Կրեմլում մեկնաբանել են ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի վերաբերյալ Էրդողանի հայտարարությունը
ՌԴ-ի հետ տարբեր երկրների հարաբերությունները երբեք խոչընդոտ չեն եղել այլ պետությունների և միավորումների հետ գործընկերության զարգացման համար: Այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունները ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի մասին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահն ասել էր, որ ՌԴ-ն Թուրքիայի հիմնական գործընկերներից մեկն է, բայց հարաբերությունները նրա հետ ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցների հետ հարաբերությունների այլընտրանքը չեն։
«Բազմապլան, բարեկամական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ երբեք չեն եղել և չեն կարող խոչընդոտ լինել այլ երկրների համար՝ այլ ուղղություններով գործընկերային հարաբերություններ իրականացնելիս։ Այս մասին երբեք չի եղել և չէր էլ կարող խոսք լինել, դրա համար էլ բոլոր երկրներն ինքնիշխան են, բոլորը, բնականաբար, առաջին հերթին, հոգում են իրենց սեփական շահերի մասին: Նույնն անում է նաև Ռուսաստանը և փնտրում համագործակցություն այնտեղ, որտեղ այն իսկապես հնարավոր է և փոխշահավետ»,- ասել է Պեսկովը լրագրողներին։

В Кремле прокомментировали заявление Эрдогана про НАТО и Россию
Отношения разных стран с РФ никогда не были препятствием для развития партнерства с другими государствами и объединениями, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя высказывания турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана о НАТО и России, передает РИА Новости.
Ранее турецкий лидер заявил, что РФ является одним из основных партнеров Турции, но отношения с ней не являются альтернативой отношениям с союзниками по НАТО.
"Многоплановые, дружественные отношения с Россией никогда не были и не могли быть препятствием для других стран в осуществлении ими отношений партнерства в других направлениях. Об этом никогда не было и не могло идти речи, поэтому все страны суверенны, все естественно, в первую очередь, заботятся о своих собственных интересах, то же самое делает и Россия, и ищет сотрудничество там, где оно действительно возможно и взаимовыгодно", - сказал Песков журналистам.