Վարչապետը Իտալիայի գործարար շրջանակներին է ներկայացրել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները
Պաշտոնական այցով Իտալիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Միլանում աշխատանքային ճաշի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել իտալական գործարար և ներդրումային շրջանակների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Իտալիայի միջև ներդրումային համագործակցության և համատեղ նոր ծրագրերի հեռանկարները։ Վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանում բիզնես գործունեություն ծավալելու հնարավորությունները՝ անդրադառնալով էներգետիկայի, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտների զարգացման դինամիկային։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը հիմնարար բարեփոխումներ է իրականացնում տարբեր ոլորտներում, ներառյալ՝ գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ, Հայաստանում ներդրումների պաշտպանության գործուն մեխանիզմներ են գործում, և ներկայում ստեղծված են լավ հնարավորություններ՝ Հայաստանում բիզնես գործունեություն ծավալելու համար։ Կառավարության ղեկավարը նաև խոսել է Հայաստանի անդամակցության շրջանակում ստեղծված հնարավորությունների մասին՝ նշելով. «Դուք կարող եք եվրոպական մակարդակի բիզնես ունենալ և ազատ, առանց մաքսատուրքերի մուտք գործել 200 միլիոնանոց շուկա»։
Վարչապետ Փաշինյանը նաև պատասխանել է իտալական գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հարևան երկրների հետ հարաբերություններին, մեր երկրում իրականացվող տնտեսական բարեփոխումներին, Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին և այլն։ Անդրադառնալով ԵՄ հետ համագործակցության շրջանակում առկա հնարավորությունների վերաբերյալ հարցին՝ ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի արտադրողներն օգտվում են Եվրամիության GSP+ արտոնյալ ռեժիմից, ինչպես նաև GSP ռեժիմից՝ ԱՄՆ-ի և մի շարք այլ երկրների հետ առևտրում։
Իտալիայի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչները ողջունել են ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները և նշել, որ հետաքրքրված են Հայաստանում ներդրումային գործունեության ծավալմամբ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ առարկայական քննարկումներ սկսել կոնկրետ ծրագրերի շուրջ։
Աշխատանքային ճաշին մասնակցել են իտալական «Mediobanca» ներդրումային բանկի նախագահ Ռենատո Պալիարոն, «Mediobanca» ներդրումային բանկի Corporate and Investment banking-ի Հռոմի գրասենյակի ղեկավար, Corporate and Investment banking-ի գործադիր փոխնախագահ Անտոնիո Գուլիելմին, «Mediobanca» ներդրումային բանկի էներգետիկ խմբի համանախագահ Կլաուդիա Ֆորնարոն, «Cassa depositi e prestiti» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Ֆաբրիցիո Պալերմոն, «Terna» ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն Լուիջի Ֆերարիսը, «Terna» ներդրումային ընկերության արտաքին հարաբերությունների դեպարտամենտի տնօրեն Լուկա Տորկիան։
Հանդիպմանը հաջորդել է «Հայաստան, նոր իրականություն. հարթակ դեպի եվրասիական շուկա» խորագրով անցկացվող հայ-իտալական գործարար համաժողովը, որի կազմակերպիչներն են Իտալիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, Իտալիայի առևտրային գործակալությունը, «Assolombarda» և «Mediobanca» ներդրումային ընկերությունները։

Пашинян представил деловым кругам Италии инвестиционные возможности Армении
Находящийся с официальным визитом в Италии премьер-министр Никол Пашинян сегодня в формате рабочего обеда провел встречу с представителями итальянских деловых и инвестиционных кругов в Милане.
На встрече были обсуждены перспективы инвестиционного сотрудничества и новых совместных программ между Арменией и Италией. Премьер-министр представил возможности ведения бизнеса в Армении, коснувшись динамики развития сфер энергетики, туризма, информационных технологий и ряда других отраслей. Никол Пашинян отметил, что правительство проводит фундаментальные реформы в различных областях, в том числе по улучшению бизнес-среды, созданию эффективных механизмов защиты инвестиций в Армении, и в настоящее время создаются хорошие возможности для ведения бизнеса в Армении. Глава правительства также рассказал о возможностях, создаваемых членством Армении в интеграционных структурах, отметив: "Вы можете вести бизнес на европейском уровне и выйти на свободный, беспошлинный 200-миллионный рынок".
Премьер-министр Пашинян также ответил на вопросы представителей деловых кругов Италии относительно отношений с соседними странами, экономических реформ в нашей стране, отношений Армения-ЕС. Коснувшись возможностей в рамках сотрудничества с ЕС, премьер-министр Армении отметил, что армянские производители пользуются льготным режимом GSP + с ЕС, а также режимом торговли GSP с США и рядом других стран.
Представители деловых кругов Италии приветствовали проводимые правительством Армении реформы и отметили, что они заинтересованы в инвестировании в Армению. Была достигнута договоренность начать предметные обсуждения по конкретным программам.
В рабочем ужине приняли участие президент итальянского инвестиционного банка "Mediobanca" Ренато Паллиаро, глава римского офиса Corporate and Investment banking инвестиционного банка "Mediobanca", исполнительный вице-президент Corporate and Investment banking Антонио Гулиельми, сопредседатель энергетической группы инвестиционного банка "Mediobanca" Клаудия Форнаро, генеральный директор инвестиционной компании "Cassa depositi e prestiti" Фабрицио Палермо, исполнительный директор инвестиционной компании "Terna" Луиджи Феррарис, директор департамента внешних связей инвестиционной компании "Terna" Лука Торкиа.
После встречи состоялся армяно-итальянский бизнес-форум "Армения, новая реальность: платформа выхода на евразийский рынок", организованный посольством Республики Армения в Италии, Торговым агентством Италии, инвестиционными компаниями "Assolombarda" и "Mediobanca".