2018 թվականից ի վեր, ներառյալ 2020 թվականի բյուջեն, մենք 66 մլրդ դրամով ավելացրել ենք  պաշտպանական բյուջեն, դա մոտ 28 տոկոս է: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, ԱԺ-ում 2020 թվականի բյուջեի քննարկումների ժամանակ իր եզրափակիչ ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«2018-ի մայիսից ի վեր ՀՀ-ն ձեռք է բերել տեսանելի ժամանակահատվածի համեմատ աննախադեպ քանակի զենք-զինամթերք, սպառազինություն: ՀՀ կառավարությունը հստակ շարունակելու է այդ քաղաքականությունը՝ տարածաշրջանում  ռազմական հավասարակշռությունը վերականգնելու ուղղությամբ: Այդ առումով արդեն իսկ լրջագույն քայլեր ձեռնարկվել են»,-ասաց Փաշինյանը: Նա ընդգծեց, որ 2020 թվականի բյուջեի տրամաբանությունը հասկանալու համար ես շատ կարեւոր եմ համարում, որ արձանագրենք, որ 2019-ին տնտեսական առումով ինչ է կատարվում Հայաստանում:
«Այս տարվա 9 ամսվա կտրվածքով տնտեսական աճը 7,5 տոկոս է: Սա մեր տարածաշրջանում, ԵՏՄ-ում, հետխորհրդային տարածաշրջանում բացարձակ առաջատար ցուցանիշն է: Ընդ որում, արդյունաբերությունն աճել է 8,8 տոկոսով: Մշակող արդյունաբերության աճը կազմել է9,3 տոկոս: Շինարարությունն աճել է 4,4 տոկոս, ծառայությունները՝ 19,1 տոկոս, առեւտրի շրջանառությունն աճել է 8,9 տոկոսով: Արտահանման աճը կազմել է 7,2 տոկոս, աշխատավարձի աճը՝ 5,3 տոկոս:
ՀՀ-ն այսօր կրկին համաշխարհային մակարդակով ունի ամենացածր գնաճներից մեկը:
Պարենի համաշխարհային կազմակերպությունն արձանագրել է, որ ամբողջ աշխարհում սննդամթերքի գներն աճել են շուրջ 6 տոկոսով, Հայաստանում աճել է ընթամենը 0,1 տոկոսը:
Մենաշնորհների առումով մեզ հաջողվում է գնաճը պահել աննախադեպ կայուն եւ աննախադեպ ցածր մակարդակի վրա: Հայաստանն այն քիչ երկրներից է, որ այս սեպտեմբերին նախորդ դեկտեմբերի համեմատությամբ գնանկում է արձանագրվել»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ սրանք ոչ թե լավ, այլ շատ լավ ցուցանիշներ են: Փաշինյանը նկատեց, որ իրենց ընդդիմախոսները երբ անկումայինց ուցանիշ է լինեմ, ոգեւորությամբ ներկայացնում են, իսկ երբ աճ է գրանցվում կասկածի տակ են դնում վիճակագրական թվերը:

Since 2018, including the budget for 2020, we have increased the defense budget by 66 billion drams; that's about 28 percent. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this in his final speech at the 2020 draft state budget debate in the National Assembly of Armenia today, News.am reports.
"Since May 2018, the Republic of Armenia has acquired an unprecedented amount of ammunition and armaments compared to the visible period," Pashinyan said. “The Government of Armenia will clearly pursue this policy of restoring military balance in the region; serious steps have already been taken in this regard.”
He stressed that in order to understand the logic of the 2020 budget, it is very important to record what is happening in Armenia in 2019 economically.
"The economic growth for the 9 months of this year is 7.5%," Pashinyan said. “This is the absolute leading indicator in our region, in the EEU, in the post-Soviet region.
Today, Armenia again has one of the lowest inflation rates in the world.
The World Food Organization reports that worldwide food prices have risen by about 6 percent, [whereas] have grown by only 0.1 percent in Armenia.
In terms of monopolies, we manage to keep inflation unprecedentedly stable and unprecedentedly low. Armenia is one of the few countries to record deflation this September compared to last December. "