Սերժ Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ.
«Խոր ցավով տեղեկացա լեգենդար հետախույզ, հայ ժողովրդի արժանի զավակ Գոհար Վարդանյանի մահվան մասին: Կյանքից հեռացավ իր գործին անմնացորդ նվիրված, մարդկային բարձր նկարագրի տեր անհատականություն, ում անցած ճանապարհը, կատարած սխրանքները, մասնագիտական կարողությունները, հիրավի, ոգեշնչման և հայրենասիրության դասեր են սերունդների համար, իսկ պատմության մեջ նրա դերն ու վաստակը` արժանի խոնարհումի:
Ես և տիկին Ռիտան ամենաջերմ ու լուսավոր հիշողություններն ունենք իմաստուն և համեստ հայուհու` Գոհար Վարդանյանի և նրա երջանկահիշատակ ամուսնու ու զինակցի, լեգենդար հերոս Գևորգ Վարդանյանի հետ մեր բազմաթիվ հանդիպումներից և անկեղծորեն ցավում ենք այս մեծ կորստի համար: Ցավակցում և զորակցություն եմ հայտնում Գոհար Վարդանյանի հարազատներին, մերձավորներին, ընկերներին:
Ողջ կյանքի ընթացքում Վարդանյանների լեգենդար ընտանիքը մշտապես կապ է պահպանել Հայաստանի հետ, ապրել հարազատ ժողովրդի ուրախություններով և հոգսերով, պատերազմի դժվարին տարիներին եղել է անկախ Հայաստանի կողքին, աջակցել անգնահատելի մասնագիտական խորհուրդներով:
Խոնարհվում եմ Գոհար Վարդանյանի լուսավոր հիշատակի առջև և աղոթում նրա ազնիվ հոգու հանգստության համար»,- ասված է ցավակցական ուղերձում:

Serzh Sargsyan Offers Condolences on Demise of Gohar Vardanyan
Third President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan has sent a condolence message on the passing of legendary intelligence officer Gohar Vardanyan.
“I was deeply saddened to learn of the passing of legendary Armenian-born intelligence officer Gohar Vardanyan. We lost a person of great human qualities, devoted to her mission, whose brilliant service record, accomplishments and professional abilities can serve lessons of genie, inspiration and patriotism for the generations to come. Her role and merit in history are worthy of deep respect.
Mrs. Rita and I have kept fond memories of our many meetings with wise and modest Armenian woman Gohar Vardanyan and her late husband and partner, legendary hero Gevorg Vardanyan, and we sincerely regret this great loss.
I extend my condolences and sympathy to Gohar Vardanyan’s relatives and friends.
During their lifetime, the legendary Vardanyan family kept in close touch with Armenia, lived with the joys and anxieties of their native people, stood by independent Armenia in the difficult times of the war providing invaluable professional advice.