Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ճապոնացի գիտնական, Քարնեգի Մելոն համալսարանի պրոֆեսոր, «Origami World» տեսության հեղինակ, «Վիրտուալ իրականություն» հասկացության ստեղծող Տակեո Կանադեին, ով արժանացել է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի պետական մրցանակին:
Վարչապետը նշել է, որ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մրցանակ շնորհելու որոշումը բարձր գնահատանքն է պարոն Կանադեի նվաճումներին և նշել, որ նրա փորձը գիտության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում օրինակելի է հայ երիտասարդների համար, ովքեր առաջին քայլերն են անում ՏՏ ոլորտում:
Տակեո Կանադեն շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին իր գործունեությունը բարձր գնահատանքի արժանացնելու համար և ընդգծել, որ Հայաստանում տեսնում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մեծ ապագա: Նա վարչապետին է ներկայացրել իր գործունեությունը և պատրաստակամություն հայտնել սերտորեն համագործակցել հայ գործընկերների հետ՝ վերջիններիս ներկայացնելով իր փորձն ու կարողությունները:
Հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի պետական մրցանակին նվիրված նամականիշների մարման արարողությունը: Վարչապետի ներկայությամբ նամականիշները մարել են Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի պետական մրցանակին արժանացած Տակեո Կանադեն, Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը և «Հայփոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ավագյանը:
Այնուհետև կայացել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մրցանակը հանձնել է գիտնական, Քարնեգի Մելոն համալսարանի պրոֆեսոր, «Origami World» տեսության հեղինակ, «Վիրտուալ իրականություն» հասկացության ստեղծող Տակեո Կանադեին և նրա պատվին կազմակերպված ընդունելության ժամանակ հանդես եկել ելույթով.
Պետական այրեր,
Օտարերկրյա դեսպաններ,
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի դափնեկիր, դոկտոր Կանադե,
Ինձ համար մեծ պատիվ է Հայաստանում հյուրընկալել տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային թռիչք ապահոված գիտնական դոկտոր Տակեո Կանադեին։
Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի արժանացած դոկտորը բացառիկ ներդրում է կատարել եռաչափ պատկերների ուսումնասիրության, վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաների զարգացման և այլ կարևոր բնագավառներում։
Պարոն Կանադեի հեղափոխական նորարարությունները նշանակալից զարգացում ապահովեցին գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ նոր հորիզոններ բացելով համաշխարհային գիտական հանրույթի, հետևաբար նաև՝ ողջ մարդկության առջև։ Եվ զարմանալի չէ, որ դոկտոր Կանադեն արժանացել է ու, վստահ եմ, դեռ արժանանալու է բազմաթիվ այլ հեղինակավոր մրցանակների։
2019 թվականը հեղափոխական զարգացման տարի էր նաև մեր երկրի տեխնոմիջավայրի համար:
Հայաստանն իր դիրքերն ամրապնդեց միջազգային հարթակներում: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի և տասնյակ այլ միջոցառումների շրջանակներում Հայաստանն իր հարկի տակ հավաքեց տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային դերակատարում ունեցող ընկերությունների, իրենց աշխատանքով գիտական թռիչք ապահոված հազարավոր գիտնականների ու ոլորտի առաջատար մասնագետների:
Այս տարի լրանում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համ-աշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակաբաշխության 10 տարին:
Այս առիթով ցանկանում եմ շնորհավորել և շնորհակալություն հայտնել մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներին և ողջ անձնակազմին, ինչպես նաև նախորդ տարիների մրցանակակիրներին: Նրանցից յուրաքանչյուրն իր ուրույն ներդրումն է կատարել Հայաստանի՝ որպես տեխնոլոգիական երկրի, ճանաչման ու առաջխաղացման գործում: Այս մրցանակաբաշխությունը տեխնոլոգիական ոլորտում յուրատեսակ հնարավորություն և առաջնորդություն է դարձել մեզ համար։
Տեխնոլոգիական համաշխարհային պատկերում մեր երկիրը դառնում է ոչ միայն ճանաչելի, այլ նաև՝ օրինակելի։ Հայաստանը, որպես բարձր տեխնո-լոգիական, արդյունաբերական հավակնություններ ունեցող երկիր, արագ տեմպերով զարգանում ու իր դիրքերն է ամրապնդում համաշխարհային տեխնոլոգիական քարտեզի վրա։
Մեր երկիրն իր աշխարհագրական դիրքով, տնտեսական միություններին ինտեգրման աստիճանով, ինտելեկտուալ ծանրակշիռ ներուժով և Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ընձեռած լայն հնարավորություններով համաշխարհային տեխնոլոգիական ոլորտում դառնում է մի յուրօրինակ կենտրոն: Այն ստեղծում է նոր հնարավորություններ՝ միջազգային շուկաներ դուրս գալու և համա-գործակցության հարթակներ ձևավորելու համար։
Մշտապես կրթվող, գիտելիքահեն հասարակության և տեխնոլոգիապես զարգացած տնտեսության ստեղծումն է Հայաստանի զարգացման մեր տեսլականը։
Հայաստանը, չունենալով ելք դեպի ծով և հարուստ ընդերք, աշխարհի հետ այժմ խոսում է գիտության և նորարարական տեխնոլոգիաների լեզվով։
Հայաստանն ու հայությունը աշխարհին տվել են այնպիսի գիտնականներ ու գյուտարարներ, որոնց աշխատությունները մեծ ազդեցություն են ունեցել գիտության և արդյունաբերության տարբեր ճյուղերում։
Մեր երկիրն իր տեխնոլոգիական ու գիտական ներուժի, ինչպես նաև ձեռքբերումների շնորհիվ ժամանակին կոչվել է Խորհրդային միության «Սիլիկոնյան հովիտ»։
Հայաստանի կառավարությունը բարձր տեխնոլոգիաների ուղղությունը հռչակել է ռազմավարական նշանակության ոլորտ։ Ազատ, կոռուպցիայից զերծ ու ժողովրդավար պետությունը, գիտելիքահեն հասարակությունն ու տեխնոլոգիական համաշխարհային նվաճումներ գրանցող ընկերություններին կառավարության անվերապահ աջակցությունը, ոլորտում խիզախորեն ներդրումներ կատարելու կարևորագույն երաշխիքներն են։
Պարոն Կանադե, մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ շնորհավորել Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանանալու առիթով: Հուսով եմ, որ Ձեր ուրույն հետքը կթողեք նաև Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործում, իսկ Հայաստանը Ձեզ համար կդառնա ամենաբարդ խնդիրները լուծելու հիմնական վայրերից մեկը:
Մեկ անգամ ևս՝ բարի գալուստ տեխնոլոգիական արդյունաբերական ռազմավարություն ունեցող երկիր Հայաստան։
Դուք այստեղ մի՛շտ ցանկալի ու շատ սպասված հյուր եք:
Տակեո Կանադեն ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակին արժանանալը: Պարոն Կանադեն ընդգծել է, որ Հայաստանը լավ հարթակ է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն ծավալելու համար և ընդգծել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի դերը կադրերի պատրաստման գործում: Տակեո Կանադեի խոսքով՝ Հայաստանում կան մեծ էներգիա և ներուժ ունեցող երիտասարդներ, որոնք իրենց գաղափարներով կարչող են նպաստել ոլորտի առաջընթացին ու զարգացմանը:

Пашинян вручил японскому ученому Государственную премию Республики Армения
Премьер-министр Никол Пашинян принял японского ученого, профессора университета Carnegie Mellon, автора теории "Origami World", автора понятия "виртуальная реальность" Такео Канаде, который стал лауреатом Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий.
Премьер-министр отметил, что решение вручить Государственную премию Республики Армения за всемирный вклад в сферу ИТ господину Канаде является высокой оценкой его достижений, и подчеркнул, что его опыт служит образцом для представителей армянской молодежи, которые делают свои первые шаги в сфере информационных технологий.
Такео Канаде поблагодарил премьер-министра Пашиняна за высокую оценку его деятельности и подчеркнул, что видит в Армении большое будущее для развития сферы высоких технологий. Он представил премьер-министру свою деятельность и выразил готовность тесно сотрудничать с армянскими партнерами, передать накопленный опыт и навыки.
После встречи состоялась церемония гашения почтовой марки, посвященной Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий. В присутствии премьер-министра почтовую марку погасили министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Акоп Аршакян, лауреат Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий Такео Канаде, главный генеральный директор ЗАО "Айпост" Айк Авагян и президент Союза филателистов Армении Овик Мусаелян.
Затем состоялась торжественная церемония вручения Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий. Премьер-министр Никол Пашинян вручил премию японскому ученому, профессору университета Carnegie Mellon, автору теории "Origami World", автору понятия "виртуальная реальность" Такео Канаде. В ходе приема в честь лауреата премии премьер-министр выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
Должностные лица,
Иностранные послы,
Лауреат Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий, доктор Канаде,
Для меня большая честь принимать всемирно известного ученого в области ИТ, доктора Такео Канаде в Армении.
Лауреат Государственный премии Республики Армения доктор Канаде внес исключительный вклад в области исследований трехмерных изображений, развития технологий виртуальной реальности и других важных областях.
Революционные инновации г-на Канаде обеспечили революционный прогресс в области науки и технологий, открывая новые горизонты для мирового научного сообщества и, следовательно, для всего человечества. И не удивительно, что доктор Канаде удостоился и, я уверен, еще удостоится множества других престижных наград.
2019 год был также годом революционного развития технологической среды в нашей стране.
Армения укрепила свои позиции на международных площадках. В рамках Всемирного конгресса по информационным технологиям и десятков других мероприятий Армения объединила ведущие мировые компании в области технологий, тысячи ученых и ведущих специалистов, которые своим трудом обеспечили взлет науки.
В этом году исполняется 10 лет со дня учреждения Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий.
В связи с этим я хотел бы поздравить и поблагодарить организаторов и весь персонал, а также лауреатов предыдущих лет. Каждый из них внес свой уникальный вклад в признание и продвижение Армении как технологичной страны. Эта награда стала для нас уникальной возможностью и руководством в области технологий.
На всемирной технологической карте наша страна становится не только узнаваемой, но и образцовой. Армения, как страна с большими амбициями в сфере высоких технологий, быстрыми темпами развивается и укрепляет свои позиции на технологической карте мира.
Наша страна становится уникальным центром в сфере глобальных технологий благодаря своему географическому положению, степени интеграции с экономическими союзами, значительному интеллектуальному потенциалу и широкому спектру возможностей, которые открывают нам наши соотечественники из диаспоры. Это создает новые возможности для выхода на международные рынки и формирования платформ для сотрудничества.
Наше видение развития Армении заключается в создании общества, которое непрерывно обучается и зиждется на знаниях, и технологически развитой экономики.
Армения, не имеющая доступа к морю и богатых недр, сейчас говорит с миром на языке науки и инновационных технологий.
Армения и армяне дали миру ученых и изобретателей, чьи работы оказали глубокое влияние на различные отрасли науки и промышленности.
Благодаря своему технологическому и научному потенциалу, а также своим достижениям, наша страна когда-то называлась "Силиконовой долиной" Советского Союза.
Правительство Армении объявило высокотехнологичный сектор стратегическим направлением. Свободное, некоррумпированное и демократическое государство, основанное на знаниях общество и безоговорочная государственная поддержка глобальных технологических достижений являются ключевыми гарантиями для осуществления смелых инвестиций в этой области.
Господин Канаде, хочу еще раз поздравить Вас с тем, что Вы стали лауреатом Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий. Надеюсь, Вы оставите свой след в развитии технологического сектора Армении, и Армения станет для вас одним из ключевых мест для решения самых сложных проблем.
Еще раз добро пожаловать в Армению - страну с технологической индустриальной стратегией.
Вы всегда желанный гость в нашей стране.
Такео Канаде еще раз выразил благодарность премьер-министру и отметил, что для него большая честь получить Государственную премию Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий. Г-н Канаде подчеркнул, что Армения является хорошей платформой для высокотехнологичной деятельности, и подчеркнул роль Национального политехнического университета Армении в подготовке кадров. По словам Такео Канаде, в Армении есть молодые люди с большой энергией и потенциалом, которые своими идеями могут внести свой вклад в прогресс и развитие сектора.