Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, և այս խնդիրը չունի ռազմական լուծում. Սերժ Սարգսյան
Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, և այս խնդիրը չունի ռազմական լուծում, Զագրեբում ԵԺԿ համագումարի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Հարգելի՛ պարոն նախագահ,
Շնորհակալ եմ նախագահ Դոլին հրավերի համար: Շնորհակալ եմ նաև Խորվաթիայի ժողովրդական միությանը և վարչապետ Պլենկովիչին ջերմ ընդունելության համար:
2018 թվականի գարնանը Հայաստանը հայտնվեց միջազգային լրատվամիջոցների գլխագրերում: Ժամանակի սղության պատճառով միայն ընդգծեմ, որ իմ երկրում իշխանափոխությունը տեղի ունեցավ բացառապես խաղաղ ճանապարհով։
Նպատակս մեկն էր՝ թույլ չտալ, որ մարդկային զոհեր լինեն և պետությունը զերծ պահել վտանգավոր ցնցումներից:
Հեղափոխության անվան տակ իշխանության եկածները իրականության մեջ անցած մեկուկես տարվա ընթացքում որևէ հեղափոխական փոփոխություն կամ երկրի արտաքին ու ներքին օրակարգերի հեղափոխական բեկում չեն մտցրել:
Ավելին` երկրում ժողովրդավարությանն սպառնացող վտանգավոր զարգացումներ են տեղի ունենում: Խաթարվել են սահմանադրականության հիմքերը։ Չի գործում իշխանությունների տարանջատման և հավասարակշռության սկզբունքը։ Բազմաթիվ փաստերով ակնհայտ խախտված է դատական իշխանության անկախությունը։ Իրականացվում են քաղաքական հետապնդումներ: Պարբերական են դարձել ընդդիմադիր լրատվամիջոցների և ակտիվիստների նկատմամբ ագրեսիվ գործողությունները, անհանդուրժողականությունը և ատելության խոսքը հասել են մտահոգիչ չափերի:
Անցյալ տարի ես հեռացա, որպեսզի իմ ժողովուրդը փորձի է՛լ ավելի լավ պետություն կառուցել:
Սակայն այսօր արդեն ավելի ու ավելի հնչեղ են դառնում այն մարդկանց ձայները, ովքեր ինձ մեղադրում են իշխանությունը պոպուլիստներին զիջելու մեջ: Եվ հիմա ես այստեղ եմ բարձրաձայնելու այդ մտահոգությունները՝ պաշտպանելու համար այն հավատն ու ակնկալիքները, որ ունեցել են հազարավոր մարդիկ տեղի ունեցած իշխանափոխության ընթացքում:
Այո՛, Հայաստանում կատարվածի մեջ կար նաև մեր մեղքը: Բայց վստահեցնում եմ, որ մեզ համար մշտապես առաջնային և կենսական են եղել անվտանգության և խաղաղության հարցերը, և այդ պատճառով, գուցե, որոշ հարցեր ստորադասվել են այս խնդիրների լուծմանը:
Տիկնա'յք և պարոնա'յք,
Արցախյան հակամարտության ներկայիս բանակցային փուլը ինձ մոտ մտահոգություններ է առաջացնում: Որպես մարդ, ով անձամբ մասնակցել է Արցախի ինքնապաշտպանության գործընթացին, ես լավ գիտեմ խաղաղության արժեքը: Այս տեսակետից ցանկացած՝ անգամ վատ բանակցությունը գերադասելի է պատերազմից:
Շատ կարևոր է, որպեսզի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերը շարունակեն ստանալ միջազգային հանրության անվերապահ աջակցությունը: Ցավոք, մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես է Ադրբեջանը շարունակում զինվել և սպառնալ Արցախին և Հայաստանին: Ուզում եմ, որ Բաքվում կրկին լսեն իմ այս ուղերձը՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, և այս խնդիրը չունի ռազմական լուծում :
Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն այսօր էլ զարգանում են իմ ղեկավարության շրջանում նախագահ Տուսկի հետ միասին դրված հիմքերի վրա: 2017 թվականին Բրյուսելում կնքված համաձայնագիրը պետք է կյանքի կոչվի՝ բարելավելով մեր քաղաքացիների կյանքը: Այս բարձր ամբիոնից խնդրում եմ ձեզ հնարավորինս արագացնել վավերացման գործընթացը:

Artsakh will Never be a Constituent of Azerbaijan, and the Issue has no Military Solution: Serzh Sargsyan
The current phase of the negotiation process over Artsakh conflict settlement raises serious concerns, Armenia’s third president Serzh Sargsyan stated at the EPP congress in Zagreb today.
"Distinguished Mr Chairman,
I am grateful to Chairman Dole for the invitation. I also thank the Croatian Democratic Union and Prime Minister Plenković for their warm hospitality.
In the Spring of 2018 Armenia topped the international news coverage. For lack of time let me just emphasize that the change in power in my country took place through exclusively peaceful means. My sole purpose was to prevent human casualties and keep the state immune to hazardous shocks.
In reality, those who came to power under the name of the revolution have not introduced, within the past year and a half, any revolutionary transformation or breakthrough in the country’s domestic or foreign agendas.
Moreover: there are dangerous developments jeopardizing democracy in the country. Constitutional foundations have been undermined. The principle of the separation and equilibrium of powers has failed.  There are numerous facts of manifest violation of the independence of the judiciary. Political persecution is underway. Aggressive actions against opposition media and activists, intolerance and hate speech have become regular occurrences, reaching alarming dimensions.
I left last year in order for my people to attempt building a yet better state. But today the voices of those who blame me for yielding power to populists become more prominent. And I am here today to raise those concerns, to protect the faith and expectations that thousands have cherished during the change in power that took place.
Yes, there was also a share of our liability in what had transpired in Armenia. But I affirm that issues of security and peace have continually been of vital priority for us and, because of that, perhaps, certain issues may have been subjected to these purposes.
The current negotiation stage of the Artsakh conflict causes my concern. As someone who participated in the liberation of Artsakh in person, I am well aware of the price for peace. From this perspective any negotiation, however inadequate, is preferred to war. It is very important for the mediation efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs to continue to receive unconditional assistance by the international community. Unfortunately, we are witnessing Azerbaijan continue to arm itself and threaten Artsakh and Armenia. I want to reiterate this message of mine for those in Baku to hear: Artsakh will never be a constituent of Azerbaijan, and the issue has no military solution.
Armenia-EU relations continue to develop today along the tracks laid during my presidency together with President Tusk. Armenia should be assisted for the Agreement signed in Brussels in 2017 to be called to life, improving the life of our citizens. From this high rostrum I ask you to accelerate, inasmuch as possible, the process of its ratification.