ՀՀ ԱԺ-ում ստեղծվել է Երևանի քաղաքապետարանում հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերը հետաքննող հանձնաժողով
ՀՀ ԱԺ նախագահը հայտարարություն է տարածել՝ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով 2018 թվականի սեպտեմբերից սկսած տարբեր սուբյեկտների կողմից Երեւան համայնքին տրանսպորտային միջոցների եւ այլ գույքի փոխանցման, ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի, ինչպես նաեւ Երեւան համայնքի կողմից դրանց հետ կապված այլ անշարժ կամ շարժական գույքի փոխանցման, այդ թվում` գույքային, ինչպես նաեւ ոչ գույքային իրավունքների, շինարարության թույլտվությունների, արտոնությունների տրամադրման իրավաչափությունն ու կոռուպցիոն ռիսկերն ուսումնասիրելու նպատակով իրավունքի ուժով ստեղծվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն` քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանող Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը կքննարկվի Ազգային ժողովի հերթական նիստում»:

В НС Армении создана комиссия для расследования возможных коррупционных рисков в мэрии Ереване
В Национальном Собрании Армении сформирована комиссия для расследования возможных коррупционных рисков в мэрии Ереване. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 5 декабря спикер парламента Арарат Мирзоян.
“Согласно ч.1 ст.20 конституционного закона РА “Регламент НС”, по требованию не менее одной четверти от общего числа депутатов для изучения правомочности и коррупционных рисков передачи транспортных средств и другого имущества общине Еревана различными субъектами, договоров о предоставлении услуг, а также связанных с ними прав на передачу общиной Еревана другого недвижимого или движимого имущества, в том числе имущественных, а также неимущественных прав, разрешений на строительство, предоставления льгот с сентября 2018 г. силой закона создана Следственная комиссия НС.
Согласно ч.6 ст.20 конституционного закона РА “Регламент НС”, проект решения НС, определяющего количество членов Следственной комиссии, будет обсужден на очередном заседании НС”, - отмечено в заявлении Председателя НС РА А.Мирзояна.