Մնացականյանը Լայչակին է ներկայացրել Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները
Դեկտեմբերի 6-ին Բրատիսլավայում ընթացող ԵԱՀԿ 26-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակին:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից` նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է իր սլովակ գործընկերոջը ԵԱՀԿ-ում հաջող նախագահության կապակցությամբ՝ նշելով, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում ծավալվել է  արդյունավետ համագործակցություն Սլովակիայի նախագահության առաջնայնությունների իրականացման և կազմակերպության նպատակների առաջմղման ուղղությամբ:
Նախարար Մնացականյանը Միրոսլավ Լայչակին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները: Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը կարևորել են խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը՝ այդ առնչությամբ դրական գնահատելով  Հայաստանի, Ադրբեջանի և Արցախի ԶԼՄ ներկայացուցիչների միջև փոխանակման ծրագրի իրականացումը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Միրոսլավ Լայչակն անդրադարձել են նաև հայ-սլովակական օրակարգի մի շարք հարցերի՝ ուրվագծելով երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ներուժի լիարժեք կիրառման ուղղությամբ առաջիկայում ձեռնարկվելիք քայլերը: Երկուստեք կարևորվել է տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացումը, այդ թվում՝ փոխայցելությունների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման միջոցով:

Глава МИД Армении представил Мирославу Лайчаку последние развития вокруг урегулирования карабахского конфликта
В рамках проходящей в Братиславе 26-ой встречи Совета министров ОБСЕ министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 6 декабря встретился с действующим председателем ОБСЕ Мирославом Лайчаком, сообщает пресс-служба МИД Армении, передает Aysor.am.
Министр Мнацаканян поблагодарил словацкого коллегу за успешное председательство в ОБСЕ, отметив, что за прошедший один год развернулось эффективное сотрудничество в направлении реализации председательства Словакии и продвижения целей организации.
Зограб Мнацаканян представил Мирославу Лайчаку последние развития вокруг урегулирования карабахского конфликта. Глава МИД Армении и действующий председатель ОБСЕ подчеркнули важность принятия мер по созданию атмосферы,  способствующей миру, положительно оценив в этой связи осуществленную между Арменией, Азербайджаном и Арцахом программу обмена представителями СМИ.
Зограб Мнацаканян и Мирослав Лайчак обратились также к ряду вопросов армяно-словацкой повестки, обозначив дальнейшие шаги в направлении полноценного применения потенциала расширения двустороннего сотрудничества. Стороны отметили важность активизации диалога на различных уровнях, в том числе посредством взаимных визитов и проведения периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами.