Վերականգնվում է Նոտր Դամի գիշերային լուսավորումը
Փարիզի Աստվածամոր տաճարի գիշերային լուսավորումը վերականգնվում է ավերիչ հրեդհից ութ ամիս հետո, տեղեկացնում է Novostnik.net-ը։
Նոյեմբերի 21-ից սկսած՝ Նոտր Դամը, ինչպես և Փարիզի մյուս ճարտարապետական հուշարձանները, կմիացնի գիշերային լուսավորությունը մթնշաղից սկսած մինչև գիշերվա ժամը մեկը։
Նշվում է, որ մինչև հրդեհը տաճարն ուներ լուսավորության երկու համակարգ, որոնցից մեկը դեռ չի հաջողվել վերականգնել։ Բայց լուսարձակների նորոգված շղթան բավական կլինի ճակատամասը լուսավորելու համար։
Փարիզի Աստվածամոր տաճարի՝ պատմության մեջ ամենախոշոր հրդեհը տեղի ունեցավ ապրիլի 15-ին։ Փլուզվեց տաճաի սրածայր աշտարակը, կրակը պատուհասեց կրող կառույցները։ Ինչպես տեղեկացրել են հրշեջները, Նոտր Դամի կառուցվածքը և արվեստի գլխավոր ստեղծագործությունները, որոնք պահվում էին տաճարում, չեն վնասվել։ Փարիզի դատախազությունը բացառում է հրդեհի քրեական վարկածը։ Որպես հրդեհի հնարավոր պատճառներ քննարկվում են չհանգած ծխախոտը կամ էլեկտրականության հետ կապված խնդիրները։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է Նոտր Դամը հինգ տարում վերականգնելու հավակնոտ նպատակի մասին, թեև շատ փորձագետներ նշում են, որ վերակառուցման համար կպահանջվի 10-15 տարի։

Собор Парижской Богоматери возобновляет ночную подсветку после разрушительного пожара
Собор Парижской Богоматери возобновляет ночную подсветку здания спустя восемь месяцев после разрушительного пожара, передает Novostnik.net.
Начиная с четверга, 21 ноября, Нотр-Дам, как и другие архитектурные памятники Парижа, будет включать ночную подсветку с наступлением сумерек и до часа ночи.
Отмечается, что до пожара у собора было две системы освещения, одну из которых еще не удалось восстановить. Однако отремонтированной цепочки прожекторов будет достаточно для подсветки фасада.
Крупнейший в истории пожар в соборе Парижской Богоматери произошел 15 апреля. Обрушился шпиль собора, пламенем была объята несущая конструкция. Как сообщили пожарные, структура Нотр-Дама и главные произведения искусства, хранившиеся в соборе реликвии, уцелели.
Прокуратура Парижа исключает криминальную версию возгорания. В качестве возможных причин пожара рассматриваются не потушенная сигарета или проблемы с электричеством.