Սերժ Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ.
«Խոր ցավով տեղեկացա լեգենդար հետախույզ, հայ ժողովրդի արժանի զավակ Գոհար Վարդանյանի մահվան մասին: Կյանքից հեռացավ իր գործին անմնացորդ նվիրված, մարդկային բարձր նկարագրի տեր անհատականություն, ում անցած ճանապարհը, կատարած սխրանքները, մասնագիտական կարողությունները, հիրավի, ոգեշնչման և հայրենասիրության դասեր են սերունդների համար, իսկ պատմության մեջ նրա դերն ու վաստակը` արժանի խոնարհումի:
Ես և տիկին Ռիտան ամենաջերմ ու լուսավոր հիշողություններն ունենք իմաստուն և համեստ հայուհու` Գոհար Վարդանյանի և նրա երջանկահիշատակ ամուսնու ու զինակցի, լեգենդար հերոս Գևորգ Վարդանյանի հետ մեր բազմաթիվ հանդիպումներից և անկեղծորեն ցավում ենք այս մեծ կորստի համար: Ցավակցում և զորակցություն եմ հայտնում Գոհար Վարդանյանի հարազատներին, մերձավորներին, ընկերներին:
Ողջ կյանքի ընթացքում Վարդանյանների լեգենդար ընտանիքը մշտապես կապ է պահպանել Հայաստանի հետ, ապրել հարազատ ժողովրդի ուրախություններով և հոգսերով, պատերազմի դժվարին տարիներին եղել է անկախ Հայաստանի կողքին, աջակցել անգնահատելի մասնագիտական խորհուրդներով:
Խոնարհվում եմ Գոհար Վարդանյանի լուսավոր հիշատակի առջև և աղոթում նրա ազնիվ հոգու հանգստության համար»,- ասված է ցավակցական ուղերձում:

Серж Саргсян направил послание соболезнования в связи с кончиной легендарной разведчицы Гоар Варданян
3-ий президент РА Серж Саргсян направил послание соболезнования в связи с кончиной легендарной разведчицы Гоар Варданян.
"С глубокой болью узнал о кончине легендарной разведчицы, достойной дочери армянского народа Гоар Варданян. Ушла из жизни безраздельно преданная своему делу, обладающая высокими человеческими качествами личность, чей пройденный путь, совершенные подвиги, профессиональные способности, поистине, являются уроками патриотизма и вдохновения для поколений, а ее роль и заслуги в истории достойны преклонения.
Мы с госпожой Ритой храним самые теплые и светлые воспоминания о наших многочисленных встречах с мудрой и скромной армянкой – Гоар Варданян и ее светлой памяти супругом и соратником, легендарным героем Геворком Варданяном, и искренне скорбим об этой большой утрате. Соболезнуем и выражаем поддержку родным, близким, друзьям Гоар Варданян.
В течение всей жизни легендарная семья Варданянов всегда сохраняла связь с Арменией, жила радостями и заботами родного народа, в тяжёлые годы войны была рядом с независимой Арменией, помогала бесценными профессиональными советами.
Склоняюсь перед светлой памятью Гоар Варданян и молюсь за упокой её праведной души",- сказано в послании соболезнования.