Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանն այցելել են Միլանի կաթոլիկ տաճար (լուսանկարներ)
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Իտալիայի Հանրապետություն։ Հայաստանի վարչապետը գտնվում է Միլան քաղաքում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ այսօր այցելել է Միլանի կաթոլիկ տաճար, շրջել տաճարով, ծանոթացել պատմամշակութային մեծ արժեք ներկայացնող տաճարի ճարտարապետությանն ու պատմությանը։
Միլանի տաճարը՝ Duomo di Milano-ն, գոթական ոճի կաթոլիկ տաճար է, գտնվում է Իտալիայի Լոմբարդիա շրջանի վարչական կենտրոնում։ Այն Միլանի արքեպիսկոպոսի նստավայրն է։ Ունի 106.5 մետր բարձրություն և կարող է տեղավորել միաժամանակ 40 հազար մարդու։ Միլանի գոթական տաճարը մեծությամբ 4-րդն է աշխարհում, 3-րդը՝ Եվրոպայում։ Տաճարն ունի բազմաթիվ մարմարյա սրածայր աշտարակներ, որոնք իրար են կցված հենարանների ցանցով։ Շինարարությունն սկսվել է 1386 թվականին, ավարտվել՝ 1813 թվականին։ Տաճարի գոթական ոճը միահյուսվում է Ռենեսանսի մշակույթի տարրերի հետ, ներսում գտնվում է տաճարի գլխավոր խորհրդանիշը՝ Միլանի հովանավորուհու՝ «La Madonnina»-ի ոսկյա արձանը։

Никол Пашинян и Анна Акопян посетили Миланский собор (фотографии)
Продолжается официальный визит премьер-министра Никола Пашиняна в Итальянскую Республику. Премьер-министр находится в Милане.
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян сегодня посетил Миланский собор, ознакомился с историей и архитектурой представляющего большую культурно-историческую ценность собора.
Миланский собор - это собор в готическом стиле, расположенный в административном центре Ломбардии, Италия. Здесь находится резиденция архиепископа Милана. Высота составляет 106,5 м., собор может одновременно вместить до 40 000 человек. Готический собор Милана является 4-м по величине в мире и третьим по величине в Европе. Собор имеет многочисленные мраморные башни, которые связаны друг с другом опорами. Строительство началось в 1386 году и закончилось в 1813 году. Готический стиль собора сочетается с элементами ренессансной культуры, внутри собора находится главный символ собора - золотая статуя покровительницы Милана “La Madonnina”.