Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Թեհրանում հանդիպել է «Թալիբան» շարժման պատվիրակության հետ: Այդ մասին հայտնել է շարժման մամուլի քարտուղար Սուհայլ Շահինը:
«Շարժման ղեկավարի տեղակալ և Կատարում քաղաքական գրասենյակի ղեկավար մոլլա Բարադար Ախունդի գլխավորած պատվիրակությունը Թեհրանում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ: Կողմերը քննարկել են Աֆղանստանի հիմնախնդրի խաղաղ լուծումը և հաշտության գործընթացը»,- հայտնել է Շահինը թվիթերում:
«Բացի այդ, քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունները և Իրանում աֆղան փախստականների խնդիրները: Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաները ցանկություն են հայտնել սերտ հարաբերություններ պահպանելու աֆղան ժողովրդի հետ և խոստացել են լուծել աֆղան փախստականների խնդիրները»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Делегация талибов посетила Иран
Министр иностранных дел Ирана Джавад Зариф в Тегеране встретился с делегацией движения "Талибан", сообщает Интерфакс со ссылкой на пресс-секретаря движения Сухайль Шахин.
"Делегация, возглавляемая заместителем лидера движения и главой политического офиса в Катаре муллой Барадаром Ахундом встретились в Тегеране с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Джавадом Зарифом. Обе стороны обсудили мирное решение проблемы Афганистана и мирный процесс", сообщил Шахин в твиттере.
"Кроме того, обсуждались двусторонние отношения и проблемы афганских беженцев в Иране. Высокопоставленные иранские чиновники выразили желание поддерживать тесные отношения с афганским народом и пообещали решить проблемы афганских беженцев", - говорится в сообщении.