Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Հորդանանի արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարարի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման Սաֆադիի հետ:
Նախարարը Հանրապետության նախագահին է փոխանցել Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ-Հուսեյն Ալ-Հաշիմիի ջերմ ողջույններն ու երկկողմ համագործակցությունն առաջ մղելու հաստատակամությունը:
Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել այս տարվա ապրիլին իր այցը Հորդանան և հանդիպումը թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի հետ՝ երախտագիտությամբ նշելով, որ Հորդանանի թագավորական ընտանիքը պատմականորեն միշտ էլ ջերմ վերաբերմունք Է ունեցել հայ ժողովրդի նկատմամբ և աջակից եղել նրան: Նախագահն ասել է, որ շատ կառուցողական քննարկում է ունեցել թագավորի հետ և ակնկալում է Նորին Մեծությանն առաջիկայում հյուրընկալել Հայաստանում:
Նախարար Այման Սաֆադին հատկապես ընդգծել է Հորդանանի հայկական համայնքի կարևոր դերը երկրի կյանքում։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման և փոխշահավետ ոլորտներում առկա ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու հնարավորություններին: Զրուցակիցների խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ, հնագույն քաղաքակրթությունների կրողներ են, հարուստ չլինելով բնական ռեսուրսներով՝ Հայաստանը և Հորդանանը կարևորում ու գնահատում են մարդկային ռեսուրսները։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել նորագույն տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, գյուղատնտեսության, սննդի անվտանգության, զբոսաշրջության ոլորտներում և կարևորել են գործնական քայլերի իրականացումը:

Армен Саркисян встретился с министром иностранных дел и эмиграции Иордании
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с находящимся с официальным визитом в Армении министром иностранных дел и эмиграции Иорданского Хашимитского Королевства Айманом Сафади.
Министр передал президенту Республики теплые приветствия и заверения в решимости продвигать двустороннее сотрудничество от Короля Иордании Абдаллы II ибн Аль-Хусейна Аль-Хашими.
Президент Саркисян с теплотой упомянул о своём визите в Иорданию в апреле этого года и о встрече с Королем Абдаллой II, с признательностью отметив, что королевская семья Иордании исторически всегда с теплотой относилась к армянскому народу и оказывала ему содействие. Президент сказал, что у него состоялись очень конструктивные обсуждения с Королём и он ожидает вскоре принимать Его Величество в Армении.
Министр Айман Сафади особо подчеркнул важную роль армянской общины Иордании в жизни страны.
На встрече речь шла о развитии отношений двух стран и возможностях более эффективного использования существующего потенциала. По словам собеседников, две страны обладают многими общими чертами, являются носителями древнейших цивилизаций, и, не будучи богатыми природными ресурсами, Армения и Иордания придают важность и ценят человеческие ресурсы.
Собеседники выразили единое мнение, что обе страны могут успешно сотрудничать в сферах новейших технологий, образования, науки, сельского хозяйства, продовольственной безопасности, туризма и подчеркнули важность принятия практических шагов.