ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից զինադադարի խախտումը, որի հետևանքով ծանր վիրավորում է ստացել Արցախի ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Ռաֆայել Վաղարշակի Ազիզյանը: Դիպուկահարի կրակի հետևանքով տեղի ունեցած այս միջադեպին չի նախորդել իրավիճակի որևէ լարում, ինչը ի ցույց է դնում, որ ադրբեջանական կողմից առկա է հրադադարը խախտելու միտումնավոր փորձ:
Նման միջադեպերը լրջորեն վնասում են խաղաղ գործընթացին և հակասում խաղաղության համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու շուրջ պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Անգամ ներքաղաքական նոր զարգացումների պայմաններում Ադրբեջանը պետք է հավատարիմ մնա իր հանձնառություններին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո անցկացվելիք հերթական նախարարական հանդիպմանն ընդառաջ տեղի ունեցած այս միջադեպն ավելի է ընդգծում հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման առաջնահերթությունը, այդ թվում՝ համապատասխան մեխանիզմների ներդրման միջոցով:

Statement by the Foreign Ministry of Armenia on the Incident in the Line of Contact
We strongly condemn the ceasefire violation by Azerbaijan which caused a severe injury to Rafael Azizyan, (born in 1997) a serviceman of the Artsakh Defense Army. This unprovoked incident caused by a sniper shot indicates that the Azerbaijani side makes a deliberate attempt to violate the ceasefire.
Such incidents gravely hinder the peace process and contradict the agreements reached with the mediation of the Minsk Group Co Chairs, aimed at creating an environment conducive to peace. Even amidst the new domestic developments, Azerbaijan should uphold its commitments.
This incident, which occurred ahead of the next ministerial meeting to be held under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, even more underlines  the priority of the implementation of the agreements aimed at strengthening of the ceasefire, including through the introduction of relevant mechanisms.