2019 թվականի վերջին ինն ամիսներին Հայաստանի տնտեսական աճը կազմել է 7,5 տոկոս։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում, 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում,  ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ դա ամենաբարձր ցուցանիշն է տարածաշրջանի երկրների և անգամ ԵՏՄ անդամ երկրների շրջանում, և ընդհանրապես ամբողջ հետխորհրդային տարածքում։
«Արդյունաբերությունը գրանցել է 8,8 տոկոս աճ, ընդ որում՝ վերամշակող արդյունաբերության աճը կազմել է 9,3 տոկոս, շինարարական ոլորտում աճը կազմել է 4,5 տոկոս, սպասարկումների աճը՝ 15,1 տոկոս, ապրանքաշրջանառությունը՝ 8,9 տոկոս, արտահանումը՝ 7,2, աշխատավարձերի աճը՝ 5,9 տոկոս»,- նշել է Փաշինյանը։

Pashinyan: Armenia Economic Growth is Highest in Post-Soviet Expanse
In the last nine months of 2019, Armenia's economic growth was 7.5 percent. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this in his final speech at the 2020 draft state budget debate in the National Assembly today, News.am reports.
According to him, it is the highest rate among the countries of the region, and even among the EEU member states, and in the whole post-Soviet space in general.
"The industry has registered an 8.8% growth," Pashinyan said. "Moreover, the growth of processing industry made 9.3%, growth in construction - 4.5%, services - 15.1%, commodity turnover - 8.9%, exports - 7.2%, salaries – 5.9 percent."