Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարները քննարկել են Բրատիսլավայում կայանալիք հանդիպմանն ընդառաջ առաջնայնությունները
Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մասիս Մայիլյանին:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկվեց Բրատիսլավայի համաժողովի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո կայանալիք հանդիպմանն ընդառաջ Հայաստանի և Արցախի ակնկալիքներն ու առաջնայնությունները:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծեց նման ձևաչափով պարբերաբար հանդիպումների անցկացման կարևորությունը՝ նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է ընձեռում հանգամանալից մտքեր փոխանակելու Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված քայլերի և հեռանկարների շուրջ։
Ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառության իրականացման համատեքստում ընդգծվեց Հայաստանի, Ադրբեջանի և Արցախի ԶԼՄ ներկայացուցիչների միջև իրականացված փոխանակման ծրագրի անցկացումը:
Նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը՝ շփման գծում միջադեպերի կանխման նպատակով:
Երկուստեք ընդգծվեց Արցախի ժողովրդի մանդատը վայելող իշխանությունների լիարժեք ներգրավվածության անհրաժեշտությունը խաղաղ գործընթացին, հատկապես կարգավորման բովանդակային հարցերի շուրջ։
Լիբանան. քաղաքական ճգնաժամը չի հաջողվում հաղթահարել
Հայաստանը նոր ատոմակայան կառուցելու հարց չի քննարկում. նախարար
Նիդերլանդներում ոգեկոչել են 75 տարի առաջ Կարմիր բանակի զոհված հայ զինվորների հիշատակը
Թուրքիայի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Էրդողան. Թուրքիային կրոնի պատճառով չեն ընդունում ԵՄ
ԵՄ-ը ուժեղացված հսկողության տակ է վերցրել Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն
Արթուր Վանեցյանը շնորհակալություն է հայտնել Չեչնիայի ղեկավարին
Twitter-ը հրապարակել է 2019-ի ամենաքննարկված թեմաները
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ տնօրենին
Էրդողան. Ժամանակակից Եվրոպան առաջնորդության ճգնաժամ է ապրում
Մահացել է «Roxette» խմբի վոկալիստ Մարի Ֆրեդրիքսոնը
Սիրիայի հարցով հանդիպում է անցկացվում Ղազախստանում
Հանրապետության հրապարակում գլխավոր տոնածառի լույսերը կվառվեն դեկտեմբերի 21-ին
17:57
Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Զոհրաբ Մնացականյանի հետ
17:55
Անցկացվել է Կանանց հարցերով խորհրդի առաջին նիստը
ՀՀ ԱԱԾ-ն հորդորում է ձեռնպահ մնալ սպայի պատիվը արատավորող հայտարարություններով հանդես գալուց
Քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի և Ֆինլանդիայի համագործակցության զարգացման հեռանկարները

Масис Маилян и Зограб Мнацаканян обсудили урегулирование карабахского конфликта
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян 3 декабря встретился в Ереване с министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном.
В преддверии встречи министров ИД Республики Армения и Азербайджана, которая состоится 4 декабря в рамках 26-й министерской конференции ОБСЕ в Братиславе, главы внешнеполитических ведомств обсудили ряд вопросов, касающихся процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
В ходе встречи стороны также коснулись итогов состоявшегося 17-21 ноября при посредничестве офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ взаимного визита журналистов из Республики Арцах, Республики Армения и Азербайджана, отметив важность реализации мер по формированию атмосферы доверия между конфликтующими сторонами.
Главы МИД обсудили нынешнюю ситуацию на линии соприкосновения вооруженных сил АО Арцаха и Азербайджана, подчеркнув необходимость соблюдения режима прекращения огня и недопустимость попыток азербайджанской стороны спровоцировать напряженность на линии соприкосновения.
Стороны подчеркнули необходимость восстановления полноценного трехстороннего формата переговоров с прямым и полноправным участием Республики Арцах и отметили его важность с точки зрения повышения эффективности процесса мирного урегулирования.
Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов, касающихся двусторонней повестки сотрудничества внешнеполитических ведомств.