Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում գործող Մխիթարյան միաբանություն
Վարչապետի այցը մեկնարկել է Իտալիայի Վենետիկ քաղաքից. Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզի, որտեղ տեղակայված է Մխիթարյան միաբանությունը՝ շուրջ երեքդարյա պատմություն ունեցող հայկական կրոնական ու մշակութային կազմակերպությունը։
Վարչապետը շրջայց է կատարել Մխիթարյան միաբանության տարածքում, որի ընթացքում Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը ներկայացրել է վերջին օրերին Վենետիկում տեղի ունեցած ջրհեղեղի հետևանքները։ Նրա խոսքով՝ ջրով լցված են եղել շինության գետնահարկերը, եկեղեցու հիմքը, քանդվել է հարավային պարսպապատը, որոշ ձեռագրեր և զարդաքանդակներ են վնասվել, ափին խարսխված «Արմենիա» առագաստանավը բախվել է կառամատույցին, բայց լուրջ մշակութային վնաս Մխիթարյան միաբանությունը չի կրել։ Ներկայում հաշվարկվում է վնասի չափը։ Վարչապետ Փաշինյանը զորակցություն է հայտնել Մխիթարյան միաբանությանը և ուրախություն հայտնել այն կապակցությամբ, որ անդառնալի որևէ վնաս չի պատճառվել։ Միաբանության Մայրավանքում տերունական աղոթքից հետո վարչապետ Փաշինյանը մոմավառություն է կատարել Մայրավանքում, ապա այցելել միաբանության գրադարան, ծանոթացել այնտեղ ներկայացված ձեռագրերին և գրառում կատարել «Ոսկե» գրքում։
Իր գրառման մեջ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Եկանք մեր զորակցությունը հայտնելու ջրհեղեղից տուժած Մխիթարյան միաբանությանը։ Ուրախ եմ, որ անդառնալի վնաս չի պատճառվել։
Նաև ուզում եմ հայ ժողովրդի գնահատանքն արտահայտել Մխիթարյան միաբանությանը, որ մեր ժամանակակից կրթության, գիտության, արվեստի կարևորագույն աղբյուրներից մեկն է։
Այն ժամանակ, երբ հայկական ինքնությունը վտանգված էր հայրենիքում, Մխիթարյան միաբանությունը մեր լեզվի, պատմության, ինքնության պահպանման մի իսկական տաճար դարձավ։
Իմ խոնարհումն այդ առաքելության բոլոր նվիրյալներին։»
Այնուհետև վարչապետը հանդիպում է ունեցել Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանի հետ։
Ողջունելով վարչապետին՝ Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը նշել է.
Ես կցանկանայի Ձեզ դիմավորել Շիրազի խոսքով. «Օտար ափերում դու հայոց հույս, քեզնով է հայոց հույսը նորոգվում»։ Իսկապես այսօր այդպիսի նորոգության պահեր, դրվագներ են։ Շատ մեծ բան կա խոսելու Մխիթարյան միաբանության մասին. երեք հարյուր տարվա պատմություն կա, ամեն ընկերություն ունենում է իր ելևէջները։ Մխիթարյան միաբանությունն ունեցել է շատ դժվար պահեր և միշտ վերահաստատվել է, այս տարածաշրջանում միակ վանքն է, որ վերահաստատվել է։ Այս վերջին շրջանում մենք ունեցանք դժվարություններ, բայց վստահ ենք, որ Աստծո օգնությամբ և ո? ?ջ հայ ժողովրդի, հայ պետականության թիկունքով և նեցուկով պիտի կարողանանք բոլոր դժվարությունները հաղթահարել»։
Շնորհակալություն հայտնելով խոսքերի համար՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հայր Լևոն,
իհարկե, ինձ համար մեծ պատիվ է այստեղ գտնվելը։ Ցավում եմ, որ այստեղ լինելու առիթը կապված է ջրհեղեղի հետ։ Բայց, մյուս կողմից, իսկապես ուրախ եմ, որ անդառնալի, անվերականգնելի վնաս չի պատճառվել, և, ինչպես առիթ ունեցա գրելու մատյանում, Մխիթարյան միաբանությունը մեր իրականության մեջ իսկապես շատ մեծ դերակատարում ունի։ Այն ժամանակներում, երբ մեր ինքնությունը հայրենիքում վտանգված էր և նույնիսկ գտնվում էր ոչնչացման եզրին, Մխիթարյան միաբանությունը դարձավ այն տեղը, որտեղ մեր պատմությունը, մեր լեզուն, մեր գիտությունը, մեր արվեստ ն ուսումնասիրվեց, ըստ էության, մեր արմատների հետ մեր հաղորդակցության մի կարևորագույն գիտական առաջին հերթին օջախ դարձավ, և նրա դերն, իրոք, անգնահատելի է։ Ես շատ հուզված եմ այստեղ լինելու առիթով և համոզված եմ, որ Մխիթարյան միաբանությունը՝ գիտության, հայագիտության, մեր պատմության, մշակույթի այս կոթողը, դեռ շատ երկար իր խորհրդանշական և գուցե, ուզում եմ նաև հավատալ և պիտի այնպես անել, որ գործնական դերակատարումը նույնպես շարունակի ունենալ։ Շատ ուրախ եմ այստեղ գտնվելու համար»։
Մխիթարյան միաբանությունը հայ կրոնական և մշակութային կազմակերպություն է, Հայ Կաթոլիկ եկեղեցու բենեդիկտյան վանականների միաբանություն։ Հիմնադրվել է 1701 թվականի սեպտեմբերի 8-ին՝ վանահայր Մխիթար Սեբաստացու կողմից։ Իր գործունեության ընթացքում Մխիթարյան միաբանությունը հրատարակել է բազմաթիվ հայագիտական-բանասիրական, կրոնական և գիտական այլ աշխատություններ։ Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության տնօրինության տակ այժմ գործում են Սամվել-Մուրադյան վարժարանը (Ֆրանսիա), Մուրատ-Ռափայելյան վարժարանը (Իտալիա), Բուենոս Այրեսի և Հալեպ ի Մխիթարյան վարժարանները։ Մխիթարյան միաբանության գրապահոցը հայկական ձեռագրերի աշխարհում երրորդ ամենամեծ հավաքածուն է՝ Մատենադարանից և Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի հավաքածուներից հետո։

Никол Пашинян посетил остров Святого Лазаря в Венеции
Визит премьер-министра начался с Венеции: Никол Пашинян посетил остров Святого Лазаря в Венеции, где находится Конгрегация Мхитаристов - армянская религиозная и культурная организация, история которой насчитывает более трех столетий.
Премьер-министр прошелся по территории Конгрегации Мхитаристов. Посланник Венецианской Конгрегации Мхитаристов, предстоятель Турецкой епархии Армянской Католической церкви архиепископ Левон Зекиян представил Николу Пашиняну последствия недавнего наводнения в Венеции. По его словам, вода затопила первые этажи здания, фундамент церкви, разрушен южный забор, повреждены некоторые рукописи и орнаменты, пришвартованный к берегу парусник "Армения" в результате стихии ударился о причал, но серьезного культурно-материального ущерба конгрегация не понесла. Размер ущерба сейчас уточняется.
Премьер-министр Пашинян выразил поддержку Конгрегации Мхитаристов и выразил радость в связи с тем, что не нанесен необратимый ущерб. После молитвы в Кафедральном Соборе Конгрегации премьер-министр Пашинян зажег свечу, затем посетил библиотеку конгрегации, ознакомился с представленными там рукописями и сделал запись в "Золотой книге".
В своей записи Никол Пашинян отметил: "Мы пришли выразить свою поддержку Конгрегации Мхитаристов, пострадавшей от наводнения. Рад, что не причинен необратимый ущерб.
Хочу также выразить признательность армянского народа Конгрегации Мхитаристов за то, что она является одним из истоков нашего современного образования, нашей науки и нашего искусства.
В то время, когда идентичность армянства на родине была под угрозой, Конгрегация Мхитаристов стала храмом сохранения нашего языка, истории, идентичности.
Преклоняюсь перед миссией всех этих людей".
Затем премьер-министр провел встречу с посланником Венецианской Конгрегации Мхитаристов, предстоятелем Турецкой епархии Армянской Католической церкви архиепископом Левоном Зекияном.
Приветствуя премьер-министра, архиепископ Левон Зекиян отметил:
Я хотел бы приветствовать Вас словами Шираза: "На зарубежных побережьях ты - армянская надежда, тобой укрепляется армянская надежда". Действительно, сегодня есть моменты, эпизоды такого укрепления. Многое можно сказать о Конгрегации Мхитаристов: есть трехсотлетняя история, и каждая организация имеет взлеты и падения. Конгрегация Мхитаристов пережила много трудных времен и всегда восстанавливалась, это единственный монастырь в этом регионе, который восстанавливался. В последнее время у нас были трудности, но мы уверены, что с помощью Бога и при поддержке всего армянского народа, армянской государственности мы сможем преодолеть все трудности".
Поблагодарив за теплые слова, Никол Пашинян отметил:
"Отец Левон,
Для меня большая честь находиться здесь. Сожалею, что повод для посещения связан с наводнением, но с другой стороны я рад, что не причинен необратимый ущерб, и, как я уже написал в Книге записей, Конгрегация Мхитаристов сыграла очень большую роль в нашей действительности. В то время, когда наша идентичность на родине находилась под угрозой и даже на грани уничтожения, Конгрегация стала местом, где изучалась наша история, наука, язык, искусство, стала важным научным очагом общения с нашими корнями, и ее роль, действительно, неоценима. Присутствовать здесь очень волнительно для меня, и я уверен, что Конгрегация Мхитаристов, как символический памятник науки и культуры, еще долго будет продолжать свое дело и роль. Очень рад находиться здесь".
Конгрегация Мхитаристов является армянской религиозной и культурной организацией, орденом бенедиктинских монахов Армянской Католической церкви. Она была основана 8 сентября 1701 года Мхитаром Себастаци. За время своей деятельности Конгрегация Мхитаристов опубликовала множество арменоведческих, религиозных и других научных работ. Под руководством Конгрегации Мхитаристов действуют гимназия "Самвел-Мурадян" (Франция), гимназия "Мурат-Рафаэлян" (Италия), гимназии Буэнос-Айреса и Алеппо. Книгохранилище Конгрегации Мхитаристов - третья по величине коллекция армянских рукописей в мире после Матенадарана и Армянского Патриархата Иерусалима.