Լեռնային Ղարաբաղում կա էսկալացիայի իրական սպառնալիք. ԵԱՀԿ գործող նախագահ
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակը ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ժամանակ  ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում կա էսկալացիայի իրական սպառնալիք:
Նախորդ տարվա մասին խոսելով՝ Լայչակը նշել է, որ հակամարտությունների կարգավարման համար երկխոսությունը ամբողջ տարվա ընթացքում շարունակվել է Մինսկի խմբի գործընթացի, ժնևյան բանավեճերի և 5+2 ձևաչափի շրջանակում: «Մենք փորձել ենք այս պլատֆորմների միջոցով ամրապնդել վստահությունը, վերացնել լարվածությունը, որպեսզի երկխոսությանն ուղղակի աջակցենք, բայց եթե նայենք այլ հարթությունից, պատկերը պակաս ուրախ կլինի»,- ասել է նա:
Նա շեշտել է, որ Վրաստանում մարդիկ բախվում են հիմնական ազատությունների սահմանափակմանը, ինչպիսին է տեղաշարժման ազատությունը: Ինչ վերաբերում է մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորմանը, ապա վերջին տարիներին ձեռք բերված առաջընթացը ենթակա է նահանջելու վտանգին:
«Ինչպես իր պաշտոնից հեռացող նախագահը, ես չունեմ կախարդական բանաձև, թե հակամարտություններն ինչ կերպ և ընդմիշտ կարգավորենք»,- ընդգծել է Լայչակը:
Նա հավելել է, որ անգնահատելի են նոր երկխոսության համար ուղիներ գտնելու ԵԱՀԿ ջանքերը, և այս կազմակերպությունը առաջինը կլինի, որը խաղաղությանն ուղղված կոնկրետ քայլեր կառաջարկի:

В Карабахе существует реальная угроза эскалации: Мирослав Лайчак
В Карабахе существует реальная угроза эскалации. Как передает News.am, об этом заявил Действующий председатель ОБСЕ и глава МИД Словакии Мирослав Лайчак в ходе заседания Совета министров иностранных дел ОБСЕ.
Оценивая прошедший год, Лайчак отметил, что диалог для урегулирования конфликтов продолжался в течение всего года в рамках процесса Минской группы, женевских дискуссий и формата 5 + 2. "С помощью этих платформ мы пытались укрепить доверие, снять напряженность, чтобы просто поддерживать диалог, но, если мы посмотрим через другую плоскость, картина будет менее радужной", - сказал он.
Он подчеркнул, что в Грузии люди сталкиваются с ограничением основных свобод, таких как свобода передвижения. Что касается урегулирования приднестровского конфликта, то прогресс, достигнутый в последние годы, рискует откатиться назад.
"Как у председателя, покидающего свой пост, у меня нет волшебной формулы, каким образом раз и навсегда разрешить эти конфликты", - подчеркнул Лайчак.
Он добавил, что усилия ОБСЕ по нахождению каналов для нового диалога неоценимы, и эта организация будет первой, кто предложит конкретные шаги в направлении мира.