Վարչապետը և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային: Նա Հայաստանում մասնակցում է «Թվային լուծումներ` միջսահմանային համագործակցության և առևտրի դյուրացման համար» խորագրով տարածաշրջանային համաժողովին:
Վարչապետը ողջունել է Կունիո Միկուրիայի այցը մեր երկիր և մասնակցությունը համաժողովին, ինչը վկայում է Հայաստանի կառավարության և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության միջև արդյունավետ համագործակցության մասին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այդ փոխգործակցությունը նպաստում է Հայաստանում մաքսային բարեփոխումների, ՀՀ մաքսային ծառայության գործունեության արդյունավետությանը և մաքսային ոլորտում կարողությունների զարգացմանը: Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը մաքսային ոլորտում լուրջ բարեփոխումներ է իրականացնում, որոնք միտված են էական փոփոխությունների արձանագրմանը և գործարար միջավայրի համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Նշելով, որ ուրախ է արդեն 4-րդ անգամ այցելել Հայաստան՝ Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը: Նա կարևորել է Երևանում տարածաշրջանային մաքսային փոխգործակցության հնարավորություններին նվիրված համաժողովի անցկացումը և ողջունել է Հայաստանում մաքսային ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, արձանագրված առաջընթացը, որոնց ծանոթացել է համաժողովի ընթացքում: Կունիո Միկուրիայի խոսքով՝ որպես ՏՏ ոլորտում լուրջ ներուժ ունեցող երկիր՝ Հայաստանի տեխնոլոգիական հաջողությունները կարող են ոգևորիչ լինել կազմակերպության անդամ մյուս երկրների համար:
Զրուցակիցները քննարկել են հարկային և մաքսային ոլորտում բարեփոխումների շրջանակում գործակցությանը, «Մեկ պատուհանի» սկզբունքի շարունակական ներդրմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման կարևորությանը վերաբերող հարցեր: Խոսելով կառավարության բարեփոխումների մասին՝ վարչապետն անդրադարձել է Գյումրիում արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոնի ստեղծմանը, որտեղ մեկ պատուհանի սկզբունքով իրականացվելու են և՛ մաքսային, և՛ արտաքին տնտեսական գործունեությանն առնչվող պետական գործառույթները: Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը ողջունել է կառավարության բարեփոխումները և փորձագիտական, մասնագիտական օժանդակության պատրաստակամություն հայտնել: Երկուստեք կարևորվել է մաքսային գործառույթների կարևորությունը, որը կխթանի տնտեսական ակտիվությունը նաև մարզերում:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՄԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 2020-2021 թթ. համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունների շուրջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan received World Customs Organization (WCO) Secretary General Kunio Mikuriya who is in Armenia to attend a regional forum, referred to as “Digital Solutions for Cross-Border Cooperation and Trade Facilitation.”
The Prime Minister welcomed Kunio Mikuriya’s visit to our country and appreciated his participation in the Yerevan conference, which is an evidence of effective cooperation between the Government of Armenia and the World Customs Organization. Nikol Pashinyan noted that the ongoing cooperation promotes Armenia’s customs reforms by building efficient capacity in the field of customs administration. The Premier advised that the Armenian government is implementing drastic reforms in an attempt to make fundamental improvements and create a business-friendly environment in our country.
Noting that he was glad to visit Armenia for the fourth time, the Secretary General of the World Customs Organization reaffirmed WCO’s readiness to develop cooperation with the Armenian Government. He highlighted the Yerevan conference and welcomed Armenia’s customs reform. According to Kunio Mikuriya, as a country with serious achievements in the IT sector, Armenia’s success story could be encouraging for other WCO-member nations.
The interlocutors discussed issues related to cooperation in the framework of the ongoing tax and customs reforms, long-term implementation of the one-stop shop principle and the importance of using information technologies.
Speaking about the government-initiated reforms, Nikol Pashinyan touched upon the establishment of a foreign economic activity service center in Gyumri, which will fulfill the state functions related to customs administration and foreign economic activity. The Secretary General of the World Customs Organization welcomed the ongoing reforms and expressed willingness to provide expert assistance.
Both sides highlighted the importance of customs services as a catalyst of economic activity in the regions. The parties looked at possibility of holding the 2020-2021 WCO forum on information technology in Armenia.