«Մենք մեկ միասնական փաթեթ ունենք». ինչի՞ մասին են Մնացականյանի խոսքերը
Դեկտեմբերի 4-ին Բրատիսլավայում՝ ԵԱՀԿ 26-րդ նախարարական խորհրդաժողովի շրջանակներում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ կայանալու է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը։ Հանդիպման նախօրեին ՀՀ ԱԳ նախարար Զ. Մնացականյանը, Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության Արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման  Սաֆադիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ նաև սպասվող այս հանդիպմանն ու մեր դիրքորոշմանը: Մասնավորապես, լրագրողի հարցին ի պատասխան, Մնացականյանը նշեց. "Մենք մեկ միասնական փաթեթ ունենք, որի մեջ կան բուն կարգավորմանը առնչվող հարցեր և կան շատ կարևոր հարցեր, որոնք վերաբերում են միջավայրին, որտեղ տեղի է ունենում խաղաղ կարգավորման գործընթացը": ԱԳ նախարարը հիշեցրեց նաև բուն կարգավորման հարցում մեր (հայկական կողմի) գերակայությունները՝ Արցախի անվտանգություն և կարգավիճակ: Եվ այս առումով, պիտի արձանագրենք, որ դրական տեղաշարժ ունենք. եթե ամիսներ առաջ ԱԳ նախարարությունը և անձամբ նախարարը խոսում էին բացառապես Արցախի ժողովրդի էքզիստենցիալ անվտանգության ապահովման մասին, ապա այսօր օրակարգում հստակ նշում ենք կարգավիճակի հարցը: Բայց ներքին լսարանի առաջ դրա մասին միայն բարձրաձայնելը որևէ կերպ բավարար լինել չի կարող: Այս ուղղությամբ աշխատանքները պիտի հետևողական ու շարունակական լինեն:
Բավական հետաքրքիր էր նաև Մնացականյանի այն պնդումը, որ «մենք մեկ միասնական փաթեթ ունենք»: Եթե խոսքը բանակցող կողմերի՝ միասնական փաթեթ ունենալու մասին է, ապա անհասկանալի է ԱԳՆ-ի նախկինում արած հերքումները, թե որևէ կոնկրետ փաստաթուղթ չկա բանակցային սեղանին: Հիշեցնենք, ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչությունը հերքել էր նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունը, թե բանակցում են Մադրիդյան փաստաթղթի կամ դրա վերափոխված տարբերակի՝ Կազանի փաստաթղթի շուրջ: Այս պարագայում, եթե սեղանին Մադրիդյան փաստաթուղթը չէ, բայց ունենք «մեկ միասնական փաթեթ», ապա ինչի՞ մասին է խոսքը: Վարչապետ Փաշինյանը մեկ անգամ չէ, որ նշել է, թե ցանկացած փաթեթ, որի շուրջ ինքը կգնա բանակցելու, կներկայացնի հանրությանը, և որ այս գործընթացի հայ հասարակության համար պիտի առավելագույնս բաց ու թափանցիկ լինի: Այսօր հանրությունն արդեն ունի այս հարցերի պատասխանը ստանալու կարիք:

"У нас есть единый пакет": что означают слова Зограба Мнацаканяна?
В рамках 26-oй министерской конференции ОБСЕ в Братиславе 4 декабря состоится встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова. Накануне встречи во время совместной пресс-конференции с министром иностранных дел и эмиграции Иорданского Хашимитского Королевства Айманом Сафади министр иностранных дел Армении Мнацаканян коснулся некоторых вопросов, связанных с предстоящей встречей. В частности, в ответ на вопрос журналиста Мнацаканян отметил: "У нас есть единый пакет, в который включены вопросы самого урегулирования и вопросы, касающиеся атмосферы мирного процесса". МИД РА также напомнил о наших приоритетах в урегулировании конфликта - безопасности и статусе Арцаха.
И в этом отношении стоит отметить, что положительного прогресса мы, кажется, достигли. Если несколько месяцев назад министерство иностранных дел и сам министр говорили исключительно об обеспечении экзистенциальной безопасности народа Арцаха, то сегодня мы четко отмечаем вопрос статуса в армянской повестке. Но просто озвучить это для внутренней аудитории не может быть достаточно. Работа в этой области должна быть последовательной и непрерывной.
Довольно интересным было и утверждение Мнацаканяна о том, что "у нас есть единый пакет". Если речь идет о едином пакете для сторон переговоров, то непонятно, как и почему МИД долгое время отрицал, что на столе переговоров есть конкретный документ. Напомним, что МИД Армении также опроверг заявление министра иностранных дел Азербайджана о том, что переговоры ведутся на основе Мадридского документа или его пересмотренной версии - Казанского документа. В этом случае, если Мадридских принципов нет на столе, но у нас есть "единый пакет", о чем он?
Премьер-министр Пашинян неоднократно заявлял, что любой согласованный им пакет будет представлен народу и что этот процесс должен быть максимально открытым и прозрачным для армянской общественности. Сегодня - тот самый момент, когда общественности нужны ответы на эти вопросы.