Սահակաշվիլին կողմ է Վրաստանում արտահերթ ընտրություններ նշանակելու պահանջին
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ ողջունում է Վրաստանում համամասնական համակարգով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ նշանակելու միավորված ընդդիմության պահանջը և հույսով է նայում ապագային, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Վրաստանի խորհրդարանը չի ընդունել սահմանադրական փոփոխությունների գաղափարը, որոնք վերաբերում են 2020 թվականին համամասնական համակարգով խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը զրոյական ընտրական շեմով:
Ընդդիմադիր ուժերի ղեկավարները խորհրդակցություններ են անցկացրել և հանդես են եկել միասնական պահանջով, այն է` նշանակել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ համամասնական համակարգով և նշանակել անցումային կառավարություն:
«Իհարկե, ես ողջունում եմ վրացական ընդդիմության պահանջը, ես ակտիվորեն կներգրավվեմ այդ գործընթացում, Վրաստանը հարկավոր է փրկել»,- ասել է Սահակաշվիլին «Փիրվելի» հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում:
Նա հավելել է, որ կարևոր է համարում ցույցերը երկրի բոլոր տարածաշրջաններ տեղափոխելը և ակցիաները շարունակելը: Ներկայում խորհրդարանի շենքի առջև հանրահավաքն ավարտված է, բայց հարակից տարածքում մի քանի վրան է խփված, տասնյակ մարդիկ որոշել են գիշերել այդտեղ:

Саакашвили поддержал требование назначить внеочередные выборы в Грузии
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что приветствует требование объединенной оппозиции в Грузии о назначении в стране внеочередных парламентских выборов по пропорциональной системе и с надеждой смотрит в будущее.
Парламент Грузии ранее не смог принять поправки в конституцию, подразумевающие переход от смешанной системы выборов парламента к пропорциональной. Представители разных неправительственных организаций, оппозиционеры, их сторонники и обычные граждане Грузии начали акции протеста в центре Тбилиси перед зданием парламента. Лидеры всех оппозиционных сил провели консультации и выразили единое требование: назначение внеочередных парламентских выборов по пропорциональной системе и назначение переходного правительства.
"Безусловно, я приветствую требование грузинской оппозиции, я буду активно подключен к этому процессу, Грузию нужно спасать. У меня есть надежда, какой не было никогда! Мы все должны спасти государственность и независимость Грузии, мы должны отложить наши амбиции и поддержать грузинский народ", - заявил Саакашвили в прямом эфире телекомпании "Пирвели", передает "РИА Новости''.
Он добавил, что считает важным перенести протест во все регионы страны и продолжить акции.
На данный момент митинг перед зданием парламента завершен, однако на прилегающей территории расставлено несколько палаток, десятки людей решили переночевать на месте. Оставшиеся участники акции разожгли огонь, принесли с собой теплую одежду и еду. Они заявляют, что масштабные протесты возобновятся в пятницу с утра.