ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Թուրքիայի նախագահի՝ ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարությանը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է արել` արձագանքելով Թուրքիայի նախագահի՝ ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արված հայտարարություններին:
«
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի հետագա ծավալման լույսի ներքո Թուրքիայի նախագահը վերջին օրերին հանդես է գալիս իրարամերժ և իրականությունը խեղաթյուրող հայտարարություններով:
Այդ հայտարարություններում առկա են պնդումներ, որոնք նպատակ ունեն զոհերի արժանապատվությունը վիրավորելու միջոցով արդարացնելու ցեղասպանությունը: Այս տարի ապրիլի 24-ին Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն արդեն իսկ արդարացրել էր Հայոց ցեղասպանության իրականացումը՝ այն որակելով որպես «ամենաողջամիտ գործողություն», իսկ ցեղասպանության զոհերին՝ «հայկական ավազակախմբեր և նրանց աջակիցներ»: Այժմ Թուրքիայի նախագահը Հայոց ցեղասպանության զոհերին զրկում է նույնիսկ իրենց պատմական հայրենիքից՝ նրանց անվանելով քոչվորներ, մոռանալով իր նախնիների և տարածաշրջանի բնիկների պատմությունը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումն անկասկած անհրաժեշտ են ճշմարտության և պատմական արդարության համար: Սակայն այն անհրաժեշտ է ոչ այնքան պատմությանը կամ պատմաբաններին, որքան այսօր համայն մարդկությանը և հատկապես ինքնության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների պոտենցիալ զոհերին: Այն անհրաժեշտ է այն մարդկանց և ժողովուրդներին, որոնց Թուրքիայի Հանրապետությունն այսօր, կրոնական և էթնիկ պատկանելիության համար անվանելով ահաբեկիչներ, ենթարկում է բռնության և բռնագաղթման իր իսկ հարևան երկրի տարածքում: Այն անհրաժեշտ է ցեղասպան ընկալումների հաղթահարման և մարդու իրավունքների համընդհանուր պաշտպանության համար:
Ցեղասպանության զոհերի ժառանգների և միջազգային հանրության համար Հայոց ցեղասպանությունը իրողություն է, որը նաև հիմք է ծառայել Ցեղասպանության դատապարտման և կանխարգելման 1948թ կոնվենցիայի մշակման և հետագայում դրա հիման վրա ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման համար:
Արդարացնելով և ժխտելով հայոց ցեղասպանությունը, ուժի կիրառմամբ ագրեսիվ քաղաքականություն վարելով իր հարևանների հանդեպ, երկու տասնամյակից ավելի շարունակելով Հայաստանի ցամաքային շրջափակումը, և ռազմաքաղաքական աջակցություն ցուցաբերելով Ադրբեջանին ԼՂ հակամարտության համատեքստում՝ Թուրքիան շարունակում է հանդիսանալ ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովրդի անվտանգության սպառնալիք:
Թուրքիան պետք է վերանայի Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ իր ներկա թշնամական քաղաքականությունը, ինչն առաջին քայլը կարող է դառնալ ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման և տարածաշրջանային սպառնալիքների նվազեցման ուղղությամբ»:

МИД Армении ответил на заявления президента Турции в США в связи с Геноцидом армян
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в ответ на высказывания президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в США в связи с Геноцидом армян, передает News.am.
"В свете дальнейшего развития процесса международного признания Геноцида армян президент Турции выступил в последние дни со взаимоисключающими и искажающими реальность заявлениями.
В этих заявлениях присутствуют утверждения, целью которых является оскорбление достоинства жертв путем оправдывания Геноцида. В этом году 24 апреля президент Турции Эрдоган уже оправдывал реализацию Геноцида армян, назвав его "наиболее разумным действием", а жертв геноцида – "армянскими бандами и их сторонниками".
Теперь президент Турции лишает жертв Геноцида армян даже их исторической родины, называя их бродячими племенами, забывая историю своих предков и жителей этого региона.
Признание и осуждение Геноцида армян несомненно необходимы для истины и исторической справедливости. Однако это необходимо не столько истории или историков, сколько всему человечеству, и особенно потенциальным жертвам преступлений, совершаемых на почве национальной идентичности. Это необходимо тем людям и народам, которых Турция, называя террористами из-за их религиозной и национальной принадлежности, подвергает насилию и депортации на земле соседней страны. Это необходимо для преодоления геноцидального восприятия и защиты всеобщих прав человека.
Для наследников жертв Геноцида и международной общественности  Геноцид армян – это реальность, которая также послужила основой для разработки в 1948 году конвенции, осуждающей Геноцид армян,  и введения механизмов предотвращения преступлений против человечества.
Оправдывая и отрицая Геноцид армян, проводя агрессивную политику с применением силы в отношении своих соседей, более двух десятков лет продолжая осуществлять сухопутную блокаду Армении, и оказывая военное содействие Азербайджану в контексте нагорно-карабахского конфликта, Турция продолжает оставаться угрозой безопасности пережившего Геноцид армянского народа.
Турция должна пересмотреть свою враждебную политику в отношении Армении и армянского народа, что может стать первым шагом для преодоления последствий геноцида и сокращения региональных угроз".