Արմեն Սարգսյանը կատարցի գործարարներին հրավիրել է ներդրումներ կատարել Հայաստանում
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դոհայում հանդիպել է Կատարի գործարարների ասոցիացիայի ղեկավարների և ասոցիացիայի անդամ գործարարների ու ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։
Կատարի գործարարների ասոցիացիան ոչ պետական կազմակերպություն է, որը միավորում է տարբեր ոլորտներում գործող ընկերությունների և գործարարների, որոնք գործունեություն են ծավալում ոչ միայն Կատարում, այլև երկրի սահմաններից դուրս։ Ասոցիացիայի գործունեությունը խրախուսվում է պետության կողմից։
Նախագահ Սարգսյանը գործարարներին ներկայացրել է մեր երկրի ներդրումային ու մրցակցային հնարավորությունները՝ նշելով, որ Հայաստանը, սերտորեն համագործակցելով Եվրամիության հետ, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է և կարող է այլ երկրների շուկաներ դուրս գալու տարանցիկ լավ հնարավորություններ առաջարկել։ Կատարում Հայաստանի դեսպանության բացումը, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի չեղարկումը, երկու երկրների միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության առկայությունը նախագահը լավ հնարավորություն է համարել ոչ միայն զբոսաշրջության, այլև երկկողմ գործարար կապերի զարգացման համար։ «Հայաստանը ոչ միայն գեղեցիկ բնությամբ, պատմամշակութային հսկա ժառանգությամբ ու հնագույն պատմությամբ երկիր է, այլև ունի բավականին արագ զարգացող զբոսաշրջության և սպասարկման ոլորտ, նաև՝ կայացած բանկային համակարգ։ Այնպես որ, հրավիրում եմ Հայաստան՝ ծանոթանալու մեր երկրին և գործարար հնարավորություններին, ձեզ համար բացահայտելու մեր երկիրը։ Մեր դուռը բաց է ձեզ համար»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը։
Երկկողմ փոխգործակցության զարգացման տեսանկյունից Հայաստանի նախագահը հեռանկարային է համարել զբոսաշրջության, գիտության, կրթության և տեխնոլոգիաների, սննդամթերքի արտադրության ու մատակարարման, ոսկերչության և այլ ոլորտներ։
Կատարի գործարարների ասոցիացիայի անդամները ողջունել են նախագահ Սարգսյանի այցն իրենց երկիր և Հայաստանի հետ համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել։
Հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում կատարցի գործարարների այց կազմակերպել Հայաստան՝ համագործակցության հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու և փոխգործակցության ուղղությունները քննարկելու նպատակով։

Президент Армен Саркисян пригласил катарских бизнесменов делать инвестиции в Армении
Находящийся с официальным визитом в Государстве Катар Президент Республики Армения Армен Саркисян в Дохе встретился с руководителями Ассоциации предпринимателей Катара и членами Ассоциации – предпринимателями и представителями компаний.
Ассоциация предпринимателей Катара – неправительственная организация, которая объединяет действующие в разных сферах компании и предпринимателей, которые осуществляют деятельность не только в Катаре, но и за границами страны. Деятельность Ассоциации поощряется со стороны государства.
Президент Саркисян представил предпринимателям инвестиционные и конкурентные возможности нашей страны, отметив, что Армения, тесно сотрудничая с Европейским союзом, является членом Евразийского экономического союза и может предложить хорошие транзитные возможности для выхода на рынки других стран. Открытие посольства Армении в Катаре, отмена визового режима, наличие прямого воздушного сообщения между двумя странами Президент счёл хорошей возможностью не только для туризма, но также для развития двусторонних деловых связей. "Армения не только страна с прекрасной природой, громадным культурно историческим наследием и древнейшей историей, но также имеет довольно быстро развивающиеся отрасли туризма и сервиса, также состоявшуюся банковскую систему. Так что приглашаю в Армению, познакомиться с нашей страной и предпринимательскими возможностями, чтобы открыть для себя нашу страну. Наши двери открыты для вас"- сказал Президент Саркисян.
С точки зрения развития двустороннего взаимодействия Президент Армении счёл перспективными сферы туризма, науки, образования и технологий, производства пищевой продукции и снабжения продуктами питания, ювелирную отрасль и другие.
Члены Ассоциации предпринимателей Катара приветствовали визит Президента Саркисяна в их страну и выразили готовность сотрудничать с Арменией.
На встрече достигнута договорённость в ближайшем будущем организовать визит катарских предпринимателей в Армению, чтобы на месте ознакомиться с возможностями сотрудничества и обсудить направления взаимодействия.