվում են հանրային մեծ միջոցներ: Մերժիր կեղծ վիրտուալ իրականությունը, դա Հայաստանում հատուկ նպատակով ստեղծված ժամանակակից հանրային թմրամիջոց է և զենք` ստեղծողների ձեռքին:
5.Դատի՛ր ինքդ
Ամենօրյա գլուխգովանության, անվերջ «սելֆիների» հոսքի, արքայավայել ճամփորդությունների, չընդհատվող միջոցառում-տեսարանների տակ միշտ փորձիր հասկանալ քո ու քո ընտանիքի համար հնարավոր իրական օգուտը. կա՞, թե՞ չկա: Տվյալ տեսարանը որևէ կերպ, որևէ իրական ծրագրով բարեկեցության բարձրացման հնարավորություն ավելացնու՞մ է, երեխաների կրթության կամ ծնողների առողջական խնդիրների լուծման նոր ճանապարհ բացու՞մ է, ինչ-որ չափով ավելացնու՞մ է մեր երկրի անվտանգության մակարդակը: Եթե ոչ, անջատի՛ր հեռուստացույցը և գնա՛ զրուցելու ընկերներիդ հետ: Գիտեմ, որ մերժել ես անցյալը, բայց անցյալը մերժել չի նշանակում մեխանիկորեն համաձայնել ներկայի բոլոր դատարկաբանությունների ու սպառնալիքների հետ: Մերժել ներկան, չի նշանակում վերադարձ անցյալին: Թույլ մի տուր, որ անցյալի հանդեպ քո բարկությունը զենք դարձնեն քո դեմ ներկայում: Գնա՛ զրուցելու ընկերներիդ հետ. միասին դուք ավելի խորը կտեսնեք իրականությունը:
6.Հիշի՛ր, քեզ չվերաբերող անարդարություն չկա
Մեր օրերի ամենամեծ խաբկանքն այն է, թե աչքի չընկնելով, ոչինչ չանելով կամ շողոքորթելով իշխանությանը, կարելի է խուսափել պետական բռնությունից: Ուրիշի հանդեպ ընդգծված անարդարություն կամ բռնություն չի լինում: Վաղ թե ուշ հերթը քեզ էլ կհասնի: Չկանգնեցի՞ր այսօր ակնհայտորեն սեփական կարծիքի համար հանիրավի պատժվողի, վարկաբեկվողի կողքին, վաղը, երբ հասնի քո հերթը, մենակ կլինես: Միշտ ձայն բարձրացրու իշխանական «բեսպրիդելի» դեմ, որ մենակ չմնաս:
7.Թիմ հավաքիր
Բազմապատկվող խնդիրներին արձագանքն իշխանության կողմից ավելացող կեղծիքն ու ահագնացող բռնությունն է լինելու` ձեռագիրն արդեն պարզ է: Եթե գտել ես համախոհների այն խումբը, որտեղ հարմարավետ ես զգում, քննարկիր նաև ինքնակազմակերպվելու, միասին գործելու, միասին պաշտպանվելու և խնդիրներ լուծելու տարբերակները: Ծանր շրջանը նոր է սկսվում. քննարկիր քեզ, ձեր ընտանիքները համակարգված պաշտպանելու քո ու համախոհներիդ հնարավորությունները:
Ի վերջո, թույլ մի՛ տուր կործանման տանող իշխանությանն ամեն հիմար քայլից հետո թաքնվել քո մեջքի հետևում: Թույլ մի՛ տուր ամեն անհեթեթություն ասել քո անունից: Մի՛ դարձիր վաղվա աղետի պատասխանատուն: Այդ պատասխանատուն դու չես, բայց դրան տանում են քո անունից ու կդարձնեն քեզ: Թիմ հավաքիր, որ միասին դուրս գաք կենդանի պատնեշի այն դերից, որ այսօր պարտադրել են ձեզ:
Եվ վերջում։ Սա հեղափոխական թերթիկ չէ, ոչ էլ մանիֆեստ կամ գործողությունների հրահանգ։ Սա երկիրը փրկելու, թևաթափ չլինելու, իշխանական անբովանդակ աղմուկի մեջ քիչ թե շատ կողմնորոշվելու ուղեցույց է։ Երբ երկրում արտաքուստ ոչինչ ճակատագրական չի կատարվում, դժվար է հավատալ նրանց, ովքեր գուժում են մոտալուտ աղետը։ Երբ երկրում զուռնա-դհոլի ձայնը չի մարում, դժվար է լսել պրագմատիկներին։ Երբ անպատասխանատու, բայց ճարտար խոսքը խլացնում է ցանկացած մտահոգություն, իհարկե այլախոհները կարող են անհամոզիչ թվալ։ Բայց ցավոք սրտի, այն, ինչ զգում ենք բոլորս՝ մի մասը կանխատեսում է, մյուսը մասը` կանխազգում, լինելու է։ Սկսվել է: Եվ մոտալուտ աղետը՝ լինի տնտեսական, անվտանգային թե հանրային, ուղիղ համեմատական է լինելու այն ծավալին, որով այսօր արդեն պետք է չափվի այս իշխանության ընդդիմախոսների քանակը։ Որքան շատ լինենք այսօր, այնքան փոքր կլինի վաղվա աղետը։ Հետևաբար պետք է գործել։ Անհապաղ ու հենց այս պահից։
Հ.Գ. Գործընթացը սկսված է։ Մեր մայրենիի ու պատմության համար Երևանի կենտրոնում փողոց են դուրս եկել փայլուն երիտասարդներ։ Փարիզում դեմ առ դեմ իրենց բողոքի ձայնն են հնչեցնում իրականությունը հավուր պատշաճի ընկալած մեր հայրենակիցները։ Վաղը Մարզահամերգային համալիրում Վազգեն Մանուկյանի գլխավորությամբ տեղի կունենա «Վերնատուն» հասարակական-քաղաքական ակումբի համաժողովը։ Շատ ու շատ այլ գործընթացներ արդեն իսկ սկսվել են։ Միացեք, որին կուզեք։ Կամ ստեղծեք նորը։ Սխալ է միայն ոչինչ չանելը»։

Микаел Минасян: "Что делать против диктатуры популизма"
Бывший посол Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене, кандидат исторических наук Микаел Минасян обратился к теме диктатуры популизма. В статье, в частности, говорится:
"Мы уже говорили об Армении наших дней, о "Стране "Айкакан жаманак"", когда придуманный 24-часовой режим вымышленных событий каждый раз рушится при столкновении с вызовами реальной жизни. Страна не может долго жить в ритме газеты, которая по вечерам отправляется в типографию, а утром следующего дня все начинается с чистого листа. А за вчерашние, сегодняшние и завтрашние материалы ответственности не несут ни авторы, ни читатели. Поскольку газета - это просто набор новостей, которые сразу же становятся прошлым и редко - будущим.
При этом в Республике Армения живут люди с реальными заботами, реальными проблемами, реальными мечтами и реальными нуждами. При этом Республика Армения – страна со сложной региональной географией, чьи демографические проблемы, проблемы безопасности, макроэкономические и другие вызовы весьма реальны. Они требуют и будут требовать реальных и бережных подходов.
Популизм и диктатура не ведут, да и не могут вести к лучшей жизни. Диктатура популизма не гарантирует безопасности страны и благосостояния ее граждан. Скорее наоборот.
Если еще вчера с пеной у рта они заявляли, что впредь все будет намного лучше и просто прекрасно, то сегодня с тем же напором доказывают, что все не хуже, чем было пару лет назад. Спустя некоторое время они с тем же рвением будут доказывать, что все не так уж и плохо. Массовый гипноз постепенно становится единственным направлением деятельности властей. Время правительства вскоре станет уходить лишь на то, чтобы скрывать растущее в геометрической прогрессии количество провалов, поскольку придется безостановочно убеждать всех в том, что они не верно поняли реальность, и она совершенно иная. И этот этап уже начался.
Все это должно завершиться. "Убрать рядового пациента" – вот ключ к финальной точке "Страны "Айкакан жаманак"". И чем скорее, тем большее останется неразрушенным и тем скорее придет восстановление. Осознаем ли мы это? Социологические опросы показывают, что каждый следующий месяц к большой армии осознающих прибавляется еще 2 процента населения, а это более 50 тысяч человек или примерно один город. Нас действительно много. Наш народ наделен исключительным талантом приходить в себя быстро, даже из состояния смертельного оцепенения. И с невероятной скоростью наступает новый тренд, новое движение, называемое "Конец Стране "Айкакан жаманак"".
А если мы вместе, и ты, в частности, полностью осознал реальность надвигающейся катастрофы, если ты считаешь себя хозяином своей страны и своего будущего, если ты видишь себя в новом тренде и готов присоединиться к движению "Конец Стране "Айкакан жаманак"", – значит, тебе есть что делать! Твоя революция началась!
Следовательно, что должен делать ты?
1. Говори!
Знаю, тебе есть что сказать. Даже хочешь кричать об этом. Ты устал жить в повседневной нервной рутине. Тебе уже мешают льющиеся из всех источников информации шум и гам, ор, ругань и крики, каждодневный поиск новых “врагов”, изобилие фейковых постановок на тему "все хорошо". На самом деле ясно, что любой человек со здоровой психикой хочет жить спокойно, решать свои проблемы, думать об обучении детей, ставить цели, планировать собственные дела на грядущий месяц, год или на будущее. Сегодня этого делать невозможно, поскоку вокруг сумасшедший ор, нездоровый и бесконечный шум и гам.
На самом деле все в твоих же руках. Отключи мешающий думать шум и начни говорить сам. Говори вслух, громко, а не в уме с самим собой. Ни один из сегодняшних ораторов не умнее тебя и, что важнее, не реальнее чем ты. Говори и стань частью нового тренда, нового движения! Говори на работе, говори во дворе, когда ходишь в гости или общаешься с друзьями.
2. Не бойся!
Может казаться, что выступающих против режима могут арестовать или опозорить – тебя или твоих родных. Неправда. Конечно, они хотели бы, однако не смогут. Безусловно, мы ежедневно видим, как скрываются преступные действия их сподвижников, товарищей по команде. Безусловно, мы постоянно сталкиваемся с тем, что арест инакомыслящих используется в качестве политического инструмента. Это делается скорее для тебя же, чтоб тебе казалось, что каждого, кто пойдет им вразрез, посмеет выступить - арестуют. Глупости. Не бойся, чтобы не стать частью игры малограмотных политиков. Есть больший страх – это страх не иметь ничего, за что можно бояться.  Это видимая катастрофа, в сравнении с которой теперешние придуманные и кажущиеся страхи - просто иллюзия.
3.Требуй!
Они есть, поскольку есть ты. Ты их работодатель. Они перепутали это с троном. Ты обратил свою надежду на светлое будущее в голос на выборах, а они восприняли твой голос не как обязательство, а как средство. Ты не голосовал за миллионный ремонт резиденции, за частный самолет и за сверхдорогой автомобиль для них. Ты ожидал от них заботы и эффективной работы, справедливости и верховенства закона. Они обещали, но вместо обеспечения результатов принялись скрывать свои же позорные ошибки и применять тактику озвучивания "сказочных" достижений. Они тебе обещали, значит - требуй! Пусть уберут радары на дорогах, пусть снизят тарифы на газ и электричество, пусть заменят лифты на новые и более просторные! Требуй исполнения обещаний! Требуй всеми доступными тебе способами! Говори, пиши, реагируй!
4. Отвергни виртуальную реальность
В социальных сетях уже давно орудуют крупные профессиональные армии "защитников властей". Их задача – по команде сводить на нет обсуждение любого вопроса, материть инакомыслящих, постоянно выдумывать новых врагов и порождать ложную реальность, как будто весь народ и власть едины, а за каждое негативное явление в ответе кто угодно, только не нынешние власти. Потому – побори, отвергни эту фейковую виртуальную реальность. Не читай, попросту не читай. Позволяй только реальным людям общаться с тобой в социальных сетях и отвергай любую ложь! Не читай “комментарии” - их производят "по команде" и тиражируют посредством автоматизированных систем: за ними нет реальных людей, есть формулы – обругать, оклеветать или вынудить замолчать. Кстати, на производство этих "комментов" расходуется большое количество общественных средств. Скажи “нет” ложной виртуальной реальности. Это - созданный в Армении с определенной целью современный публичный "наркотик" и он же - оружие в руках его создателей.
5. Суди сам
На фоне ежедневного бахвальства, потока нескончаемых "селфи", королевских вояжей и бесконечных зрелищных мероприятий всегда пытайся понять реальную пользу для себя и своей семьи - есть она или нет? Влияет ли конкретное зрелище или картинка в эфире хоть каким-то способом на реальный рост благосостояния, откроет ли она новую дверь для решения проблем обучения детей или здоровья родителей, повысит ли в какой-то степени уровень безопасности нашей страны? Если нет, выключи телевизор и иди пообщайся с друзьями. Знаю, что ты отверг прошлое, но отвергнуть прошлое еще не означает автоматически соглашаться со всем нынешним пустословием и вызовами. Как и отвергнуть настоящее не означает возвращения в прошлое. Не позволяй, чтобы твой гнев в отношении прошлого стал сегодня оружием против тебя. Пойди переговори с друзьями - вместе вы глубже увидите реальность.
6. Помни: нет несправедливости, которая тебя не касается
Самая большая иллюзия нашего времени в том, что возможно избежать репрессий со стороны государственной машины, если не бросаться в глаза, ничего не делать либо подлизываться к властям. Не бывает насилия или несправедливости в отношении другого. Рано или поздно настанет твой черед. Не встанешь сегодня рядом с тем, кого наказали или дискредитировали только лишь за собственное мнение, завтра – когда наступит твой черед – останешься один. Всегда поднимай голос против беспредела властей, чтоб не остаться одному.
7. Собери команду
Реакцией властей на приумножающиеся проблемы будет увеличение фальши и эскалация насилия – почерк уже очевиден. Если ты нашел группу соратников, в которой чувствуешь себя комфортно, обсуди, помимо прочего, возможности самоорганизации, варианты совместных действий, совместной защиты и решения проблем. Это только начало тяжелого периода: обсуди с единомышленниками возможности системной защиты ваших семей и самих себя.
В конце концов, не позволяй власти, ведущей к разрушению, после каждого глупого шага прятаться за твоей спиной. Не позволяй нести всякую чушь от твоего имени. Не бери на себя ответственность за грядущую катастрофу. Ты не в ответе, но к ней ведут от твоего имени и ответственным сделают тебя. Собери команду, чтобы сообща вырваться из роли живого щита, которую сегодня тебе навязали.
И наконец. Это не революционная листовка, не манифест и не призыв к действиям. Это - инструкция для спасения страны, призыв не опускать руки, руководство для ориентации в созданном властями бессодержательном шуме. Когда в стране на первый взгляд не происходит ничего судьбоносного, трудно верить тем, кто предрекает надвигающуюся катастрофу. Когда в стране не утихает звук зурны и дхола, трудно услышать прагматиков. Когда безответственные, но искусные речи заглушают любое беспокойство, тогда имеющие иное мнение могут казаться неубедительными. Но, к сожалению, то, что мы все ощущаем – кто-то предсказывает, кто-то предчувствует – неминуемо. Оно началось.  И размеры приближающейся катастрофы, будь она связана с экономикой, безопасностью или общественной жизнью, будут прямо сопоставимы с тем объемом, которым сегодня уже можно измерить количество оппонентов действующей власти. Чем больше нас будет сегодня, тем меньше будут размеры завтрашней катастрофы. Следовательно, надо действовать. Прямо сейчас. Без промедлений.
П. С.
Процесс начался. Во имя нашего родного языка и истории на улицы в центре Еревана вышла блестящая молодежь. В Париже поднимают свой голос протеста наши соотечественники, в должной мере осознавшие суть происходящих событий. Сегодня в спортивно-концертном комплексе пройдет конференция общественно-политического клуба "Вернатун" под руководством Вазгена Манукяна. Уже начались многие другие процессы. Присоединяйтесь к ним или создавайте новые. Единственная ошибка – бездействие".