2019 թվականի վերջին ինն ամիսներին Հայաստանի տնտեսական աճը կազմել է 7,5 տոկոս։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում, 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում,  ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ դա ամենաբարձր ցուցանիշն է տարածաշրջանի երկրների և անգամ ԵՏՄ անդամ երկրների շրջանում, և ընդհանրապես ամբողջ հետխորհրդային տարածքում։
«Արդյունաբերությունը գրանցել է 8,8 տոկոս աճ, ընդ որում՝ վերամշակող արդյունաբերության աճը կազմել է 9,3 տոկոս, շինարարական ոլորտում աճը կազմել է 4,5 տոկոս, սպասարկումների աճը՝ 15,1 տոկոս, ապրանքաշրջանառությունը՝ 8,9 տոկոս, արտահանումը՝ 7,2, աշխատավարձերի աճը՝ 5,9 տոկոս»,- նշել է Փաշինյանը։

Никол Пашинян: Экономический рост Армении был самым высоким на постсоветском пространстве
За последние 9 месяцев 2019 года экономический рост Армении составил 7,5%. Об этом на заседании Национального Собрания Армении, в ходе обсуждения проекта бюджета на 2020 год, заявил 6 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян, передает News.am.
Это, по его словам, самый высокий показатель среди стран региона, и даже среди стран-членов ЕАЭС, и вообще на всем постсоветском пространстве.
«Промышленность зафиксировала рост в 8,8%, при этом рост в перерабатывающей промышленности составил 9,3%, в строительной сфере рост составил 4,5%, рост услуг – 15,1%, товарооборот – 8,9%, экспорт – 7,2%, рост зарплат – 5,9%», - пояснил Пашинян.