Իրանում տիրող իրավիճակն այժմ ավելի խաղաղ է. բացառիկ հարցազրույց Իրանից
Հստակ կարելի է ասել, որ Իրանում տիրող իրավիճակը, համեմատած նախկին օրերին, այժմ ավելի խաղաղ է: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին է հայտնել Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Դերենիկ Մելիքյանը:
«Կառավարությունն իր խոստման համաձայն բենզինի գնի բարձրացման  հետ կապված որոշել է  նպաստներ հատկացնել քաղաքացիներին: Նպաստները տրամադրելու երկրորդ փուլը այսօրվանից  է սկսվելու: Եվ դա էլ ինքնին մեղմում է, այսպես ասած, բողոքների ալիքը»,- նշեց Մելիքյանը:
Ի պատասխան հարցին, թե ինչպիսի դիրքորոշում ունի Իրանի հայ համայնքն այս հարցում, Մելիքյանը ասաց. «Ինչպես տասնամյակների ընթացքում և առավել ևս այս վերջին քառասուն տարիներին, երբ Իսլամական հեղափոխություն տեղի ունեցավ, իրանահայ համայնքը կանգնած է համընդհանուր պետական և ժողովրդավարական դիրքորոշումների կողքին: Այն, ինչ ընդհանուրին է վերաբերում, մենք էլ անմասն չենք մնում և գործում ենք ի նպաստ  երկրի ու պետության կայունության ու խաղաղության»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է հայ համայնքի անվտանգային խնդիրներին, Մելիքյանը նշեց, որ առանձնակի վտանգներ չկան:
«Նախկինում էլ  ցույցերի ու բողոքների ժամանակ տարբեր հանգամանքների բերումով, եթե եղել են անվտանգային խնդիրներ, ապա դրանք անմիջապես հայ համայնքին վնասելու միտում չեն ունեցել. ծագած խնդիրներն էլ մշտապես լուծվել են խաղաղ պայմաններում: Այսպես ասենք, համընդհանուր պայմաններում ցույցերի ժամանակ լինում են հակընդդեմ քայլեր և´ ցուցարարների, և´ անվտանգության ուժերի կողմից, բայց դրանք անմիջապես մեր համայնքին չեն ուղղված: Նշեմ, որ քաղաքի այն մասերում, որտեղ կենտրոնացած է հայ համայնքը, մինչ օրս այնպիսի միջադեպեր չեն եղել, որ հանգեցնեն անվտանգային խնդիրների: Հուսանք, որ այսուհետ էլ չի լինի ո´չ մեր համայնքում, ո´չ էլ երկրի տարածքում: Հուսով եմ ամեն ինչ խաղաղութամբ կավարտվի»,- ամփոփել է Մելիքյանը:

Ситуация в Иране сейчас более спокойная: эксклюзив
Сегодня можно утверждать, что ситуация в Иране более мирная, чем это было несколько дней назад. Об этом ИАА "Армедиа" заявил главный редактор тегеранской газеты "Алик" Дереник Меликян.
"Правительство решило выделить дотации гражданам - в связи с ростом цен на бензин. Второй этап предоставления льготных дотаций начался сегодня. И уже это само по себе смягчило волну протестов", - сказал Меликян.
На вопрос относительно позиции армянской общины Ирана по этому вопросу Меликян отметил: "Как в течение многих десятилетий, и особенно в последние сорок лет – после исламской революции - армянская община Ирана поддерживает государственные и демократические позиции. Мы не остаемся в стороне от происходящего в стране и работаем во имя стабильности и мира в Иране", - подчеркнул наш собеседник.
Что касается вопросов безопасности армянской общины, Меликян отметил, что не видит особых угроз в этом вопросе. "Во время митингов и акций протеста, если и были проблемы с безопасностью, они не были связаны с возможностью нанесения прямого ущерба армянской общине. Возникшие проблемы всегда решались мирно. То есть если во время демонстраций предпринимались шаги как со стороны демонстрантов, так и со стороны сил безопасности, они не были адресованы напрямую нашей общине. В тех частях города, где сосредоточена армянская община, до сих пор не было никаких инцидентов, которые бы создавали какие-либо угрозы. Будем надеяться, что дальше также будет спокойно и у нас в армянской общине, и на территории всей страны. Я надеюсь, что все завершится мирно", - заключил Дереник Меликян.
Артур Ванецян поблагодарил Рамзана Кадырова
Нобелевскую премию мира за 2019 год вручили премьер-министру Эфиопии
СНБ Армении ответила правозащитнику Сакунцу
Трамп рассказал о попытке госпереворота
Президент и глава МИД Армении обсудили вопросы внешней политики
Эрдоган считает, что в Европе нет политика-лидера
Давид Тоноян обсудил с делегацией МККК судьбу удерживаемых в Азербайджане граждан Армении
Умерла вокалистка Roxette Мари Фредрикссон
В Нур-Султане стартует 14-ый раунд переговоров по Сирии
В Египте казнили террориста, причастного к атаке на церковь в 2017 году
21 декабря на площади Республики зажгутся огни главной елки страны
Time назвал претендентов на звание Человек года-2019
В течение полутора лет правительство вернуло бизнесу 180 миллиардов драмов оборотных средств: Пашинян