Վարչապետը հանդիպել է Մխիթարյան միաբանության վանահայրերին և Վենետիկի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Իտալիայում և այցը սկսել է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզի՝ Մխիթարյան միաբանություն այցելությամբ:
Միաբանությունում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Մխիթարյան միաբանության վանահայրերի և Վենետիկի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը միաբանության և Վենետիկի հայ համայնքի անունից ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանին Մխիթարյան միաբանությունում և մաղթել հաջողություններ պետական գործունեության մեջ։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Հայր Լևոն,
հարգելի հայրենակիցներ,
սիրելի հյուրեր,
շատ ուրախ եմ այս առիթի համար։ Կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ իհարկե, զուտ ֆորմալ առիթն այստեղ այցելելու ջրհեղեղն է, որը, ցավոք, վնասեց նաև Սուրբ Ղազար կղզին, Մխիթարյան միաբանությունը։ Բայց, իհարկե, անպայման առիթ պիտի փնտրեի լինելու այստեղ, որովհետև նախկինում առիթ չեմ ունեցել, և Սուրբ Ղազար կղզին, Մխիթարյան միաբանությունն իրականության և պատմության համար շատ կարևոր նշանակություն ունի։ Համոզված եմ, որ հետագայում էլ շատ կարևոր դեր պիտի ունենա։
Այն ժառանգությունը՝ գիտական, որ ստեղծվել է այստեղ, առաջին հերթին՝ հայագիտական, հայոց լեզվի, մեր պատմության հետ առնչվող, իսկապես դրվել է մեր նոր գիտության և կրթության հիմքում, և դա շատ կարևոր է։ Կարևոր է նաև, որ մենք գնահատենք մեր ինքնության, զարգացման և ինքնաճանաչման գործում կարևորագույն նշանակություն ունեցող այս գիտական տաճարը, այս հոգևոր կենտրոնը, և իսկապես սա մեծ պատիվ է ինձ համար։ Ամենակարևորն արձանագրելն է, որ Մխիթարյան միաբանությանն անշրջելի վնասներ չեն պատճառվել. վնասները կվերականգնվեն, և պետք է առաջ նայել։ Ցանկանում եմ ի սրտե հաջողություններ մաղթել Մխիթարյան միաբանությանը և ընդհանրապես մեր ժողովրդին։
Ցանկանում եմ ասել, որ քաղաքական այն ուժը, որ ես ներկայացնում եմ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ծրագրում անկյունաքարային դրույթներից մեկը մեր ինքնության պահպանումը և զարգացումն է։ Սա իսկապես չափազանց կարևոր է մեզ համար և ուզում եմ նաև ընդգծել, որ շատ հաճախ մենք պսպղան կարգախոսների ներքո իրականում վնասում ենք ինքներս մեր ինքնությունը, կորցնում ենք մեր պատմությունը, կորցնում ենք մեր հետագիծը և ապագայի վերաբերյալ մեր պատկերացումները։ Մեր կառավարության մեծ առաքելություներից մեկը համարում եմ հենց սա, որ մենք մեր ինքնության, մեր պատմության, մեր անցյալի հետ հաշտ լինենք, ինքներս մեզ ճանաչենք ամբողջության մեջ, որովհետև ինքներս մեզ թերճանաչելու գործընթացը նշանակում է թերճանաչել և թերգնահատել մեր այն ներուժը, որ մենք՝ որպես ժողովուրդ, որպես պետություն ունենք։ Այս ինքնության ճանաչման և զարգացման գործում ամենակարևոր խնդիրը և նպատակն, իհարկե, ապագան է, և համոզված եմ, որ մեր ազգային համախմբումը, հայ ժողովրդի համախմբումն անցնում է հենց ինքներս մեզ ավելի լավ ճանաչելու այս անհրաժեշտությամբ։ Այս գործում Մխիթարյան միաբանությունը շատ կարևոր դերակատարում ունեցել է և շատ կարևոր դերակատարում պիտի ունենա։ Համոզված եմ՝ շատ նյութեր հետազոտված են, դեռ շատ նյութ կա այստեղ հետազոտելու։ Սա պետք է լինի նաև հայաստանյան գիտական շրջանակների ուշադրության կենտրոնում, և մենք պետք է ապագայի վերաբերյալ համագործակցության շուրջ նույնպես կարողանանք մտածել»։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է հանդիպելու Վենետիկի հայ համայնքին և իր արտերկրյա բոլոր այցերը մշտապես ուղեկցվում են հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներով, քանի որ դա կառավարության գործունեության տրամաբանության մեջ են մտնում։ «Մեր կառավարությունը ազգային օրակարգի իմաստով խնդիր է ձևակերպել Ստեփանակերտում՝ հատվածականությունը համահայկականությամբ փոխարինելու, և դա նշանակում է, որ մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը որպես պետություն առավել արդյունավետ, առավել մրցունակ և առավել ուժեղ կլինի, եթե ներկայանա ոչ միայն որպես ՀՀ քաղաքացիների ներկայացուցիչ, այլև ներկայանա որպես համայն հայ ժողովրդի ներկայացուցիչ», - ասել է կառավարության ղեկավարը։
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է համահայկականության գաղափարին՝ նշելով. «Մեզ համար գաղափարաբանորեն Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ միայն ՀՀ քաղաքացիների կողմից հիմնադրված պետություն է, այլև հայ ժողովրդի կողմից հիմնադրված պետությունն է, որովհետև ՀՀ սահմանադրության նախաբանում հենց այդպես էլ գրված է։ Հայաստանի Հանրապետությունը հայ ժողովրդի պետությունն է, բոլոր հայերի պետությունն է՝ անկախ նրանից դե յուրե նրանք ունեն ՀՀ քաղաքացիություն, թե ոչ։ Իհարկե, մեր աշխատանքը և նպատակը պետք է ուղղված լինի նաև նրան, որպեսզի աշխարհի բոլոր հայերը նաև դե յուրե ունենան ՀՀ քաղաքացիություն, և Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է դառնա հայկական կյանքի առանցքը, պետք է լինի ամբողջ աշխարհում համայն հայության շահերի ներկայացուցիչը, և աշխարհի բոլոր հայերը պետք է հանդես գան նաև որպես ՀՀ ներկայացուցիչ և ՀՀ քաղաքացի»։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ անընդհատ եղել է բանավեճը ազգային գաղափարախոսության մասին։ Վարչապետը նշել է, որ յուրաքանչյուր հայ պետք է ապրի Հայաստանով՝ անկախ նրանից, թե ապրում է Հայաստանում, թե ոչ, քանի որ հենց դա է համահայկականությունը։ Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի անունից խոսելու մանդատ է ստացել, և ՀՀ ցանկացած կառավարություն պետք է ունենա լեգիտիմություն՝ խոսելու հայ ժողովրդի անունից, պետք է լինի ազգային օրակարգի կառավարություն։ Կառավարության ղեկավարն ասել է, որ հեղափոխության օրերին բազմաթիվ նամակներ է ստացել աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերից, որոնք իրենց զորակցությունն ու աջակցությունն են հայտնել հեղափոխությանը։ Դա, Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, վկայում էր այն մասին, որ 2018 թվականին տեղի էր ունենում համահայկական գործընթաց, որը հանգեցրեց Հայաստանում արմատական փոփոխությունների։ Վարչապետն անդրադարձել է մինչ հեղափոխությանը մեր երկրի տարբեր ոլորտներում առկա կոռուպցիոն կարգերին, մենաշնորհներին և նշել, որ այդ գործընթացների պատճառով այսօր Հայաստանում բոլոր ոլորտներում պրոֆեսիոնալ որակի խնդիր կա։ Այժմ պետք է համախմբել համազգային ներուժը և նպատակաուղղել հայրենիքի զարգացմանը։
Ի պատասխան ազգային ինքնության գաղափարախոսության և Սփյուռք-Հայաստան հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը կարևորում է շատ հարցերում Սփյուռքի հետ համագործակցությունը, բայց սփյուռքահայ շրջանակների ներգրավվածության առումով խնդիր է առաջանում։ Կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ հանձնարարել է Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարին՝ խորհրդակցել սփյուռքահայ հնարավորինս լայն շրջանակների հետ և համահայկական կառույցի ձևավորման առաջարկներ ներկայացնել։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև հայկական պետականության հավերժականության հարցին և ընդգծել, որ աշխարհաքաղաքական գործոններից կախվածությունը հնարավորինս պետք է նվազեցնել, իսկ դրա համար մեզ պետք է ազգային նոր մտածելակերպ, նոր մոտեցում։
Վենետիկից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել է Միլան, որտեղ Հայ Առաքելական Սուրբ Քառասուն Մանկունք եկեղեցում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի հանդիպումը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Միլանի միջազգային քաղաքագիտության ինստիտուտ՝ ISPI ուղեղային կենտրոն, որտեղ հանդիպում կունենա Միլանի քաղաքապետ Ջուզեպպե Սալայի հետ և կմասնակցի «Dialogue on Future» խորագրով քննարկմանը: Միլանում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում կունենա Լոմբարդիա նահանգի ղեկավարության, ինչպես նաև Իտալիայի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ և կմասնակցի հայ-իտալական համատեղ գործարար համաժողովին:

Премьер Армении встретился с монахами Конгрегации Мхитаристов
Премьер-министр Никол Пашинян находится с официальным визитом в Италии и начал свой визит с посещения Конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря в Венеции.
В Конгрегации Никол Пашинян встретился с монахами Конгрегации Мхитаристов и представителями армянской общины Венеции.
От имени Конгрегации Мхитаристов предстоятель Турецкой епархии Армянской Католической церкви преосвященный архиепископ Левон Зекиян приветствовал Никола Пашиняна в Конгрегации Мхитаристов и пожелал ему успехов в его государственной деятельности.
Поблагодарив за теплый прием, премьер-министр Пашинян отметил:
“Отец Левон,
Дорогие гости,
Я очень рад этой возможности. Еще раз хочу подчеркнуть, что, конечно, чисто формальным поводом визита является наводнение, которое, к сожалению, нанесло ущерб также острову Св. Лазаря и Конгрегации Мхитаристов. Но, конечно, я должен был обязательно найти повод побывать здесь, потому что у меня ранее не было такой возможности, а остров Святого Лазаря, Конгрегация Мхитаристов очень важна в контексте нашей истории и настоящего. Убежден, что и в будущем она будет играть важную роль.
Созданное здесь научное наследие, прежде всего в области арменоведения, армянского языка, нашей истории, действительно заложило основу для нашей новой науки и образования, и это очень важно. Для нас также важно ценить этот научный храм, этот духовный центр первостепенной важности в плане нашей идентичности, развития и самопознания, и это действительно большая честь для меня. Самое главное, что Конгрегации Мхитаристов не было нанесено необратимого ущерба: ущерб будет восстановлен, и нужно идти вперед. От всего сердца желаю успехов Конгрегации Мхитаристов и вообще нашему народу.
Я хотел бы сказать, что в программе политической силы, которую я представляю, партии “Гражданский договор” одним из краеугольных положений является сохранение и развитие нашей идентичности. Это действительно очень важно для нас, и я также хочу подчеркнуть, что очень часто под глянцевыми девизами мы на самом деле наносим вред самим себе, теряем нашу историю, теряем нашу траекторию и наше представление о будущем. Я считаю одной из важных задач нашего правительства именно то, чтобы мы были в гармонии со своей самобытностью, своей историей, своим прошлым, познали себя в целом, потому что процесс недопознания самих себя означает недооценку того потенциала, который мы имеем как народ и как государство. Самая важная задача и цель в познании и развитии этой идентичности - это, конечно же, будущее, и я убежден, что наше национальное объединение, сплочение армянского народа непосредственно связано с необходимостью лучше познать самих себя. В этом отношении Конгрегация Мхитаристов сыграла очень важную роль и должна сыграть очень важную роль. Я уверен, что много материалов было исследовано, и еще много материалов будет исследовано здесь. Это также должно быть в центре внимания армянских научных кругов, и мы также должны думать о нацеленном на будущее сотрудничестве”.
Никол Пашинян отметил, что он рад встрече с армянской общиной Венеции, и все его зарубежные визиты всегда сопровождаются встречами с представителями армянской общины, т.к. это входит в логику деятельности правительства. “Наше правительство разработало в Степанакерте национальную программу по замене раздробленности на панарменизм, и это означает, что мы считаем, что Республика Армения как государство будет более эффективной, более конкурентоспособной и сильной, если она будет представлена не только как представитель граждан Армении, но и как представитель всего армянского народа”, - сказал глава правительства.
В своей речи премьер-министр Пашинян коснулся идею панарменизма, отметив: “Для нас идеологически Республика Армения - это не только государство, основанное гражданами Республики Армения, но и государство, основанное армянским народом, потому что так написано в предисловии Конституции Республики Армения. Республика Армения - это государство армянского народа, государство всех армян, независимо от того, имеют ли они де-юре гражданство Армении или нет. Конечно, наша работа и цель также должны быть направлены на то, чтобы все армяне в мире также имели де-юре гражданство Республики Армения и чтобы Республика Армения стала стержнем армянской жизни, стала представителем интересов всех армян во всем мире, и все армяне мира должны также выступать в качестве представителей Республики Армения и гражданина Республики Армения”.
По словам Николая Пашиняна, в истории Третьей республики всегда были споры о национальной идеологии. Премьер-министр отметил, что каждый армянин должен жить Арменией, независимо от того, живет он в Армении или нет, так как именно это является панарменизмом. Премьер-министр Пашинян отметил, что правительство Армении получило мандат на выступление от имени народа Республики Армения, и любое правительство в Армении должно иметь легитимность, чтобы выступать от имени армянского народа, должно быть правительством национальной повестки дня. Глава правительства сказал, что в дни революции он получил множество писем от армян, живущих в разных странах мира, в которых они выражали свою поддержку и помощь революции.
Это, по словам Никола Пашиняна, свидетельствует о том, что в 2018 году происходил всеармянский процесс, который привел к радикальным изменениям в Армении. Премьер-министр коснулся коррупционных явлений и монополий, которые существовали в разных сферах нашей страны до революции, и отметил, что в результате этих процессов сегодня в Армении существует проблема профессионального качества во всех сферах. Теперь нам нужно объединить общенациональный потенциал и сосредоточиться на развитии Родины.
В ответ на вопрос об идеологии национальной идентичности и отношениях между диаспорой и Арменией, Никол Пашинян отметил, что правительство придает большое значение сотрудничеству с диаспорой по многим вопросам, но существует проблема с участием представителей армянской диаспоры. Глава правительства сообщил, что поручил главному уполномоченному по делам диаспоры провести консультации с максимально широким кругом представителей армянской диаспоры и представить предложения по формированию общеармянской структуры.
Никол Пашинян также коснулся вопроса долговечности армянской государственности и подчеркнул, что зависимость от геополитических факторов должна быть максимально уменьшена, а для этого нам нужно новое национальное мышление, новый подход.
Из Венеции премьер-министр Никол Пашинян поедет в Милан. В армянской церкви Сорока младенцев Милана планируется встреча премьер-министра Армении с представителями армянской общины. Премьер-министр посетит миланский Международный институт политических исследований - мозговой центр ISPI, где встретится с мэром Милана Джузеппе Сала и примет участие в обсуждении “Dialogue on Future”. В Милане Никол Пашинян встретится с представителями правительства Ломбардии, а также деловых кругов Италии и примет участие в армяно-итальянском бизнес-форуме.