Վերադարձ 2017թ.-ի տնտեսական աճի ցուցանիշին. տնտեսական հեղափոխությու՞ն
Կառավարությունում նոյեմբերի 29-ին տեղի  ունեցավ  խորհրդակցություն` Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության նախագծի շուրջ:
Մինչ քննարկման մեկնարկը, հանդես գալով բացման խոսքով, վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրեց 2019թ. տնտեսական աճի ցուցանիշը՝ 7.5% բառացիորեն պնդելով. «Սա ոչ թե տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն է, այլ տնտեսական աճը, այսինքն՝ համախառն ներքին արդյունքի աճը, ինչը նշանակում է, որ մենք տնտեսական հեղափոխության այս փուլի մեր խնդիրը լուծել ենք: Ոչ միայն լուծել ենք տնտեսության կայունացման հարցը հեղափոխությունից հետո, այլև դրել ենք կայուն և բարձր տնտեսական աճ ապահովելու բոլոր հիմքերը»:
Ըստ էության, վարչապետի ելույթի այս հատվածից կարելի է հանգել մի քանի կարևոր եզրակացությունների:
Առաջինն ու ամենակարևորը, փաստորեն, Հայաստանը նախորդ իշխանության ղեկավարարության ներքո, 2017թ., ունեցել է շատ կայուն տնտեսություն, բարձր աճով: Բանն այն է, որ 2017թ.-ին ՀՀ տնտեսական աճը կազմել է ոչ ավել ոչ պակաս 7,5%:
Երկրորդը, ներկայիս իշխանությունն՝ ի դեմս երկրի ղեկավարի, փաստում է, որ այս տարի ամեն ինչ արել են Հայաստանի տնտեսությունը վերադարձնելու այն կայուն վիճակին, որը ժառանգել են 2018թ.-ին:
Անդրադառնալով վարչապետի այն գնահատականին, որ այս տարվա տնտեսական աճի ցուցանիշը տնտեսական հեղափոխության այս փուլի նպատակն էր, վերջապես կարելի է հասկանալ՝ ինչ ասել է տնտեսական հեղափոխություն: Ահա այն՝ իր ողջ հմայքով, որը նույնական է 2017թ.-ի տնտեսական աճի ցուցանիշի հետ:

Назад - к экономическому росту 2017 года. Экономическая революция!?
Правительство Армении 29 ноября провело консультации по проекту Стратегии национальной безопасности Республики Армения. Перед началом обсуждений премьер-министр Пашинян выступил с речью, представив темпы 7,5%-ого экономического роста. Премьер дословно по этому поводу сказал: "Это показатель не экономической активности, а экономического роста, то есть роста валового внутреннего продукта, что означает, что мы решили нашу задачу на данном этапе экономической революции. Мы не только решили проблему экономической стабилизации после революции, но и заложили все основы для устойчивого и высокого экономического роста".
Фактически, Пашинян утверждает, что Армения под руководством предыдущего правительства в 2017 году имела очень стабильную экономику с высокими темпами роста. Дело в том, что в 2017 году экономический рост Армении составил ровно 7,5%. Во-вторых, нынешнее правительство в лице главы государства фиксирует, что в этом году они сделали все возможное, чтобы восстановить экономику Армении и довести ее до устойчивого состояния, которое она унаследовала в 2018 году.
Ссылаясь на оценку премьер-министра о том, что экономический рост в 2019 году был целью этой фазы экономической революции, можно наконец понять, что означает вообще экономическая революция. В этом и есть вся ее прелесть - идентичная темпам роста 2017 года.