Բելառուսում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են անցկացվում
Բելառուսում այսօր՝ նոյեմբերի 17-ին, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են անցկացվում՝ խորհրդարնի ստորին պալատի ձևավորման համար։
Ըստ ժամանակացույցի, այս ընտրությունները պետք է կայանային 2020թ․-ին, սակայն ապրիլին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարեց աշնանը դրանք անցկացնելու վերաբերյալ։ Հաջորդ տարի նախագահական ընտրություններ են ծրագրված։
Ներկայացուցիչների պալատում 110 տեղի համար պայքար է մղելու 514 թեկնածու 12 կուսակցություններից և մի քանի հասարակական կազմակերպություններից։ 131 թեկնածուի գրանցումը մեժվել է, ևս 46 հոգի ինքնաբացարկ է հայտարարել։
Նոյեմբերի 15-ի դրությամբ վաղաժամ քվեարկությանը մասնակցել էր ընտրողների 27,5 տոկոսը։ Ձայնի իրավունք ունի 6,8 մլն մարդ։

В Беларуси проходят досрочные парламентские выборы
По плану они должны были состояться в следующем году, однако в апреле президент страны Александр Лукашенко объявил, что пройдут они осенью, а в следующем году состоятся выборы главы государства, передает RBC.
На 110 мест в нижней палате парламента претендует 514 кандидатов — от 12 партий и нескольких общественных движений. 131 кандидату было отказано в регистрации, еще 46 отказались от участия после нее.
По состоянию на вечер пятницы, 15 ноября, правом досрочного голосования воспользовались 27,5% избирателей. Всего правом голоса обладает 6,8 млн человек.