Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հայտարարել է, որ իրենք Թուրքիայի դեմ հայց են ներկայացրել Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարան:
Դատական հայցի պատճառ են հանդիսացել Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի մերձակա տարածքում իրականացվող հորատման աշխատանքները, որոնք հունական կողմն անօրինական է համարում:
Բացի դատական հայցից, Հունաստանում Թուրքիայի դեսպանատան միջոցով կիպրական կողմը բողոքի նոտա է հղել Թուրքիային:
Թուրքիան իր դիրքորոշումը բացատրում է նրանով, որ, իր կարծիքով, Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ հանրապետությունը ևս իրավունք ունի կղզու ջրերի պաշարների նկատմամբ, սակայն Կիպրոսի Հանրապետության իշխանությունները չեն համաձայնում այդ մոտեցմանը՝ նշելով, որ Կիպրոսի Հանրապետությունը միակ պաշտոնապես ճանաչված պետությունն է կղզու տարածքում:

The president of Cyprus says authorities are launching legal action at the International Court of Justice in the Hague against Turkey's exploratory gas drilling inside Cypriot waters, Courant reports.
President Nicos Anastasiades said Thursday this is part of his government's pledge to use "all legal means" at its disposal to defend the sovereign rights of ethnically divided Cyprus.
He said Turkey has been notified of the legal action through its embassy in the Greek capital, adding that difficulties may crop up.
Turkey, which doesn't recognize Cyprus as a state, has been drilling in waters where Cyprus has exclusive economic rights since July.
Ankara claims almost half of Cyprus' exclusive economic zone and says it's acting to defend its rights and those of breakaway Turkish Cypriots to the area's energy reserves.