Շրի Լանկայի նախագահի եղբայրը չորս նախարարություն է գլխավորելու նոր կառավարությունում
Շրի Լանկայի նախագահ Գոտաբայա Ռաջապակսան իր ավագ եղբորը՝ Մահինդա Ռաջապակսային, հանձնարարել է չորս նախարարություն գլխավորել երկրի անցումային կառավարությունում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին, նոյեմբերի 22-ին հայտնել է News First հեռուստաալիքը:
Համաձայն այդ տվյալների, Մահինդա Ռաջապակսան մինչև հաջորդ համընդհանուր ընտրությունները գլխավորելու է ֆինանսների և տնտեսական պլանավորման նախարարությունը, բուդդիզմի գործերի և Վայամբայի տարածաշրջանի զարգացման նախարարությունը, քաղաքային շինարարության ու ջրամատակարարման նախարարությունը, ինչպես նաև մշակույթի նախարարությունը:
Իր հերթին ընտրված նախագահի մյուս ավագ եղբայրը՝ Չամալ Ռաջապակսան, ժամանակավորապես կստանձնի գյուղատնտեսության և ներքին առևտրի նախարարի պարտականությունները:
Նշենք, որ նոյեմբերի 16-ին Շրի Լանկայում կայացել են նախագահական ընտրություններ, որում հաղթանակ է տարել Գոտաբայա Ռաջապակսան՝ հավաքելով ձայների 52,25 տոկոսը:

Брат главы Шри-Ланки возглавил четыре министерства в новом правительстве
Президент Шри-Ланки Готабая Раджапакса поручил своему старшему брату, премьер-министру Махинде Раджапаксе возглавить четыре министерства в переходном правительстве страны, сообщает в пятницу телеканал News First, передает РИА Новости.
Согласно этим данным, Махинда Раджапакса до следующих всеобщих выборов будет возглавлять министерство финансов и экономического планирования, министерство по делам буддизма и развития региона Ваямба, министерство городского строительства и водоснабжения, а также министерство культуры.
Махинда Раджапакса был президентом Шри-Ланки с 2005 по 2015 год.
В свою очередь, другой старший брат избранного президента - Чамал Раджапакса - временно примет на себя обязанности министра сельского хозяйства и внутренней торговли.
В субботу в Шри-Ланке прошли выборы президента. Победу на них одержал Готабая Раджапакса, набрав 52,25% голосов. Его ключевой соперник - кандидат от правящей партии Саджит Премадаса - смог заручиться поддержкой лишь 42% избирателей.