Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը Երևանում դիմավորել ցանկացողներին սպասում է հետաքրքիր ծրագիր, որը Երևանի քաղաքապետարանն իրականացնում է կառավարության աջակցությամբ։ Արդեն սկսվել են նախապատրաստական աշխատանքները: Այս մասին տեղեկանում ենք Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքից:
Տոնական գլխավոր միջոցառումների կազմակեպման ու անցկացման, քաղաքի ձևավորման և տեխնիկական մի շարք այլ հարցերի շուրջ քաղաքապետարանում հրավիրվել է աշխատանքային քննարկում: Հանդիպումը վարել են քաղաքապետի տեղակալներ Տիգրան Վիրաբյանն ու Սերգեյ Հարությունյանը: Քննարկմանը մասնակցել են քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներ, տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
«Գիտեք, որ այս տարի պետական բյուջեից բավական միջոցներ են հատկացվել Ամանորի միջոցառումների կազմակերպման համար: Սպասվում է հետաքրքիր ծրագիր: Այս օրերին ակտիվ ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքներ, որոնք պետք է ժամանակին ավարտենք: Այս տարի սպասվում է նաև զբոսաշրջիկների զգալի հոսք»,-նշել է Տիգրան Վիրաբյանը:
Հաշվի առնելով, որ հիմնական միջոցառումները կլինեն Հանրապետության հրապարակում, քննարկվել են դեպի տոնածառ տանող կամրջի, սուրբծննդյան տոնավաճառի տաղավարների, շատրվանների հատվածում նոր ձևավորումների տեղադրման և անհրաժեշտ կոմունիկացիաների ապահովման վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Կամրջի մոնտաժման ընթացքում կլինեն երթևեկության որոշակի փոփոխություններ, որի մասին հանրությունը լրացուցիչ կիրազեկվի:
«Միջոցառումներն այս տարի իրենց ձևաչափով լինելու են աննախադեպ: Սա բավական մեծ և պատասխանատու գործ է: Ծրագիրն իրականացվելու է մի շարք գերատեսչությունների համատեղ ուժերով: Այստեղ մեծ անելիք ունենք նաև մասնավոր հատվածի հետ»,- ընդգծել է Սերգեյ Հարությունյանը:
Միջոցառումների օրերին համապատասխան հատվածներում ոստիկանության, շտապբուժօգնության և համապատասխան այլ ծառայությունները կսահմանեն հերթապահություն:

Unprecedented New Year and Christmas Celebrations Expected in Yerevan: Municipality of Yerevan
Those who are going to celebrate their New Year and Christmas holidays in Yerevan can enjoy an interesting program which is carried by the Municipality of Yerevan under the government support. The preparations have already started.
A working discussion related to the organization and holding of the events, the city decoration and a number of technical issues was called in the City Hall. The meeting was conducted by the Deputy Mayors Tigran Virabyan and Sergey Harutyunyan. The heads of related subdivisions of the Municipality, representatives of various departments took part in the meeting.
"This year sufficient means have been disbursed from the state budget for the organization of the New Year events. An interesting program is expected. Corresponding activities are being fulfilled now to provide timely organization. A significant touristic flows are expected this year", said Tigran Virabyan.
Taking into account that the main events are provided in Republic square, the issues related to the bridge leading to the New Year tree, pavilions of Christmas fair, the new design of the area of fountains and necessary communication lines were discussed. The will be some changes in the traffic during the process of installation of the bridge. Public will be notified about the changes in advance.
"The format of this year’s celebrations will be unprecedented. It’s really a challenge. The project is implemented by joint efforts of several departments. We have a lot to do with the private sector as well", stressed Sergey Harutyunyan.