Վարչապետը և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային: Նա Հայաստանում մասնակցում է «Թվային լուծումներ` միջսահմանային համագործակցության և առևտրի դյուրացման համար» խորագրով տարածաշրջանային համաժողովին:
Վարչապետը ողջունել է Կունիո Միկուրիայի այցը մեր երկիր և մասնակցությունը համաժողովին, ինչը վկայում է Հայաստանի կառավարության և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության միջև արդյունավետ համագործակցության մասին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այդ փոխգործակցությունը նպաստում է Հայաստանում մաքսային բարեփոխումների, ՀՀ մաքսային ծառայության գործունեության արդյունավետությանը և մաքսային ոլորտում կարողությունների զարգացմանը: Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը մաքսային ոլորտում լուրջ բարեփոխումներ է իրականացնում, որոնք միտված են էական փոփոխությունների արձանագրմանը և գործարար միջավայրի համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Նշելով, որ ուրախ է արդեն 4-րդ անգամ այցելել Հայաստան՝ Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը: Նա կարևորել է Երևանում տարածաշրջանային մաքսային փոխգործակցության հնարավորություններին նվիրված համաժողովի անցկացումը և ողջունել է Հայաստանում մաքսային ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, արձանագրված առաջընթացը, որոնց ծանոթացել է համաժողովի ընթացքում: Կունիո Միկուրիայի խոսքով՝ որպես ՏՏ ոլորտում լուրջ ներուժ ունեցող երկիր՝ Հայաստանի տեխնոլոգիական հաջողությունները կարող են ոգևորիչ լինել կազմակերպության անդամ մյուս երկրների համար:
Զրուցակիցները քննարկել են հարկային և մաքսային ոլորտում բարեփոխումների շրջանակում գործակցությանը, «Մեկ պատուհանի» սկզբունքի շարունակական ներդրմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման կարևորությանը վերաբերող հարցեր: Խոսելով կառավարության բարեփոխումների մասին՝ վարչապետն անդրադարձել է Գյումրիում արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոնի ստեղծմանը, որտեղ մեկ պատուհանի սկզբունքով իրականացվելու են և՛ մաքսային, և՛ արտաքին տնտեսական գործունեությանն առնչվող պետական գործառույթները: Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը ողջունել է կառավարության բարեփոխումները և փորձագիտական, մասնագիտական օժանդակության պատրաստակամություն հայտնել: Երկուստեք կարևորվել է մաքսային գործառույթների կարևորությունը, որը կխթանի տնտեսական ակտիվությունը նաև մարզերում:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՄԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 2020-2021 թթ. համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունների շուրջ:

Премьер Армении и генсек Всемирной таможенной организации обсудили вопросы развития сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян 18 ноября принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микурию. Он принимает участие в региональной конференции "Цифровые решения для трансграничного сотрудничества и упрощения процедур торговли" в Армении.
Премьер-министр приветствовал визит Кунио Микурии в нашу страну и участие в конференции, что свидетельствует об эффективном сотрудничестве между правительством Армении и Всемирной таможенной организацией. Никол Пашинян отметил, что это сотрудничество способствует эффективности таможенных реформ и деятельности Таможенной службы Республики Армения, а также наращиванию потенциала в таможенной сфере. По словам премьер-министра, правительство Армении проводит серьезные реформы в таможенной сфере, которые направлены на достижение существенных изменений и создание благоприятной бизнес-среды.
Отметив, что он рад посетить Армению в четвертый раз, генеральный секретарь Всемирной таможенной организации подтвердил готовность развивать сотрудничество с правительством Армении. Он подчеркнул важность проведения конференции по возможностям регионального таможенного сотрудничества в Ереване и приветствовал проводимые в Армении в таможенной сфере реформы, достигнутый прогресс, с которым он ознакомился в ходе конференции. По словам Кунио Микурии, технологический успех Армении как страны с серьезным потенциалом в области информационных технологий может быть вдохновляющим для других стран-членов организации.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством в рамках налоговых и таможенных реформ, продолжительным внедрением принципа "одного окна" и важностью использования информационных технологий. Говоря о реформах правительства, премьер-министр коснулся создания сервисного центра по внешнеэкономической деятельности в Гюмри, где по принципу одного окна будут осуществляться государственные функции, связанные с таможней и внешнеэкономической деятельностью. Генеральный секретарь Всемирной таможенной организации приветствовал реформы правительства и выразил готовность к экспертной профессиональной помощи. Двусторонне была подчеркнута важность таможенных функций, которые будут стимулировать экономическую активность также в регионах.
Стороны также обменялись мнениями о возможности проведения в Армении ИТ-конференции Всемирной таможенной организации 2020-2021 гг.