Աշխարհի հզորագույն երկրի Սենատը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը. ամերիկացի սենատոր
Միացյալ Նահանգների ազդեցիկ դեմոկրատ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը Սենատում իր ելույթի ընթացքում կոչ է արել գործընկերներին հետևելով Կոնգրեսի ստորին Ներկայացուցիչների պալատի անդամների օրինակին, արագացված կարգով քվեարկությամբ ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող այս անգամ արդեն Սենատի 150 բանաձևը: Այս մասին հայտնում է «Ամերիկայի ձայն»-ը
«Այս բանաձևը հստակեցնում է մի փաստ, որ տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ի բազմաթիվ վարչակազմեր փորձել են աղավաղել: Այդ վարչակազմերը, թե՛ հանրապետական և թե՛ դեմոկրատական, գլուխներն ավազի մեջ են թաքցրել, ի հեճուկս այն բանի, որ հենց Միացյալ Նահանգների դիվանագետներն են սարսափելի իրողության ականատես եղել»։
1915-16 թվականներին Պետքարտուղարությանն ուղղված իրենց պաշտոնական հաղորդագրություններում Թուրքիայում աշխատող ԱՄՆ-ի դիվանագետները նկարագրել են «Թուրքիայի իշխանությունների կողմից ամիսներ առաջ նախագծված և մանրամասն իրականացված հայերի ծրագրավորված բնաջնջումը», թուրք իշխանությունների կողմից հայերի նկատմամբ իրականացված բարբարոսությունները և կանխամտածված սպանությունները: Սենատորը մեջբերել է նաև 1913-16 թվականներին Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպան Հենրի Մորգենթաուին, ով տեսած վայրագությունների տպավորության տակ գրել էր. «Վստահ եմ, որ մարդկության տեսակի ամբողջ պատմությունը չի տեսել նման սարսափելի դրվագ: Անցյալի լայնածավալ սպանությունները և հետապնդումները 1915 թվականի հայ ազգի տառապանքների համեմատությամբ թվում են գրեթե աննշան»:
«Ամերիկյան պաշտոնյաներն, ովքեր ունեին տեղի ունեցածի վստահելի և պարզ գիտակցում, արել են այս հայտարարությունները», - Մենենդեսի խոսքով, ԱՄՆ-ի պաշտոնյաների կողմից թողած Հայոց ցեղասպանության փաստացի ապացույցը Միացյալ Նահանգների դիվանագիտության պատմության առավել հպարտ պահերից է.
«Աշխարհում 27 երկիր արդեն իսկ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Դրանցից 11-ը ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներ են և ոչ մեկի հարաբերությունները Թուրքիայի հետ չեն խզվել այդ պատճառով»:
Աջակցություն հայտնելով Մենենդեզի նախաձեռնությանը, ազդեցիկ հանրապետական սենատոր Թեդ Քրուզը հիշեցրել է՝ հենց «ցեղասպանություն» եզրը մշակելով Ռաֆայել Լիմկինը օգտագործել է Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի բնաջնջման օրինակը.
«Որպես Ամերիկա, մենք երբեք չպետք է լռենք վայրագություններին ի պատասխան: Ավելի քան 100 տարի առաջ աշխարհը լռում էր, երբ հայերը տառապում էին և համակարգված կերպով սպանվում: Մեր բարոյական պարտքն է ճանաչել այն, ինչ պատահել է 1,5 մլն անմեղ հոգիների հետ: Դա է ճիշտ արարքը»:
Ի տարբերություն Ներկայացուցիչների պալատի, որտեղ հարցը քվեարկության է դնում նախագահողը, Կոնգրեսի վերին պալատում 100 սենատորներից յուրաքանչյուրը կարող է կասեցնել հարցը քվեարկության դնելու նախաձեռնությունը: Այդ իրավունքից օգտվեց Ջորջիա նահանգը ներկայացնող սենատոր Դևիդ Փերդյուն, ում կարծիքով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի քվեարկությունը Սենատում կարող է բարդացնել ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերություններում առկա վիճահարույց այլ խնդիրների կարգավորումը:
Ռոբերտ Մենենդեսն ի պատասխան հայտնեց, որ գիտակցում է՝ օրենզդիր աշխատանքը բանակցություններ և պայմանավորվածություններ է նախատեսում: Ուստի, պաշտոնապես հայտարարեց սենատորը, երբ բանաձևի դեպ հանդես եկող սենատորներին անհրաժեշտ լինի իր ձայնը այս կամ այն օրինքգծի օգտին, Մենենդեսը պահանջելու է ի պատասխան փոխել դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի հարցում.
«Ես շարունակելու եմ բարձրացնել այս հարցը Սենատում: Կարծում եմ հայկական ծագումով ամերիկացիները, աշխարհը և պատմությունը պետք է գրանցեն, թե ով է կանգնած Ցեղասպանության ճանաչման կողմը և ով ոչ: Ես չեմ նահանջելու։ Որովհետև պատմությունն է պահանջում դա»:

Сенат самой могущественной страны мира должен признать Геноцид армян: Менендес
Влиятельный американский сенатор-демократ Роберт Менендес в ходе своего выступления в Сенате призвал коллег последовать примеру нижней палаты представителей конгресса, в ускоренном порядке принять резолюцию  150 о признании Геноцида армян. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает “Голос Америки”.
“Эта резолюция уточняет факт, который на протяжении многих лет многие администрации США пытались искажать. Эти администрации, как республиканские, так и демократические, прятали головы в песок, вопреки тому, что именно американские дипломаты были свидетелями ужасной реальности”, - сказал Менендес.
В своих официальных сообщениях Госдепартаменту в 1915 - 1916 годах работающие в Турции дипломаты США описывали “запланированное и тщательно осуществленное властями Турции истребление армян”, варварства и преднамеренные убийства армян, совершенные турецкими властями. Сенатор процитировал также и посла США в Турции в 1913 - 1916 годах Генри Моргентау, который под впечатлением от увиденных зверств написал: “Я уверен, что вся история рода человечества не видела ничего более ужасного. Масштабные убийства и преследования людей в прошлом по сравнению со страданиями армянского народа в 1915 году кажутся незначительными”.
По словам Менендеса, фактические доказательства Геноцида армян, оставленные должностными лицами США, являются теми моментами истории американской дипломатии, которыми надо гордиться. 27 стран мира уже признали Геноцид армян. 11 из них - страны-члены НАТО, и никакие отношения с Турцией не были разорваны по этой причине”, - отметил он.
Выразив поддержку инициативе Менендеса, влиятельный сенатор-республиканец Тед Круз напомнил, что при разработке термина “геноцид”, Рафаэль Лемкин использовал именно пример истребления армян Османской империей.
“Как Америка, в ответ на зверства, мы никогда не должны молчать. Более 100 лет назад мир молчал, когда армяне страдали, когда их систематизировано уничтожали. Наш моральный долг -признать то, что произошло с 1,5 миллионами невинных душ. Это правильный поступок”, - отметил он.
В отличие от Палаты представителей, где вопрос выносит на голосование председательствующий, в верхней палате Конгресса каждый из 100 сенаторов может приостановить инициативу о вынесении вопроса на голосование. Этим правом воспользовался сенатор от штата Джорджия Дэвид Пердью, по мнению которого голосование по резолюции о признании Геноцида армян в Сенате может осложнить урегулирование других спорных вопросов в отношениях США – Турция. В ответ Роберт Менендес заявил, что осознает, что работа законодателя предусматривает переговоры и договоренности. Поэтому сенатор официально заявил, что когда сенаторам, выступающим против резолюции, необходимо будет отдать свой голос за тот или иной законопроект, он в ответ на это потребует изменить позицию в вопросе резолюции, признающей Геноцид армян.
“Я продолжу поднимать этот вопрос в Сенате. Думаю, американцы армянского происхождения, мир и история должны зафиксировать, кто за признание геноцида и кто нет. Я не отступлю. Потому что история требует этого”, - добавил он.