Իրանում կալանավորվել է բողոքի ակցիաների մոտ 1000 մասնակից
Իրանում կալանավորվել է բենզինի գնի թանկացման դեմ բողոքի ակցիաների մոտ 1000 մասնակից, տեղեկացնում է Mehr գործակալությունը՝ հղում կատարելով անվտանգության ծառայությանը։
Աղբյուրի համաձայն՝ «կազմակերպված անկարգությունների ժամանակ բենզինի գների փոփոխության սխեմայի ներդրումից երկու իր հետո մոտ 100 բանկ և 57 խանութ այրվել են կամ թալանվել»։ «Իրանում անկարգությունների մասնակիցների թիվը կազմել է 87 հազար 400 մարդ, որոնցից 82 հազար 200-ը՝ տղամարդիկ, և 5200-ը՝ կանայք, որոնց մեծամասնությունը գաղափար չի ունեցել անկարգությունների էության մասին և եղել է միայն ընթացիկ իրադարձությունների վկան»։
Հաղորդագրությունում ասվում է, որ «նրանք, ովքեր եղել են անկարգությունների կենտրոնում, հատուկ պատրաստված էին խնդիրներ ստեղծելու համար՝ շահարկելով բենզինի գնի բարձրացման առիթով սկիզբ առաջ խաղաղ բողոքները։
Հիմնական վնասը հասցվել է պետական և մասնավոր սեփականությանը Խուզեստանում, Թեհրանում, Ֆարսում և Քերմանում։
Զոհվածների մասին ճշտված տվյալներ առայժմ չկան։
Անցած հինգշաբթի Իրանի նավթամթերքների բաշխման ազգային ընկերությունը (NIOPDC) հայտարարել էր, որ մեկ լիտր սովորական բենզինի գինը բարձրացել է մինչև 15 հազար ռիալ (12,7 սենթ) 10 հազարի փոխարեն, իսկ յուրաքանչյուր մասնավոր մեքենայի համար սահմանվել է սահմանաչափ՝ ամիսը 60 լիտր։ Լրացուցիչ գնումները կարժենան մեկ լիտրը 30 հազար ռիալ։

В Иране задержаны около 1000 участников акций протестов
В Иране задержаны около 1000 участников акций протестов против повышение цен на бензин, сообщает Mehr со ссылкой на службы безопасности.
Согласно источнику, "во время организованных беспорядков в последние два дня после внедрения схемы изменения цен на бензин около 100 банков и 57 магазинов были подожжены или разграблены". "Число участников беспорядков в Иране составляло 87 400 человек, из которых 82 200 были мужчинами и 5200 женщинами, большинство из них  не были вовлечены в суть беспорядков и были лишь свидетелями текущие события".
В сообщении говорится, что "те, кто был в центре беспорядков, были специально подготовленны с тем, чтобы создать пробелмы, злоупотреляя мирными протестами  по поводу повышения цен на бензин".
Основной ущерб  нанесен государственной и частной собственности был нанесен в Хузестане, Тегеране, Фарсе и Кермане.
Точных данных о погибших в результате этих событий пока нет.
В минувший четверг Национальная компания по распределению нефтепродуктов Ирана (NIOPDC) заявила, что цена за литр обычного бензина выросла до 15 000 риалов (12,7 цента США) с 10 000 риалов, а для каждого частного автомобиля установлено ограничение на уровне 60 литров в месяц. Дополнительные покупки обойдутся в 30 000 риалов за литр.