Լրագրողների գաղտնի այցը Բաքու էլ ավելի է խորացնում առկա խնդիրները
ԶԼՄ-երի փոխանցմամբ, այս օրերին տեղի են ունենում Արցախյան հակամարտության կողմերի լրագրողների փոխադարձ այցելությունները՝ Երևան և Բաքու: Տեղեկատվությունը ինչպես այցի, այնպես էլ պատվիրակությունների կազմերի մասին, գաղտնի է պահվում. թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի ԱԳՆ-երը հրաժարվում են մեկնաբանել այդ լուրը: Միայն ադրբեջանական տեղեկատվական գործակալություններից մեկն է հայտնել այցերի մասին:
Լրագրողների փոխադարձ այցելություններ կազմակերպելու մասին պայմանավորվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև ձեռք էր բերվել ապրիլի 15-ին Մոսկվայում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ: Դա համաձայնեցված հումանիտար միջոցառումներից մեկն է՝ ուղղված հանրությունների միջև վստահության կառուցմանը: Սակայն նման կերպով այցի կազմակերպումն ավելի շատ ցույց է տալիս կողմերի միջև խոր անվստահությունը, Ադրբեջանում սեփական հանրությանը երակարատև սրսկված հայատյացության հետևանքների անկանխատեսելիությունը, դրա դեմ պայքարելու ցանկության բացակայությունը և մի շարք այլ խնդիրներ:
Վստահության կառուցման միջոցառումների ողջ իմաստն ու նպատակը դրանց հանրայնացումն է, հասարակության լայն շրջանակների համար տեսանելի լինելը: Հումանիտար շփումներն, իրենց էությամբ, ուղղված են ցույց տալու, որ երկու հանրությունները կարող են միմյանց հետ խաղաղ երկխոսել, տարբեր առնչություններ ունենալ և որոշակի օրինակ են մյուսների համար: Փակ ու գաղտնի պայմաններում նման այցերի կազմակերպումը հակասում է այս սկզբունքին: Փակությունը հարցականի տակ է դնում միջոցառման նպատակը, այն դարձնում ձևի համար իրականացված քայլ, որի մասին հետագայում միջնորդները կգրեն իրենց զեկույցներում, իսկ կողմերի իշխանություններն էլ ի ցույց կդնեն, որպես բարի կամքի դրսևորում, այս ուղղությամբ կատարված կարևոր քայլ, կառուցողականության դրսևորում, հանրություններին խաղաղության պատրաստելու պատրաստակամություն և այլն: Մինչդեռ դրա իրականացման ձևը վկայում է հակառակի մասին:
Ակնհայտ է, որ այս գատնիությունն Ադրբեջանի կողմից թելադրված պայման է, քանի որ Հայաստանը երբևէ խնդիր չի ունեցել ո՛չ ադրբեջանական պատվիրակությունների անվտանգության ապահովման, ո՛չ նման այցերին հանրության արձագանքի հետ կապված: Խնդիրները Բաքվում են, որտեղ տարիներ շարունակ սերմանվող հայատյացության ֆոնին իշխանությունները մի կողմից վստահ չեն, որ կկարողանան ապահովել հայկական պատվիրակության անվտանգությունը, մյուս կողմից չեն ցանկանում շեղվել իրենց քաղաքական գծից և դրական ուղերձ հղել իրենց հանրությանը, այլ կերպ ասած՝ պատրաստել նրան խաղաղության:
Ստացվում է, որ հայկական կողմը տուրք է տալիս ադրբեջանական այս քաղաքականությանը՝ հնարավորություն ընձեռելով պաշտոնական Բաքվին հետագայում դիվիդենտներ քաղել այս կեղծ կառուցողականությունից՝ միաժամանակ սպասարկելով իր շահերը: Հայաստանն ու Արցախը մշտապես ընդգծել են ժողովրդավարության և հասարակության համար թափանցիկության հարցում այն ահռելի տարբերությունը, որ կա Ադրբեջանի համեմատ: Փաստացի, մենք համաձայնում ենք խաղալ Բաքվի կանոններով՝ հարցականի տակ դնելով այդ տարբերությունը:
Ի սկզբանե խնդրահարույց էր գաղտնիություն պահպանելու վերաբերյալ նման պայմանավորվածություն ձեռք բերելը, սակայն ադրբեջանական կողմից այդ պայմանավորվածությունը խախտելուց և ԶԼՄ-երից մեկի միջոցով տեղեկատվություն հրապարակելուց հետո, պայմանավորվածություններն այլևս դադարել էին գործել և հայկական կողմն ազատ է հրապարակելու ավելի լայն տեղեկատվություն: Այժմ գաղտնիությունն պահելն արդեն առավել անտրամաբանական է:
Սակայն խնդիրը ոչ միայն գաղտնիությունն է, այլև սեփական ԶԼՄ-երի հանդեպ անվստահությունը, իսկ ավելի ճիշտ՝ անհասկանալի խտրական վերաբերմունքը: Ի՞նչ սկզբունքով են ընտրվել այցին մասնակցող ԶԼՄ-երի ներկայացուցիչները, ի՞նչ չափորոշիչով:
Առավել տրամաբանական կլիներ, եթե անցկացվեր բոլոր խոշոր մեդիաների ներկայացուցիչների հետ փակ քննարկում, հայտարարվեին չափորոշիչներն ու միասին կայացվեր որոշում պատվիրակության կազմի վերաբերյալ: Իսկ այն ինչ արվեց, մեդիաներին յուրայինների և ոչ յուրայինների, վստահելի և ոչ վստահելիների բաժանելու անառողջ քայլ էր, որն էլ ավելի է խորացնելու դաշտում առկա խնդիրները:
Փաստացի, ունենք մի իրավիճակ, երբ հայտարարված բարի նպատակը, դրական ու կառուցողական քայլը ոչ միայն չի ծառայում իր նպատակին, այլև ավելի շատ խնդիրներ է հանում ջրի երես: Հակամարտությանն առնչվող ցանկացած քայլ, այդ թվում՝ առաջին հայացքից, ամենապարզն ու անմեղը, շատ նուրբ է և բազմակողմանի ու խարքային պլանավորման, ռիսկերի գնահատման կարիք ունի:

Секретный визит журналистов в Баку еще больше углубляет существующие проблемы
По сообщениям различных СМИ, на этой неделе должны состояться взаимные визиты журналистов из сторон карабахского конфликта в Баку и Ереван. Информация как о самом визите, так и о составе журналистских делегаций сохраняется в тайне, а МИД-ы Армении и Азербайджана не подтверждают и не опровергают эту информацию. Только азербайджанский информационный сайт Turan сообщил о факте визита армянских журналистов в Баку и об ожидаемом визите азербайджанских журналистов в Армению.
Договоренность об организации взаимных визитов журналистов была достигнута 15-ого апреля в Москве на встрече глав МИД Армении и Азербайджана при посредничестве сопредседателей Минской Группы ОБСЕ и главы МИД России. Это - одна из гуманитарных мер, призванных способствовать выстраиванию доверия. Однако подобный - секретный - путь реализации договоренности лишь демонстрирует отсутствие доверия, непредсказуемость последствий той армянофобии, которую на протяжении многих лет навязывает своему обществу официальный Азербайджан, а также его нежелание бороться с этими последствиями.
Вся суть и цель мер доверия состоит в их публичности, видимости для широких слоев населения. Гуманитарные связи призваны демонстрировать, что конфликтующие общества способны вести мирный диалог, налаживать связи, и это должно служить определенным примером для остальных членов общества. Закрытые и секретные встречи противоречат этим принципам. Закрытость ставит под вопрос цель мероприятия, лишает его смысла, превращая в "галочку", о которой посредники потом будут писать в своих отчетах, а власти сторон будут показывать ее в качестве проявления доброй воли, важного шага с их стороны, говоря о стремлении, якобы, готовить общества к миру. В то время факты говорят об обратном.
Очевидно, что именно Азербайджан настаивал на секретности, поскольку в Армении никогда не возникало проблем при визите азербайджанских делегаций. Проблемы существуют у официального Баку, где на фоне поощряющейся армянофобии власти с одной стороны не уверены, что смогут обеспечить безопасность армянской делегации, с другой стороны, не хотят отклониться от своей политической линии и распространять положительные импульсы. Другими словами, они не хотят готовить свое общество к миру.
Получается, что армянская сторона идет на поводу политики Азербайджана, давая возможность этой стране получать дивиденды в результате фиктивной конструктивности и продвигать свои интересы. Армения и Арцах при каждой возможности всегда подчеркивали огромный разрыв с Азербайджаном по уровню демократии, отчетности и прозрачности. Сейчас, фактически, мы соглашаемся играть по правилам Баку, ставя под вопрос эту разницу.
Изначально не стоило договариваться о проведении журналистских визитов в условиях секретности. Однако даже в этом случае, после того, как с азербайджанской стороны произошел слив информации, руки Армении уже открыты - сохранять секретность уже нелогично.
Но вопрос не только в секретности, но и в недоверии к местным СМИ, а точнее, в вопросе непонятной избирательности. По какому принципы выбирали журналистов, которых отправили в Баку? Какие действовали критерии?
Было бы логичнее провести закрытое совещание с представителями ведущих (по рейтингу) СМИ и совместно принять решение, кого отправлять. А наши власти пошли путем субъективной выборки, разделения СМИ на своих и чужих, дружественных и не очень, что еще больше усугубит нездоровую атмосферу, с которой мы сталкиваемся ежедневно у нас в стране.
Фактически, заявленный положительный, конструктивный шаг не только не послужил своей цели, но и поднял на поверхность существующие серьезные проблемы. При этом любой шаг, связанный с конфликтом, даже на первый взгляд самый простой и невинный, нуждается в тщательном планировании, в оценке плюсов и минусов. Этого в данном случае не произошло.